O suživotu čovjeka i prirode. Polako raste i našim ljudima svijest o očuvanju eko sustava. Važan dio njega su i kvarnerski bjeloglavi supovi. LIFE SUPport programom osigurano je 2,1 milijun eura za zaštitu ove ugrožene, sve rjeđe vrste. Jer koliko ih god čovjek spašavao, toliko je on po običaju i zaslužan za njihovo polagano istrebljenje...
Kakva je to gracioznost, karizmatičnost čak, s ljubavlju pričaju njihovi prijatelji – ljudi. Bjeloglavi sup, najveća hrvatska ptica. Ugrožen dakako. Ostalo je 130 parova i 80-ak mladih na kvarnerskim otocima. I okupila se napokon brojna ekipa stručnjaka pod vodstvom udruge Biom.
Voditelj projekta LIFE SUPport Dubravko Dender kaže: “Učinili smo sve da u narednih pet godina kroz aktivnosti koje ćemo provoditi otklonimo glavne prijetnje supovima, a to su nedostatak hrane, stradavanje od strujnog udara na stupovima dalekovoda, da eliminiramo mogućnost trovanja”.
Pa su tako HEPovci zaštitili 400 stupova na Kvarneru, kažu, uskoro će još 200. Pozvani i poljoprivrednici s Krka. Ovce su glavna hrana supovima, treba ih zaštiti od čagljeva, divljih svinja, ali ne trovanjem hrane i lešina. Sup nam je potreban.
Marko Modrić iz Javne ustanove Priroda (PGŽ) objašnjava: “Što se tiče njihove ekološke uloge u eko sustavu tu naravno je neosporna besplatna usluga čišćenja naših pašnjaka. Svaka uginula strvina ovce efikasno je zbrinuta od strane otočne higijeničarske službe kako je mi znamo zvati”.
I nemojte mu se približavati, upozoravaju znatiželjne. Oni su plahi, osjetljivi.
Voditelj projekta upozorava: “Promatrati pticu iz udaljenosti, ne prilaziti joj, pogotovo mlade ptice neće pokazivati da se boje ljudi, tu prije svega mislim na ljude koji su u brodovima, ispod kolonija i nisu svjesni da jedan pogrešan korak može dovesti do ptice u moru, a to je onda automatski i utapanje”.
Više od dva milijuna eura stajat će ovaj program zaštite. Europska komisija dat će 60 posto. Uključili se i Vladini timovi.
Zrinka Domazetović iz Ministarstvo gospodarstvo i održivog razvoja kaže: “Činjenica u odnosu na situaciju prije 10, 15 godina – puno su dostupnija sredstva za financiranje ovakvih projekata. Više mi se čini da u sektoru zaštite prirode je problem što takvi projekti zahtijevaju jako puno truda, a malo nas je, mislim da je to osnovni problem”.
Istovremeno raste i agresija na prirodu, prostor. Bogati perači novca i ostali investitori u, primjerice turizmu, nezaustavljivi su. Moglo bi doista nestati domaćih. I supova i ljudi…
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!