I drugi tjedan pregovora bio je buran. Tko se razišao, tko nije zadovoljan, čije jedinstvo je napuklo?

Izbori 06. svi 202410:54 1 komentar
Patrik Macek/PIXSELL

Ni drugi tjedan poslijeizbornih pregovora nije bio lišen trzavica, raskola i nagovještaja raskola među akterima koji pokušavaju okupiti saborsku većinu i sastaviti vladu.

Pisali smo o svađama, trzavicama i razlazima već u prvome tjednu pregovora nakon parlamentarnih izbora održanih 17. travnja.

Prva je pukla “ljubav” Mislava Kolakušića i Domovinskog pokreta. Kolakušić, koji je u Sabor izabran s liste DP-a, bijesan zbog toga što su DP-ovci započeli pregovore s HDZ-om, nazvao ih je “malim podguznim muhama” i raskinuo suradnju. Potom se bračni par Raspudić razišao s Mostom i najavio da će u novom sazivu Sabora djelovati kao nezavisni zastupnici. Peđa Grbin objavio je da SDP odustaje od Zorana Milanovića kao mogućeg mandatara jer ga ne žele Most i IDS, a čime u vodu pada i tzv. antikorupcijska koalicija.

Razlazi i nezadovoljstva nastavljeni su i u drugom tjednu pregovora nakon izbora kada su pregovaračke pozicije postale jasnije, a dogovor HDZ-a i DP-a izvjesniji, s tim da DP i dalje ustrajava na tome da ne želi biti ni u kakvom koalicijskom aranžmanu s SDSS-om. Ovako je to izgledalo u drugom tjednu nakon parlamentarnih izbora.

Vučemilović napustila Suvereniste

Započelo je burnim razlazom u Hrvatskim suverenistima, stranci koja je u koaliciji s Mostom osvojila dva zastupnička mandata. Jedan je dobio predsjednik stranke Marijan Pavliček, drugi Vesna Vučemilović, sestra Miroslava Škore, svojedobnog osnivača Domovinskog pokreta. Nakon što je Pavliček priopćio odluku predsjedništva stranke da neće podržati većinu s HDZ-om, što je sugeriralo mogući dogovor s SDP-om, oglasila se Vučemilović poručivši da “nikad, ali baš nikad neće dati svoj glas za ikakav savez sa SDP-om i Možemo”. Potom je podnijela i ostavku u Suverenistima, što je potaknulo glasine da će biti Plenkovićev “žeton” za osiguravanje natpolovične saborske većine.

Puca jedinstvo među manjincima?

Kako je odmicao drugi poslijeizborni tjedan, a šture vijesti o pregovorima sugerirale da su HDZ i DP sve bliže dogovoru, počele su stizati i jednako šture i, naravno, neslužbene vijesti da i među novoizanranim zastupnicima nacionalnih manjina nema više jedinstva obznanjenog početkom prvog “pregovaračkog” tjedna. Podsjetimo, tada je čelnik SDSS-a Milorad Pupovac izjavio da su svi zastupnici nacionalnih manjina iskazali jedinstvo.

“Dogovorili smo da se držimo zajedno i da ne dopuštamo da nas se cijepa i uvjetuje tko je podoban, a tko nije”, kazao je Pupovac tada.

Sada, pak, čini se da se cijepanje ipak dogodilo. Iako su cijeloga tjedna svi manjinici o tome javno šutjeli, govori se da bi zbog uvjeta DP-a da neće s SDSS-om, četvoro ili petoro preostalih manjinaca ipak pristalo na aranžman s HDZ-om i DP-om. S četiri ili pet manjinskih glasova (bez troje SDSS-ovaca) te 13 DP-ovih i eventulano onim Vesne Vučemilovć, HDZ bi mogao okupiti komotnu većinu sa 78 ili 79 ruku. Ako prgovori idu u tom smjeru, onda se očito uspjelo slomiti i “jedinstvene” zastupnike nacionalnih manjina.

I HSLS je nezadovoljan

U pregovaračkim kombinacijama uvijek se zdravo za gotovo barata s HDZ-ovim 61 mandatom, iako je HDZ išao na izbore u koaliciji s još nekoliko stranaka. S HDZ-ovih su lista u Sabor ušla i dvojica HSLS-ovaca – Dario Hrebak i Darko Klasić, HNS-ovac Predrag Štromar, HSU-ov Veselko Gabričević, HDS-ovac Hrvoje Zekanović te nezavisna Marijana Petir. Za barem troje njih, bližih lijevome centru, može se pretpostaviti da nisu oduševljeni mogućim sudjelovanjem u koaliciji s desnim DP-om. O tome je krajem prošloga tjedna javno progovorio šef HSLS-a Dario Hrebak. Zvučao je razočarano.

“Dosta sam skeptičan oko načina na koji se ovo sve sad poslaguje. Sjest ćemo i razgovarati. Ukoliko nas premijer uvjeri u to, mi ćemo podržati ovakvu većinu iako, kažem, nisam oduševljen načinom na koji se ona upravo slaže”, kaza je dodavši da njih, manje koalicijske partnere, nitko ništa ne pita.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare