Prirodni lijek za alergiju: Gadne simptome ublažite stvarima koje imate kod kuće

Zdravlje 07. srp 202311:25 0 komentara
prirodni lijek za alergiju
Pexels

Lijekovi poput antihistaminika prva su linija obrane od alergija, no u ublažavanju svrbeža, crvenila i sličnih simptoma mogu pomoći i prirodni pripravci.

Alergije su često neugodno iskustvo za mnoge jer u većoj ili manjoj mjeri ometa svakodnevni život. Iako se o njima najviše priča u vrijeme proljeća i kasnog ljeta, alergije se mogu pojaviti tijekom cijele godine. No, jeste se ikada pitali što je točno alergija?

Riječ je o odgovoru imunološkog sustava na stranu tvar koja u većini slučajeva nije štetna za vaše tijelo. Posao imunološkog sustava jest borba protiv štetnih patogena te tako napada sve za što misli da bi moglo dovesti organizam u opasnost.

Strane tvari se nazivaju alergenima, a one mogu biti razne: hrana, pelud, ubod kukaca ili pak dlaka kućnih ljubimaca. Alergeni izazivaju imunološku reakciju u tijelu koja oslobađa kemikaliju histamin. Ovisno o alergenu, odgovor tijela na iritaciju može uključivati niz simptoma, od kojih su najčešći kihanje, kašljanje, plikovi i svrbež kože, crvenilo i mnogo drugih.

Srećom, postoje prirodni načini da se ublaže simptomi alergija i pruži olakšanje bez upotrebe kemikalija ili lijekova, ali ovisno o kojoj vrsti alergije je riječ.

Alergija na pelud

Peludna groznica ili alergijski rinitis često se javlja kao sezonska alergija kada tijelo reagira na pelud biljaka koja leti zrakom. Simptomi peludne groznice mogu oponašati simptome prehlade. To su začepljenost i curenje nosa te crvenilo i oticanje područja oko očiju. Često su uz njih prisutni kihanje, kašljanje, stezanje u prsima, umor i iscrpljenost.

Važno je napomenuti da simptomi peludne groznice mogu varirati ovisno o vrsti peludi i individualnoj osjetljivosti osobe. Osim antihistaminika koje izdaje liječnik na recept, simptome alergije na pelud možete ublažiti na sljedeće načine.

1. Slana voda

Isperite nos slanom vodom kako biste uklonili pelud iz nosne šupljine. Možete koristiti posebne izotonične ili fiziološke otopine za ispiranje nosa ili pripremiti vlastitu otopinu kod kuće.

2. Čajevi

Određene biljke imaju prirodni antihistaminski učinak, kao što su zeleni čaj, kamilica, cvijet bazge, đumbir, paprena metvica, anis i kopriva. Redovita konzumacija čaja od ovih biljaka pomoći će ublažiti simptome peludne groznice. Uz oralnu konzumaciju, vrući čaj možete koristiti i za inhaliranje.

3. Med

Mnoga istraživanja su pokazala da domaći med ublažava simptome alergija. Naime, konzumacija meda prirodno vas izlaže peludi, čime vam pomaže da prirodno razvijete toleranciju. Osim toga, med djeluje umirujuće na organizam i pomaže ukloniti suvišnu sluz iz pluća.

4. Začini

Aromatični začini poput đumbira, cimeta, kurkume i crnog papra zagrijavaju tijelo i blagotvorno djeluju na dišni sustav. Primjerice, kurkuma ima moćna protuupalna svojstva koja mogu pomoći u ublažavanju začepljenosti nosa osobama koje pate od peludne groznice.

Žuti začin možete dodati hrani ili od njega napraviti napitak poznat i kao zlatno mlijeko.

Alergija na prašinu, grinje i dlake

Ova vrsta alergije javlja se kao imunološki odgovor tijela na prisutnost alergena u prašini i izlučevinama grinja koje se nalaze u našem okruženju.

Grinje su mikroskopski organizmi koji se hrane mrtvim stanicama kože i prisutne su u tepisima, jastucima, madracima, mekanim igračkama i namještaju. Prašina je pak kombinacija različitih tvari poput čestica kože, dlaka, peludi, insekata i njihovih izlučevina.

Kihanje, curenje nosa, urtikarija (svrbežni kožni osip), kašalj, otežano disanje, crvene oči najčešći su simptomi alergije na prašinu i grinje. Kako biste si olakšali svakodnevni život ako patite od ove alergije, redovito usisavajte životni prostor, uklanjajte prašinu i mijenjajte posteljinu na tjednoj bazi.

