Predložene strože kazne za nasilnike i veća zaštita žrtava

Vijesti 22. ruj 202312:03 0 komentara
Pixabay/Ilustracija

Ministarstvo pravosuđa i uprave uputilo je u e-Savjetovanje izmjene i dopune Zakona o kaznenom postupku, Kaznenog zakona i Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji kojima se predlažu strože kazne za nasilnike i osnažuje sustav zaštite žrtava propisivanjem većih prava žrtava.

Ministarstvo je priopćilo u petak da se uvodi novo kazneno djelo napuštanja životinja te se povećavaju kazne za mučenje i zlostavljanje životinja, dok se novim kaznenim djelom neovlaštenog otkrivanja sadržaja izvidne ili dokazne radnje propisuju kazne za dionike kaznenog postupka koji otkrivaju informacije iz postupaka u kojima javnost nema pravo uvida u spis.

Izmjenama Kaznenog zakona uvodi se i novo kazneno djelo “teško ubojstvo ženske osobe” kao kvalificirani oblik kaznenog djela ubojstva s propisanom maksimalnom kaznom dugotrajnog zatvora.

Uz to, povećavaju se kazne za silovanje i teško kazneno djelo protiv spolne slobode na pet do 12 godina zatvora.

Proširuje se i mogućnost određivanja zaštitnog nadzora po punom izvršenju za kaznena djela protiv braka, obitelji i djece te se ukida zastara progona i izvršenja kazne zatvora za sva teška kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta. Kazneno djelo teškog ubojstva žene također neće zastarijevati, ističe ministarstvo.

Izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji propisuju se i veće kazne za nasilje u prekršajnim postupcima. Usvajanjem ovih izmjena spolno uznemiravanje više neće biti prekršaj, već isključivo kazneno djelo, dodaje ministarstvo.

Ističu da se izmjenama paketa zakona osnažuje sustav zaštite prava žrtava te dodaju da će sudovi kod izbora i mjere kazne u obzir uzimati i posljedice koje je žrtva pretrpjela kaznenim djelom.

Nadodaju da se propisuje pravo žrtve na žalbu protiv rješenja o određivanju, produljenju ili ukidanja mjera, a za kršenje mjere određivat će se istražni zatvor, podjednako u kaznenom i prekršajnom postupku.

Ministarstvo precizira da će sudovi prilikom donošenja odluke o mjeri opreza morati uzeti očitovanje žrtve o opasnosti za njezinu sigurnost, a kod pojedinačne procjene žrtve tijela kaznenog postupka trebat će uzeti u obzir rizične faktore za ponavljanje nasilja.

Ministarstvo: Izmjenama se ne narušavaju medijske slobode

Navode i da se zakonskim izmjenama izrijekom propisuje pravo žrtve da bude obaviještena o puštanju nasilnika iz istražnog zatvora putem policije, dok se u cilju snažnije zaštite žrtava predlaže minimalna udaljenost od 50 metara između žrtava i nasilnika.

Uvodi se i novo kazneno djelo “neovlašteno otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje” kojim se uređuje pitanje otkrivanja informacija iz spisa u fazi kaznenog postupka u kojoj je javnost isključena, a uvid u spis ograničen.

”Ovakvim zakonskim uređenjem štiti se pretpostavka okrivljenikove nedužnosti kao Ustavom zajamčeno pravo, pravo na privatnost okrivljenika i drugih sudionika kaznenog postupka, objektivno utvrđivanje činjenica u kaznenom postupku, neovisnost i nepristranost suda te osigurava pravo na pravično suđenje”, navode u priopćenju.

Pojašnjavaju da je zaštita probitaka kaznenog postupka pravni standard u 30 članica Vijeća Europe te da zakonodavni okvir u 23 države omogućuje sankcioniranje svih koji iznose informacije iz istrage, dok se u njih sedam sankcije odnose samo na sudionike kaznenog postupka.

Naglašavaju da se predloženim zakonskim izmjenama ni na koji način ne narušavaju medijske slobode niti se ograničava pravo na informacije od javnog interesa jer se izmjene o neovlaštenom otkrivanju sadržaja izvidne ili dokazne radnje ne odnose na novinare već isključivo na sudionike postupka odnosno na osobe koje rade na spisu ili imaju pravo uvida u spis.

”O pokretanju kaznenog postupka, opisu kaznenog djela koje se stavlja na teret te radnjama koje se provode, javnost će na objektivan, nepristran i jednak način, kao i do sada, biti informirana službenim priopćenjima nadležnih tijela”, priopćilo je ministarstvo.

Uz to, uvodi se i novo kazneno djelo napuštanja životinja s propisanom kaznom od godine dana, a ako je uslijed napuštanja životinja uginula propisuje se kazna zatvora od dvije godine. Dodatno, povećavaju se kazne zatvora za ubijanje ili mučenje životnija na s dvije na tri godine.

Ministarstvo nadodaje da su prošlog tjedna u postupak e-Savjetovanja upućene i izmjene i dopune Obiteljskog zakona kojima se osnažuje zaštita žena i djece od nasilja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!