Dvostruki vid: Najčešće bezazlen, ali ponekad i simptom zaista teških bolesti

Zdravlje 06. tra 202315:36 0 komentara
Pexels

Dvostruki vid ili diplopija može biti pojava koja se javlja u više slučajeva. Može se pojaviti zbog astigmatizma, suhih očiju, nekih bolesti ili jednostavno zbog predugog gledanja u ekran. Isto tako, može se pojaviti na jednom ili na oba oka.

Dvostruki vid znači upravo što i samo ime kaže, da osoba vidi dvostruku sliku iste stvari. Dvostruki vid može biti prisutan u samo jednom oku ili u oba, pri čemu se onda radi i o ozbiljnijem stanju. Ovo možete provjeriti tako da zatvorite jedno oko, a gledate na drugo, a potom isto ponovite s drugim okom.

Uz dvostruki vid se mogu pojaviti i drugi simptomi kao što su glavobolja, vrtoglavica, mučnina, slabost u očima, spušteni kapci, bol kod pomicanja očiju ili bol oko očiju.

Najčešće se javlja kod osoba starijih od 60 godina.

Dvostruki vid može utjecati na svakodnevne aktivnosti, ali i na čitanje, pisanje ili kretanje. Isto tako, dvostruki vid može biti horizontalan kada se dvostruka slika pojavljuje sa strane, vertikalan kada je dvostruka slika gore ili dolje, odnosno ispod ili iznad ili pak dijagonalan kada se slike preklapaju dijagonalno.

Što uzrokuje dvostruki vid?

Dvostruki vid može uzrokovati već spomenuto oštećenje rožnice, ali i problemi s mišićima u očima, kao i problemi s živcima koji ih pokreću. Na očne mišiće utječe i Gravesova bolest, a posljedica može biti i dvostruki vid. Multipla sklezora također utječe na živce u tijelu pa tako može utjecati i na živce u oku. Ista stvar je i kod dijabetesa.

Nekada će problemi s vidom, točnije dvostrukim vidom biti posljedice promjena koje se događaju u mozgu. Tako uzroci mogu biti razni tumori, moždani udar, aneurizma ili migrene. Upravo zbog ovoga se može raditi o trenutnom simptomu, kao kod migrene ili pak o dugotrajnom, kao kod dijabetesa ili multiple skleroze.

Važno je napomenuti kako dvostruki vid može biti i samo znak da je vrijeme za nove dioptrijske naočale.

Kako se dijagnosticira dvostruki vid?

Kod pojave dvostrukog vida treba posjetiti liječnika. Kada se pojavi odjednom ili kada ne znate koji mu je uzrok stanje može biti ozbiljno. Kako bi se otkrio uzrok, liječnik će tražiti niz testova, od onog osnovnog kao što je pregled kod oftalmologa, pa sve do vađenja krvi ili magnetske rezonance.

Važno će biti i uzimanje anamneze, pa je najbolje da zapamtite kada se točno prvi puta javio dvostruki vid, kada se javlja ili je uvijek prisutan, je li gori u nekom drugom dijelu dana, javljaju li se i drugi simptomi.

Kako se tretira dvostruka slika?

Tretiranje će ovisiti o samom uzroku problema. U nekim će slučajevima pomoći jednostavno nošenje naočala, promjena dioptrije ili povećanje astigmatizma, u nekim će slučajevima pomoć biti lijekovi ili operacija.

Nekada ćete trebati imati posebne leće ili nositi neko vrijeme povez preko očiju, dok će nekada rješenje biti vježbe za oči.

Ipak, kada su uzroci ove pojave stanja ili bolesti, tada je važno njih tretirati, a kada će oni biti pod kontrolom će nestati i dvostruki vid.

Dakle, dvostruki vid je pojava koja može biti potpuno bezopasna, ali može biti i posljedica neke bolesti. Najvažnije je kod pojave potražiti pomoć liječnika koji će onda nakon niza testova postaviti i pravu dijagnozu te odrediti liječenje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!