Izbjegavajte koristiti tepihe gdje god možete kako biste spriječili taloženje grinja i dlaka kućnih ljubimaca.

Eterična ulja

U borbi protiv alergija mogu vam pomoći i eterična ulja koje dodajte u ovlaživače zraka. Grinje vole suhi zrak pa korištenje ovlaživača može smanjiti njihovu populaciju. Neka od učinkovitih eteričnih ulja koja se koriste u ovu svrhu su ulja bogata monoterpenima koja potječu od crnogoričnog drveća (bor, jela, smreka) ili citrusnog voća (limun, naranča, mandarina, limeta).

Također, simptome alergije će ublažiti i ulje ravensare, lavande. Ružmarina, čajevca i paprene metvice.

Kožne alergije

Najčešći oblik kožne alergije je kontaktni dermatitis, a javlja se kada koža dolazi u kontakt s tvarima poput metala, lateksa, kemikalija, biljkama (npr. otrovni bršljan) ili određenih sastojaka u kozmetici ili proizvodima za njegu kože. Najčešći simptomi su peckanje, jak svrab i crvenilo, osip, suha i ispucala koža, ljuskanje kože, a nekada i osjetljivost na sunce.

U ublažavanju simptoma mogu pomoći sljedeći pripravci:

1. Ulje crnog kima

Ovo ulje najpoznatiji je prirodni lijek za prevenciju i tretiranje alergija. Možete ga koristiti oralno, ali i njime mazati kožu jer smiruje upale i crvenilo kože.

2. Pomada od lavande i ulja kokosa

Lavanda ima umirujuće svojstvo, a ulje kokosa hidratizira kožu. Pomiješajte nekoliko kapi ulja lavande s malo rastopljenog kokosovog ulja i nanesite na kožu kako biste ublažili svrbež i iritaciju.

3. Aloe vera gel

Aloe vera ima umirujuća i hidratantna svojstva te može pomoći u smanjenju svrbeža i crvenila. Nanesite svježi gel aloe vere iz lista na zahvaćeno područje kože ili ga kombinirajte s nekoliko kapi ulja lavande kamilice radi dodatnog umirujućeg učinka.

Alergija na hranu

Alergija na hranu može biti ozbiljna i zahtijeva posebnu pažnju. Ako ste alergični na hranu, izbjegavajte sve proizvode koji sadrže alergene te svakodnevno obratite pažnju na to što jedete i kakvu to reakciju izaziva.

Simptomi koje uzrokuje ova vrsta alergije najčešće uključuje oticanje jezika, usana, grla ili nekog drugog dijela tijela, kašalj, bol u želucu, mučninu i proljev, a može izazvati i anafilaktički šok.

U ublažavanju simptoma alergije na hranu može pomoći određena hrana ili napitci.

1. Sok od mrkve, jabuke i đumbira

Sok od svježe iscijeđene mrkve i jabuke s dodatkom naribanog đumbira bogat je antioksidansima i pomaže u jačanju imunološkog sustava.

2. Čaj od koprive

Čaj od ove biljke ima antialergijska svojstva jer se ponaša kao prirodni antihistaminik. U 1 l vode skuhajte oko 30 g suhog lista koprive, prebacite vrući čaj u staklenku i pustite da odstoji minimalno četiri sata. Čaj procijedite i pijte dvije do četiri šalice dnevno bez zaslađivanja.

3. Spirulina

U ublažavanju simptoma alergija korisna je i spirulina – plavo-zelena alga koja se često koristi kao dodatak prehrani zbog svoje visoke hranjive vrijednosti.

Bogata je proteinima, vitaminima, mineralima i antioksidansima, a sadrži i esencijalne aminokiseline, omega-3 masne kiseline i klorofil. Neka istraživanja su pokazala da spirulina može smanjiti alergijske reakcije u tijelu. To se pripisuje prisutnosti spojeva fikocijanina i kvercetina, koji imaju potencijalnu sposobnost suzbijanja imunološkog odgovora koji izaziva alergije.

Kako konzumirati spirulinu?

Obično je dostupna u obliku praška koji se može miješati s tekućinom ili dodavati u različite napitke i jela. Prašak spiruline možete dodati u sokove, smoothieje, juhe, umake ili smjese za pečenje.

Svaki pojedinac može reagirati drugačije na dodatke prehrani poput spiruline, stoga je važno konzultirati se s kvalificiranim zdravstvenim stručnjakom prije korištenja bilo kakvih dodataka prehrani.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!