Znanstvenici otkrili novu podvrstu depresije, evo koji su simptomi

Magazin 26. lip 202319:24 0 komentara
Mitar gavric / Panthermedia / Profimedia / ilustracija

Znanstvenici na sveučilištu Stanford otkrili su novu podvrstu depresije koji bi mogao biti prisutan kod čak do 25 posto svih pacijenata s kliničkom depresijom.

Ovo otkriće pomaže objasniti zašto najpopularniji lijekovi protiv depresije nisu uvijek efikasni, piše Science Alert.

Nova podvrsta jedinstvena je jer ju karakteriziraju kognitivni defekti u koncentraciji, pamćenju i samokontroli. Ove simptome često ne ublažavaju antidepresivi koji utječu na serotonin.

Istraživači novu podvrstu nazivaju ‘kognitivnom podvrstom’.

U nasumičnom kliničkom testiranju u kojem je sudjelovalo preko 700 odraslih pojedinaca, istraživači su otkrili da 27 posto oboljelih od kliničke depresije ostvaruju lošije rezultate pri obavljanju kognitivnih zadataka. Također su lošije reagirali na standardne terapije lijekovima.

Ako taj postotak primijenimo na populaciju SAD-a, to znači da oko 5.7 milijuna pacijenata pati od upravo ove vrste depresije. Uzevši u obzir količinu potencijalno oboljelih, bihevioralna znanstvenica Laura Hack i njeni kolege tvrde da je hitno potrebno osmisliti preciznije terapije za depresiju.

“Za značajnu manjinu pacijenata koji boluju od depresije, nužno je poboljšati kogniciju kako bi se poboljšalo opće raspoloženje i funkcioniranje,” pišu oni.

Prva otkrivena podvrsta depresije

Autori kažu da je ovo prva “otkrivena podvrsta depresije,” a njihova otkrića daju naslutiti da gubitak funkcije mozga nije uvijek posljedica depresije, već može biti i razlog za nju.

Prethodna studija iz 2014., u kojoj su sudjelovali neki od istih istraživača, otkrila je da četvrtina pacijenata koji boluju od depresije pokazuje značajna ograničenja u kognitivnim testovima, čak i nakon primanja antidepresivne terapije.

Prije tri godine, istraživači su otkrili da promjene u mreži kognitivne kontrole mogu pomoći u predviđanju reakcije pacijenata na antidepresivne terapije. Sada su istraživači pokušali dodatno istražiti ovu novu podvrstu.

Prije studije, sudionici su prošli kliničke procjene stanja depresije, a testirana im je verbalna memorija, aktivna memorija, brzina donošenja odluka i koncentracija.

Osam tjedana nakon što je započela terapije ponovno su provedeni isti testovi. Od svih 712 sudionika koji su prošli kroz klinička testiranja, samo 96 je prošlo i slikanje mozga u daljnim testiranjima. Tijekom testiranja pacijentima su dani kognitivni zadaci kojima su mjereni impulzivnost i koncentracija. Pacijenti sa sporijim procesuiranjem informacija, većim problemima sa snom i lošijom inhibicijom reakcija imali su smanjenu aktivnost u prefrontalnom i cerebralnom korteksu.

To je signal “distinktivnog neurološkog mehaničkog procesa koji karakterizira ovu podvrstu,” tvrde autori, budući da su ovi dijelovi mozga značajno uključeni u izvršne funkcije poput planiranja unaprijed, ispunjavanja ciljeva i dugotrajne koncentracije. Nadalje, algoritmi su otkrili da je razina kognitivnih ograničenja povezana s razinom simptoma depresije, kao i njihovog poboljšanja nakon terapije.

“Ova studija je od vitalne važnost jer psihijatri sada imaju nove alate za depresiju koji im mogu pomoći u određivanju terapije,” kaže Hack. “Većinom se dosad radilo o opservacijama i prijavljivanju vlastitih iskustava. Skeniranje mozga tijekom obavljanja kognitivnih zadaća novi je alat u studijama o terapijama za depresiju.”

Danas je prepoznato da depresija ima nešto više od desetak podvrsti, no istraživači konstantno nalaze nove. Usprkos tome, terapije su često uniformne i često neefikasne.

Hack se nada da će moći provesti dodatna istraživanja kako bi otkrili može li se ovaj pristup primijeniti i na druge antidepresive i metode terapije.

“Redovito sam svjedok patnji, gubitku nade i suicidalnim mislima koje proživljavaju pacijenti koji prolaze kroz ovaj proces pokušaja i pogreške,” kaže Hack. “To je upravo zato jer krećemo s lijekovima koji jednako djeluju na sve koji pate od depresije, iako ona nije uvijek ista. Mislim da bi ova studija mogla pomoći u tome da promijenimo taj pristup.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!