Zadnji val sankcija Rusiji zbog njezine invazije na Ukrajinu bacio je globalnu bankarsku industriju dublje u probleme, a zapadne zemlje pokušavaju uskratiti Moskvi pristup financijskim sredstvima za njezino gospodarstvo i međunarodnu trgovinu.
Neke ruske banke bit će isključene iz međunarodnog platnog sustava SWIFT, a druge sankcije usmjerene su na središnju banku zemlje kako bi je spriječile da koristi svoje devizne pričuve.
Ovi potezi imaju cilj potkopati sposobnost Moskve da izdrži šire ekonomske sankcije, ali istovremeno utječu na zapadne banke izložene ruskom gospodarstvu.
Od europskih banka, najveću izloženost u Rusiji imaju talijanske i francuske banke. Ona je na kraju rujna 2021. iznosila nešto više od 25 milijardi dolara. Slijede austrijske banke sa 17,5 milijardi dolara, pokazuju podaci Banke za međunarodna poravnanja (BIS).
Izloženost američkih banaka je manja, iznosi 14,7 milijardi dolara, prema podacima BIS-a.
Tportal donosi popis nekih od američkih i europskih banaka sa značajnom izloženošću Rusiji:
Američke banke
Citigroup
Američka banka u ponedjeljak je priopćila da je njezina ukupna izloženost Rusiji iznosila gotovo 10 milijardi dolara. Citigroup je naveo Rusiju kao 21. među 25 zemalja u kojima je izložen s 5,4 milijarde dolara zajmova, vrijednosnih papira i obveza financiranja na kraju 2021. Riječ je o 0,3 posto ukupne izloženosti banke.
Naknadno je Citigroup dao više detalja, podižući ‘ukupnu izloženost’ na 8,2 milijarde dolara. Uključuje to milijardu dolara u gotovini u Banci Rusije i drugim financijskim institucijama te 1,8 milijardi dolara obrnutih repo transakcija.
Također su izvijestili da imaju 1,6 milijardi dolara izloženosti ruskim klijentima izvan svoje ruske podružnice, što nije uključeno u spomenutih 8,2 milijarde dolara.
Za usporedbu, Goldman Sachs Grupa prošlog mjeseca prijavila je 293 milijuna dolara neto izloženosti Rusiji, kao i ukupno 414 milijuna dolara tržišne izloženosti u prosincu 2021.
Europske banke
Raiffeisenbank International (RBI)
Rusko poslovanje austrijskog zajmodavca rangirano je kao deveta najveća banka u Rusiji po iznosu kredita. S ukupnom imovinom od 15,8 milijardi eura, zapošljava oko 8700 djelatnika koji opslužuju više od 4,5 milijuna klijenata. Kapital od 2,4 milijarde eura predstavlja 18 posto konsolidiranog kapitala Raiffeisena. RBI posluje u Rusiji od raspada Sovjetskog Saveza i njegovo poslovanje u toj zemlji pridonijelo je gotovo trećini neto dobiti grupe od 1,5 milijardi eura prošle godine.
Izloženost RBI-ja u Rusiji iznosila je 22,85 milijardi eura, od čega se više od polovice odnosi na privatni korporativni sektor.
Societe Generale
Francuska banka počela je poslovati u Rusiji 1872., zatim je napustila zemlju 1917., u godini boljševičke revolucije, da bi se vratila 1973. Ima 1,5 milijuna lokalnih klijenata. Societe Generale, koja kontrolira rusku banku Rosbank, imala je 18 milijardi eura ukupne izloženosti Rusiji na kraju prošle godine – ili 1,7 posto ukupne aktive grupe.
Uključuje to bilančne i izvanbilančne stavke (npr. kreditnu liniju koja još nije iskorištena). Od ruske izloženosti SocGena, 39 posto je u korporativnom sektoru, a 36 posto u maloprodaji. Državni subjekti čine 21 posto, a financijske institucije četiri posto. Krediti su prošle godine porasli 13,3 posto, na 10,5 milijardi eura.
UniCredit
Ruska podružnica talijanske banke rangirana je kao 14. najveća banka u zemlji. Vlasnički kapital UniCredita Russia od 2,3 milijarde eura čini 3,7 posto ukupnog kapitala grupe, čiji je sastavni dio i Zagrebačka banka.
UniCreditova ‘izloženost zbog neizvršenja obaveza’ koja se odnosi na Rusiju iznosila je 14,2 milijarde eura od sredine 2021. godine. Od toga, oko osam milijardi eura čine zajmovi koje je dala ruska podružnica iz lokalnih izvora. Ostatak uključuje izvanbilančne stavke i prekogranične zajmove koje UniCredit SpA uglavnom odobrava velikim poduzećima izvan Rusije. UniCredit je prošlog tjedna priopćio da njegova ruska franšiza čini samo oko tri posto prihoda grupe, a rezerviranja pokrivaju 84 posto nenaplative izloženosti.
Intesa Sanpaolo
Najveća talijanska banka, vlasnica hrvatskog PBZ-a, financirala je velike investicijske projekte u Rusiji, poput plinovoda Plavi tok i prodaje udjela u proizvođaču nafte Rosnjeft. Obrađuje više od polovice svih komercijalnih transakcija između Italije i Rusije.
Izloženost Intese u Rusiji iznosila je 5,57 milijardi eura na kraju 2021. ili 1,1 posto ukupnog iznosa. Njezine podružnice u Rusiji i Ukrajini imaju imovinu od milijarde eura, odnosno 300 milijuna eura, što zajedno predstavlja samo 0,1 posto ukupne imovine grupe.
ING
Nizozemska banka ima oko 4,5 milijardi eura nepodmirenih kredita ruskih klijenata i oko 600 milijuna eura klijenata u Ukrajini, od ukupnog kreditnog potencijala vrijednog više od 600 milijardi eura, piše tportal.
Tijek događaja iz minute u minutu pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!