Rus otkrio veliki problem u vojsci: “Čeka nas pakao tijekom zime”

Rat u Ukrajini 22. pro 202208:51 2 komentara
Sergei Chuzavkov/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Murz, dugogodišnji pristaša proruskih separatista u istočnoj Ukrajini, u vatrenoj objavi na blogu LiveJournala, naveo je niz problema s kojima se suočava ruska vojska. On je također osudio i ruske medije koji netočno izvještavaja i iskrivljavaju skliku i neuspjehe s bojnog polja.

LiveJournal je od 2007. godine u vlasništvu ruskih tvrtki, no očito je Murzova objava prešla neke granice koji nije dozvoljeno prijeći u Rusiji pa su suspendirali njegovu objavu. Portal 1945 prenio je ključne stvari, a njegovu je objavu prenio i Igor “Strelkov” Girkin, istaknuti bivši ruski vojni obavještajac i bivši separatistički zapovjednik koji je Murzovu objavu nazvao “preporučenom literaturom”.

Rusko pješaštvo je loše obučeno

Murz uvijek iznova uspoređuje trenutnu strategiju Rusije s bitkom kod Verduna 1916., jednim od najzloglasnijih krvoprolića rovovskog rata u Prvom svjetskom ratu. To je bilo planirano – njemačka vojska napala je Verdun jer su vjerovali da će Francuzi izgubiti nerazmjeran broj trupa pokušavajući ga zadržati. Ova strategija iscrpljivanja nije uspjela u 300-dnevnoj bitci – Francuzi su pretrpjeli užasne gubitke (oko 400 000 poginulih i ranjenih), ali i Nijemci (oko 350 000).

Murz stoga navodi da ruski opsesvini napadi na manje gradove poput Bahmuta i Pavlivke rezultiraju ogromnom cijenom i velikim gubicima. “Evo, oslobodili smo još sto metara tog i tog sela”, ruga se on.

Rusija je ranije tijekom rata koristila regrutirano osoblje iz regije Donbas u Ukrajini kao topovsko meso, gurajući ih na prve linije slabo opskrbljene i opremljene te loše obučene. Murz dodaje da se slično događa i s mobiliziranim vojnim obveznicima koje se šalje u rat uz minimalnu obuku, ako je uopće i imaju, te uz zastarjelu opremu.

Snage se troše uzalud

Tijekom ljeta 2022. činilo se da je ruska vojska bila zadovoljna spaljivanjem naizgled beskrajne zalihe streljiva kako bi raznijela ukrajinske vojnike. Došla je zima te se pokazalo da te zalihe nisu bile tako beskrajne kako se Moskva nadala pa su ruske snage sada prisiljene koristiti opasno i staro streljivo.

Ipak, ruska vojska i dalje nastavlja raspinički trošiti granate, budući da nije uspjela implementirati moderan sustav. Murz dodaje da je rezultat toga jasno vidljiv . beskrajno streljivo se ispucava u polja na kojima nema ni traga ukrajinskim utvrdama.

On je također kritizirao i učinkovitost ruskog taktičkog zrakoplovstva: “Zračni udari iz daleka nevođenim raketama od 80 mm iz uspona (jer ako letite bliže, oborit će vas) također su nešto što samo škaklja kod dobro ukopanog neprijatelja, iako može izgledati vrlo impresivno. Pew pew – hura, pogodak! A kad se dim slegne, vidimo još jedno polje.”

Problemi s tenkovima

Murz navodi da se tenkovi raspoređuju na frontu bez eksplozivnog reaktivnog oklopa potrebnog da ih održi na životu. Moderni se ruski tenkovi oslanjaju na takve tenkove s ovim klopima koji su postavljeni izvana, no budući da Rusija na frontu šalje sve više starih tenkova, očito zanemaruje opremanje nekih od njih potrebnim eksplozivnim elementima, što je nužno.

Sve to čini tenkove znatno ranjivijim na granate na raketni pogon i protutenkovske projektile.

Loš kuminkacijski sustav ubija ruske vojnike

Murz je još jednom naglasio probleme s komunikacijskim sustavom u ruskoj vojsci, a kao jedan od većih problema ističe to što ih ukrajinska elektronička obavještajna služba lako locira, nakon čega ih ukrajinska vojska lako pogađa.

Također kritizira oslanjanje na komunikaciju zemaljskim kablom. Prijateljske jedinice teško lociraju kabele i često takvi kablovi budu prerezani topničkim bombardiranjem prije nego što ih ruski vojnici uspiju ukopati, što je nužno za dugoročnu otpornost.

Što je s dronovima?

Nakon početnih uspješnih ruskih napadima dronovima, Ukrajina se okrenula jačanju svog arsenala dronova. Ne samo da imaju više bespilotnih letjelica nego ruska vojska, već su razvili doktrinu te sustave zapovijedanja i kontrole kako bi ih učinkovito koristili, navodi Murz.

Razočaran je činjenicom da Rusija pokušava kopirati ukrajinske metode, a pritom joj nedostaje i brojnost i tehnika da svoje dronove učine jednako učinkovitim.

Velik problem tijekom zime

Ruske jedinice nemaju zimske maskirne mreže, a to bi moglo značiti katastrofu, istaknuo je Murz. “Tijekom zime nas čeka pakao”, naglasio je. Drveće bez lišća postat će puno manje učinkovito u skrivanju vozila, haubica i osoblja koje se skriva ispod njih.

“Više neće biti moguće sakriti oružje u šumama — šume su gole, a onda će pasti još snijega i općenito će se svaki korak vidjeti iz zraka. A neprijatelj dobro koristi dronove”.

“Kad Ukrajinci probiju frontu, ja ću uzeti svoju mitraljez, staviti oklop i otići i pokušati ubiti nekoga prije nego što umrem”, zaključio je na kraju Murz.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare