Serotonin: Što je, zašto je važan i kako povećati njegovu količinu u tijelu?

Zdravlje 10. velj 202315:31 0 komentara
Pixabay/Ilustracija

Serotonin je poznatiji i kao jedan od hormona sreće, a više od 90 posto ovog spoja se stvara u crijevnim stanicama i potiče peristaltiku tankoga crijeva. Ostatak ovoga spoja se nalazi u mozgu gdje mu je uloga smanjivanje boli i utjecanje na raspoloženje.

Serotonin je izuzetno važan jer njegovo smanjeno lučenje može utjecati i na funkcije u organizmu. Tako može doći do depresije, ali i do migrene. S druge strane, nije dobro ni kada su njegove razine povišene.

Što je serotonin?

Serotonin je spoj, odnosno kemikalija koju proizvode živčane stanice, a nalazi se u više dijelova tijela.

Tako ga ima najviše u probavnom sustavu, ali ima ga i u trombocitima i u živčanom sustavu. Nastaje iz aminokiseline triptofana koja se u tijelo unosi putem hrane. Najviše ove aminokiseline ima u mesu, mliječnim proizvodima, jajima i orašastim plodovima.

Ovaj spoj prenosi signale između živčanih stanica i regulira njihov intenzitet, a lijekovi koji reguliraju razinu serotonina se koriste za tretiranje stanja kao što su depresija, bipolarni poremećaj, bulimija ili panični napadaji.

Zašto je važan serotonin?

Serotonin utječe na razne funkcije u tijelu.

Osim što kontrolira emocije, utječe i na motoričke funkcije. Jednako tako, utječe i na raspoloženje, a poznat je i kao jedan od hormona sreće. Osobi pomaže i da bolje zaspi, važan je za probavu, ali i za zacjeljivanje rana i za kontrolu seksualnih funkcija. Postoje istraživanja koja kažu kako manjak ove kemikalije može utjecati i na pojavu depresije.

Serotonin također utječe i na osjećaj straha, odgovor tijela na stres, pamćenje, disanje i tjelesnu temperaturu.

Kako se može povećati serotonin u tijelu?

Svi bi htjeli uvijek biti dobro raspoloženi, a dio dobrog raspoloženja i normalnog funkcioniranja tijela možete postići i dobivanjem dovoljne doze serotonina.

Tako se razina ovog spoja može povećati izlaganjem danjem svijetlu, vježbanjem, pravilnom prehranom i meditacijom.

Osim toga, može se povećati i zbog lijekova, kao što su antidepresivi. Što se tiče prehrane, najviše će na razinu serotonina utjecati složeni ugljikohidrati kao što su povrće, voće, mahunarke ili cjelovite žitarice. Kada se jedu ove namirnice tijelo proizvodi više inzulina, a on onda pomaže mišićima da privuku više aminokiselina, a time i daju bolju priliku triptofanu da dođe do mozga.

Što je serotoninski sindrom?

Serotoninski sindrom je rijetko stanje koje se javlja kada se uzimaju lijekovi koji podižu razinu serotonina, pa se razine ovog spoja u tijelu naglo povećavaju i izazivaju niz simptoma. Ova pojava se može pojaviti i kod uzimanja novih lijekova, povećanja doze dosadašnjih lijekova, uzimanja suplemenata ili ilegalnih droga.

Serotoninski sindrom se može prepoznati po idućim simptomima:

– drhtanje tijela

– znojenje

– mučnina i povraćanje

– umor

glavobolja

– grčenje mišića

povišena temperatura

ubrzani rad srca

povišeni krvni tlak

Ovaj sindrom se može prepoznati pomoću niza testova koje će napraviti liječnik ili drugi specijalist. Tako će trebati napraviti krvnu pretragu, uzeti uzorak stolice, ali i urina i napraviti CT glave te lumbalnu punkciju. Nekada će biti dovoljno samo prestati uzimati lijekove ili suplemente koji su doveli do ovog stanja, dok će nekada trebati uzimati lijekove koji će smanjiti razinu serotonina.

Zaključak

Serotonin je spoj koji se nalazi u nekoliko dijelova tijela, a bitno utječe na raspoloženje i druge funkcije u tijelu. Njegov manjak također utječe na pojavu određenih stanja, dok recimo njegov višak može izazvati rijetko, ali opasno stanje serotoninski sindrom. Važno je reagirati kod pojave bilo kakvog lošeg raspoloženja ili pojave promjena u tijelu kako bi se na vrijeme spriječila opasnost za zdravlje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!