sporni zakon

Vrhovni sud blokirao deportaciju migranata bez pravnog postupka, Trump ljut

author
Hina
17. svi. 2025. 07:14
sudački čekić
Pexels / Ilustracija

Vrhovni sud SAD-a u petak je zadržao svoju blokadu predsjednikovih deportacija venezuelskih migranata prema zakonu iz 1798. koji se povijesno koristio samo u ratno vrijeme, okrivljujući administraciju Donalda Trumpa za pokušaj njihove deportacije bez odgovarajućeg pravnog postupka.

Suci su u kratkom i nepotpisanom mišljenju odobrili zahtjev odvjetnika Američke unije za građanske slobode, koji zastupaju migrante, da se zasad zadrži obustava deportacija. Sud je 19. travnja naredio privremenu obustavu deportacija desetaka migranata koji su bili zatočeni u pritvorskom centru u Teksasu od strane Trumpove administracije.

Deportacije su dio su imigracijske represije republikanskog predsjednika otkako se vratio na dužnost u siječnju.

Odvjetnici ACLU-a zatražili su od Vrhovnog suda da intervenira nakon što su 18. travnja izvijestili da će Trumpova administracija uskoro deportirati migrante bez potrebne obavijesti ili mogućnosti osporavanja deportacija a suci su se u petak složili.

"U ovim okolnostima, obavijest otprilike 24 sata prije deportacije, bez informacija o tome kako ostvariti prava na pravičan postupak za osporavanje deportacije, sigurno ne prolazi“, napisao je sud u svojoj presudi. Pravičan postupak općenito zahtijeva od vlade da dostavi obavijest i priliku za saslušanje prije poduzimanja određenih negativnih radnji.

Trump je kritizirao postupak Vrhovnog suda napisavši na društvenim mrežama: Ovo je loš i opasan dan za Ameriku!

Predsjednik SAD-a izrazio je i žaljenje što se prema presudi ilegalni imigranti za koje je rekao da su počinili zločine "ne smiju prisilno izbaciti bez prolaska kroz dug, razvučen i skup pravni postupak“ koji bi mogao trajati godinama. Presuda, dodao je Trump, također će potaknuti druge kriminalce da ilegalno uđu u zemlju.

Konzervativni suci Samuel Alito i Clarence Thomas nisu se složili s odlukom Vrhovnog suda. Alito je u mišljenju napisao da ne misli da Vrhovni sud ima ovlasti da se izjasni u ovoj fazi slučaja i doveo je u pitanje je li pružanje pomoći pritvorenicima kao skupini bilo legalno.

Teme

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama