Klamidija: Uzrok, simptomi i liječenje ove neugodne spolne bolesti

Zdravlje 15. ožu 202315:36 0 komentara
Pexels

Klamidija je spolna bolest uzrokovana bakterijom koja se prenosi seksualnim putem. Točnije, prenosi se nezaštićenim seksom i vrlo je česta kod mladih ljudi. Osobe koje imaju klamidiju često na početku neće imati neke izražene simptome. Ipak, važno je na vrijeme reagirati kod sumnje na ovu bakteriju kako se ne bi proširila na ostale dijelove tijela.

Klamidija se tretira antibioticima koji se uzimaju određeni vremenski period, a nakon čega je potrebno ponoviti testiranje. Ova bolest nije opasna kada se otkrije na vrijeme.

Kako prepoznati klamidiju?

Iako većina osoba koja dobiju ovu bakteriju neće imati simptome, ipak postoje određeni znakovi koji ukazuju da se radi o spolno prenosivoj bolesti.

To su:

– bol za vrijeme mokrenja

– neobičan iscjedak iz vagine ili penisa

– kod žena bol u trbuhu

– krvarenje nakon seksa ili između menstruacija

– kod muškaraca bol i oticanje testisa

Važno je reagirati kada primijetite i blage simptome kako se bakterija ne bi proširila na okolne organe i izazvala dodatne komplikacije. Kod žena tako može uzrokovati upalnu bolest zdjelice, izvanmaterničnu trudnoću ili neplodnost, a kod muškaraca neplodnost.

Kako se dobiva klamidija?

Klamidija je bakterijska infekcija uzrokovana bakterijom Chlamydia trachomatis koja se prenosi seksom ili u doticaju sa zaraženim genitalnim tekućinama.

Točnije, dobiva se nezaštićenim seksom, doticajem genitalija sa zaraženim genitalijama pri čemu ne mora doći do penetracije ili ejakulacije ili kada sperma dođe do oka pa se razvija klamidijski konjunktivitis.

Do prijenosa može doći i kod analnog seksa, ali i kod oralnog seksa pri čemu osoba može dobiti klamidiju u grlu. Može se prenijeti i s majke na tek rođeno dijete. Ipak, klamidija se ne može dobiti grljenjem, ljubljenjem ili dijeljenjem čaša i ručnika.

Može li se klamidija spriječiti?

Baš kao i svaka spolna bolest i ova se može spriječiti i to sigurnim seksom, odnosno korištenjem kondoma za vrijeme seksa, ali i za vrijeme oralnog seksa.

Kako se klamidija dijagnosticira i tretira?

Kod pojave simptoma klamidije je potrebno posjetiti ginekologa ili liječnika.

Bakterija se može otkriti jednostavnim testiranjem urina na prisutnost bakterije. Točnije, kod muškaraca se dijagnoza postavlja obriskom uretre mokraćne cijevi, a kod žena obriskom vrata ili cerviksa maternice.

Klamidija se tretira antibioticima, pri čemu se najčešće uzima azitromicin u jedinstvenoj dozi od 1 grama ili pak doksiciklinom 2×100 mg dnevno u vremenu od sedam do 14 dana. Za vrijeme uzimanja antibiotika je potrebno suzdržavanje od spolnih odnosa. Također, bitno je da terapiju dobivaju oba partnera. Ponovno testiranje treba napraviti tri tjedna nakon uzimanja terapije.

Zaključak

Klamidija je spolna bolest koju uzrokuje bakterija. Često na početku neće izazivati nikakve simptome ni kod muškaraca ni kod žena, ali je važno reagirati kod pojave prvih simptoma kako ne bi došlo do komplikacija za zdravlje.

Liječi se antibioticima u propisanim dozama, a kasnije je potrebno ponovno napraviti test na ovu bolest.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!