Navike kojima ćete si skršiti imunitet i dovesti se u veliku opasnost

Zdravlje 15. lip 202207:14 > 08:52
Pexels

S obzirom na to da i dalje kruže virusi poput covida-19, briga o imunološkom zdravlju nikada nije bila važnija.

“Imunološki sustav bori se protiv mikroorganizama koji uzrokuju bolesti, ili jednostavnije rečeno, štiti vas od klica, poput bakterija, virusa, gljivica i toksina koji nas čine podložnijim prehladama, gripi, pa čak i koronavirusu”, kaže Kenneth Abriola, dr.med.

VEZANE VIJESTI

“Imunološki sustav oslanja se na krvotok i limfni sustav osobe kako bi isporučio hranjive tvari po cijelom tijelu. Najbolji način da održite svoj imunološki sustav jakim i da budete zdravi je zdrav način života.”

Ovo su navike koje ozbiljno narušavaju vaše imunološko zdravlje, tvrde stručnjaci.

Konzumiranje previše alkohola

Samo jedno opijanje može utjecati na imunološki sustav do 24 sata. “Alkohol ima negativne učinke na naše urođene i adaptivne imunološke stanice”, kaže Heather Moday, dr.med. “Kronično i prekomjerno opijanje također oštećuje sluznicu gastrointestinalnog trakta, kao i zaštitne T stanice i neutrofile. To narušava funkciju crijevne barijere i omogućuje istjecanje mikroba u krv, što rezultira upalom.”

Pušenje

“Pušenje šteti imunološkom sustavu i može učiniti tijelo manje uspješnim u borbi protiv bolesti”, upozorava američki Centar za prevenciju bolesti. “Imunološki sustav je mehanizam na kojim se tijelo štiti od infekcija i bolesti; djeluje u borbi protiv svega, od virusa prehlade i gripe do ozbiljnih stanja kao što je rak. Osim toga, poznato je da pušenje ugrožava ravnotežu imunološkog sustava To povećava rizik od nekoliko imunoloških i autoimunih poremećaja (stanja uzrokovana kada imunološki sustav pogrešno napada zdrave stanice i tkiva tijela). Novi dokazi pokazuju da je pušenje uzrok reumatoidnog artritisa, autoimune bolesti u kojoj imunološki sustav napada zglobovima i uzrokuje oticanje i bol.”

Manjak sna

Dobivanje prave količine kvalitetnog sna ključno je za zdravlje imunološkog sustava. Jedna studija pokazuje da loš san može čak utjecati na učinkovitost cjepiva. “Ono što smo otkrili je da imunološki sustav najbolje funkcionira kada se osoba dovoljno naspava. Preporuča se sedam ili više sati sna za optimalno zdravlje”, kaže dr. Nathaniel Watson, su-direktor UW Medicine Sleep Centra. “Rezultati su u skladu s studijama koje pokazuju da, kada se osobama lišenim spavanja daje cjepivo, postoji niži odgovor antitijela te je veća vjerojatnost da će se virus razviti”.

Usamljenost

Usamljenost i stres mogu imati ozbiljan utjecaj na imunološki sustav, pokazuju istraživanja. “To vrlo jasno objašnjava zašto su usamljeni ljudi izloženi povećanom riziku od raka, neurodegenerativnih bolesti i virusnih infekcija”, kaže Steve Cole, istraživač genomike na Kalifornijskom sveučilištu u Los Angelesu. “U ovom trenutku, moja najbolja pretpostavka je bila da je usamljenost zaista jedno od najopasnijih iskustava koje možemo doživjeti”, piše portal Eatthis.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.