Tisuće Izraelaca se 7. listopada probudilo uz sirene koje su se oglasile širom gradova. Palestinska grupa Hamas lansirala je oko 5.000 raketa iz Gaze u stravičnom napadu kopno-more-zrak na izraelsko tlo. Tiljade mrtvih u najgorem napadu na izraelsko tlo od Jomkipurskog rata 1973. godine, usprkos udruženim naporima Shin Beta i Mossada - dvije poznate izraelske sigurnosne i obavještajne službe. Što znamo o Mossadu, koji je ponižen u nezamapćenom napadu Hamasa?
Hamas je poslao svoje borce da se infiltriraju u gradove, zajednice kibuca pa čak i na glazbeni festival na otvorenom. Uspaničeni Izraelci skrili su se u svojim domovima. U medijima su se pojavile priče da borci Hamasa izvode napade od vrata do vrata, pucajući u civile i da ih odvlače u Gazu.
Kopneni napad Hamasa pojačan je čamcima i motoriziranim paraglajderima koji su rano ujutro probili izraelsku granicu koristeći gerilsku taktiku. Sve ovo dogodilo se naočigled Mossada, obavještajne službe koja se smatra jednom od najboljih u svijetu.
Kako Mossad funkcionira?
S godišnjim proračunom od tri milijarde dolara i osobljem od 7.000 ljudi, Mossad je druga po veličini špijunska agencija na Zapadu, nakon američke CIA-e.
David „Dadi“ Barnea, koji je naslijedio Yossija Cohena na mjestu šefa Mossada u lipnju 2021. godine, izabran je kroz veoma tajanstveni proces poznat samo nekolicini izabranih u kabinetu izraelskog premijera, agenciji i Savjetodavnom odboru za državnu službu, koji provjerava i odobrava čak i imenovanje izraelskog premijera.
Mossad ima nekoliko odjela, ali detalji njegove unutarnje strukture su uglavnom skriveni. Ne samo da ima mrežu doušnika i agenata unutar palestinskih militantnih grupa, već i u neprijateljskim zemljama poput Libanona, Sirije i Irana.
Ogromna špijunska mreža obavještajne agencije pruža im veliko znanje o pokretima militantnih vođa, omogućujući im da izvedu precizne akcije kada je to potrebno.
Odjeli Mossada
*Mossadov odjel za naplatu je najveći odjel, odgovoran za špijunske operacije širom svijeta.
*Odjel za političku akciju i vezu provodi političke aktivnosti i radi s prijateljskim stranim obavještajnim službama i nacijama s kojima Izrael nema formalne diplomatske odnose.
*Odjel za specijalne operacije, također poznat kao Metsada, provodi osjetljive atentate, sabotaže, paravojne i operacije psihološkog ratovanja.
*LAP odjel je odgovoran za psihološki rat, propagandu i operacije obmane.
*Odjel za istraživanje proizvodi obavještajne podatke, uključujući dnevne izvještaje o situaciji, tjedne rezimee i detaljne mjesečne izvještaje.
*Odjel za tehnologiju razvija napredne tehnologije za podršku operacijama Mossada.
Kako je Mossad nastao?
Mosad je formiran u prosincu 1949. godine kao „Središnji institut za koordinaciju“, na preporuku Reuvena Shiloaha tadašnjem premijeru Izraela Davidu Ben-Gurionu. Shiloah je želio središnje tijelo koje bi koordiniralo i unaprijedilo suradnju između postojećih sigurnosnih službi – Vojnog obavještajnog odjela (MAMAN), Opće sigurnosne službe (GSS ili „ŠAbak“) i „političkog odjela“ ministarstva vanjskih poslova.
U ožujku 1951. je reorganiziran i pripojen uredu premijera, odgovarajući direktno premijeru. Današnji broj radnika Mossada se procjenjuje na oko 1.200.
Mossad je civilna služba i ne koristi vojne činove, iako je većina službenika služila u Izraelskim obrambenim snagama jer je u Izraelu obvezno služenje vojnog roka i mnogi od njih su časnici.
Kako je Mossad zakazao u ovom slučaju?
Skoro besprijekoran uspjeh Izraela i Mossada kada je u pitanju sprečavanje vanjskih napada narušen je kada nije predviđen najveći napad Hamasa do sada.
Postavljala su se pitanja kako je Hamas uspio uskladištiti rakete i projektile, a da izraelska obavještajna služba to nije otkrila ili zašto izraelski uvijek pouzdan sistem proturaketne obrane „Željezna kupola“ nije bio u stanju presresti sve projektile koji dolaze iz Gaze.
Usprkos visokotehnološkim sigurnosnim mjerama duž granice Gaze i Izraela, uključujući kamere, senzore kretanja na tlu i redovite vojne patrole, nedavna infiltracija Hamasa bila je uspješna.
Na društvenim mrežama pojavile su se video snimke na kojima se vidi kako buldožer ruši dio naizgled neosvojivog „željeznog zida“ koji je označavao granicu između Izraela i Gaze.
Borci Hamasa uspjeli su se infiltrirati kroz ogradu, sijekući rupe u žici i stigli su morem, čamcima, kao i paraglajderima.
Razmjeri napada, složenost kojom je izveden i koordinacija i mjeseci planiranja koje su morali zahtijevati, postavljaju ozbiljna pitanja o tome kako i zašto izraelska gotovo savršena obavještajna agencija nije uspjela otkriti ga.
Neki su to izjednačili s napadima 11. rujna u New Yorku koji su odjeknuli ne samo preko CIA-e, već i globalne obavještajne mreže uopće.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare