Njemački mediji: “Oružani sukob Albanaca i Srba je moguć”

Regija 28. pro 202219:47 0 komentara
REUTERS/Florion Goga

U današnjem izdanju minhenskih dnevnih novina Süddeutsche Zeitung (SZ) objavljen je komentar Floriana Hassela pod naslovom "Srbija igra destruktivnu ulogu".

Autor podsjeća da je predsjednik Srbije naredio podizanje borbene pripravnosti vojske na najviši stupanj, ali da to ne bi trebalo impresionirati nikoga. U komentaru se podsjeća i na potpisivanje Briselskog sporazuma, za koji autor tvrdi da je trebao biti povijesni dogovor, ali se pokazao kao “povijesna greška” koja je smetnja i regiji.

Truli kompromis

“Umjesto da prinudi Srbiju da kao protuuslugu za članstvo u Europskoj uniji prizna neovisnost Kosova, EU i njemačka vlada podržavaju truli kompromis. Beograd nije morao priznati Kosovo i može pod predsjednikom Vučićem izbjeći suočavanje s često nasilnom nedavnom prošlošću u bivšoj Jugoslaviji, može za svoje potrebe manipulirati srpskom manjinom na Kosovu i do danas igrati na kartu tobože progonjenih Srba na Kosovu.

To što je Vučić podigao borbenu pripravnost policije i vojske na najvišu razinu ne bi trebalo impresionirati nikoga – to nije više nego populistički manevar za domaću publiku. Ona podržava Vučića prije svega zato jer su državni mediji kao i provladini revolveraški listovi godinama preplavljeni antiameričkom, antieuropskom i proruskom propagandom. Kosovski premijer Albin Kurti odbija provesti zajednicu srpskih općina i gradova, dogovorenu u Briselskom sporazumu iz 2013., i dobro je što to radi.

Zbog destruktivne uloge koju Beograd godinama ima u upravljanju Srbima koji žive na Kosovu, kosovski Albanci se s pravom boje nemogućnosti vladanja vlastitom zemljom – onako kako je već paralizirana Bosna i Hercegovina. I tamo Moskva i Republika Srpska bojkotiraju funkcioniranje zajedničke države koje bi je dovelo bliže demokraciji i Europskoj uniji. U slučaju Rusije europska politika je kasnila, ali se preorijentirala. U slučaju politike prema Kosovu i Srbiji to do sada – nažalost – nije na vidiku”, piše SZ, a prenosi DW.

Barikade, registarske pločice, pucnjava…

I web-stranica Prvog programa njemačke televizije (ARD) donosi opširniji izvještaj o konfliktu između Beograda i Prištine. U njemu se podrobno objašnjava predpovijest sadašnje eskalacije – od registarskih pločica, preko barikada i pucnjave, te reakcija službenog Beograda i Prištine.

Na kraju autor Oliver Soos donosi zaključak: “Europska unija je srpskoj i kosovskoj vladi podastrla ‘njemačko-francuski prijedlog’ za normalizaciju odnosa. U njemu se predlaže da Srbija ne mora biti prinuđena da prizna neovisnost Kosova. Ipak, Srbija bi morala prihvatiti da Kosovo na svom državnom teritoriju autonomno obavlja vlast. Ali izgleda da su ti pokušaji približavanja zbog mnogih incidenata prethodnih tjedana postali daleki cilj.”

“Izuzetno opasna situacija”

U novinama Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) objavljen je komentar koji je potpisao Reinhard Veser. Naslov glasi: “Izuzetno opasna situacija”:

“Još prije nego što je srpska vojska stavljena u punu borbenu pripravnost, situacija na Kosovu je bila izuzetno opasna. Na sjeveru Kosova, pretežno naseljenom Srbima, napetost toliko raste već tjednima, da se čini da je oružani sukob Albanaca i Srba moguć. Obje strane su sudjelovale u eskalaciji. I na jednoj i na drugoj strani su donošene odluke, koje je druga strana shvaćala kao provokaciju. Međutim, vidljivo je da prije svega srpski predsjednik Aleksandar Vučić sustavno podgrijava konflikt. To bi sličilo na njega kada bi on samo htio igrati rizičnu igru moći. Ali nastala je situacija koja se lako može oteti kontroli.”

Potom autor upozorava da Rusija može izvući korist iz ovog sukoba: “Požar na području koje je potpuno okruženo teritorijem Europske unije i NATO-a stvorio bi znatne probleme Zapadu. Sukob na sjeveru Kosova je bez sumnje potaknut lokalnom dinamikom. Ali nije daleko pretpostavka da Moskva tu vatru pomalo potpaljuje. Zapad sada mora brzo učiniti sve da smiri situaciju. On ima mogućnost utjecaja. Na kraju krajeva, Srbija je gospodarski puno više isprepletena s Europskom unijom nego s Rusijom”, zaključuje FAZ.

Je li moguća eskalacija?

Najveći njemački tabloid „Bild” je dao riječ stručnjaku za Balkan s Leibnizovog instituta za istraživanje istočne i jugoistočne Europe Dr. Konradu Clevingu. “Za mene nažalost postoji razlog da se pribojavam moguće eskalacije na sjeveru Kosova. Doduše, kritičari vlasti u Beogradu vide u svemu tome pokušaj odvraćanja pozornosti zbog ekonomske krize u zemlji. Ali proglašavanje pune borbene pripravnosti je ipak opasno”, rekao je ovaj stručnjak za dnevni tabloid Bild.

Cleving na kraju ukazuje na zanimljiv aspekt načina podizanja borbene spremnosti: “U važnoj točki se, uostalom, pokazuje da su srpske institucije strukturno i idejno u dubokom kontinuitetu s ratnim devedesetim, s obzirom na to da puna borbena pripravnost važi za vojsku, policiju, žandarmeriju i obavještajnu službu. Svi su prošle noći odlukom ministra unutarnjih poslova stavljeni pod zapovjedništvo glavnog stožera vojske”, napominje Bild.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!