Jurčić: Kod nas je glavna priča smanjiti izdvajanja za državu. Skandinavcima nije problem da država uzima 50 posto

Ekonomija 01. svi 202412:47 0 komentara

Ekonomski stručnjak Ljubo Jurčić bio je gost u N1 Studiju uživo. S našom Ninom Kljenak je razgovarao o standardu građana u Republici Hrvatskoj.

“Tehnologija je napredovala, dizala se bruto dodana vrijednost i uvijek je pitanje raspodjele. Znamo da se nejednakost povećava među zemljama, unutar zemlje i među društvenim skupinama, ali kada se društvo osvijesti da ta raspodjela novostvorene vrijednosti mora biti ravnomjernija zbog dugoročne stabilnosti društva i boljeg standarda, onda se dođe do toga da se ta dodana vrijednost treba raspodijeliti između radnika i poslodavaca. S druge strane, možemo i tu dodanu vrijednost koja je rezultat tehnologije i bolje organizacije prebaciti na kvalitetu života”, kazao je Jurčić.

Kao jedan od važnih faktora stabilnosti društva, ističe i sve češće razgovore o smanjenju radnog vremena i radnog tjedna te naglašava: “Suvremena sindikalna borba bi trebala biti upravo za to.”

“Stvara se politička atmosfera da se postavlja pitanje o odnosu između poslovnog i privatnog. Nije samo cilj da imamo puno novaca jer puno novaca ne mora značiti kvalitetu života, ako se ubijamo za taj novac. Važna je kvaliteta života, slobodno vrijeme, razvoj obitelji i slično. To generira stabilnije društvo. A mi smo se početkom 90-ih otvorili prema tržišnoj ekonomiji i profit je postao mjerilo svega”, dodao je.

“Kod nas je glavna priča smanjiti izdvajanja za državu, povećati profit i očekivati razvoj. Kad gledamo Skandinavce, njima u prosjeku 50 posto bruto domaćeg proizvoda ide u državnu kasu, ali oni imaju puno kvalitetniju javnu uslugu koja daje puno kvalitetniji život i ljudi ne stvaraju problem što država uzima 50 posto”, istaknuo je.

Osvrnuo se i na prognoze za inflaciju za sljedećih nekoliko mjeseci: “S turističkom sezonom će doći veća potražnja, a ponuda će to iskoristiti da zadrži tu inflaciju i da zadrži rast cijena nekoliko posto. Očekujem, ako ne bude udara izvana, da će se inflacija držati oko 3 posto. Ne možemo očekivati, zbog porasta potražnje od domaćih potrošača, da bi pogodovalo smanjivanju inflacije.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!