Zatvor: Uzrok, simptomi i liječenje problema koji muči milijune građana

Zdravlje 15. ožu 202315:47 0 komentara
Ilustracija/Unsplash

Uzroci zatvora najčešće su loša prehrana i manjak kretanja, ali i neke ozbiljne bolesti.

Ne kaže se bez razloga da zdravlje počinje u crijevima. Naime, pravilno i redovito uklanjanje otpada iz organizma važno je za dobar imunitet. No, problem se javlja kada stolica postane neredovita i javi se zatvor ili konstipacija koji je češći problem nego što mislimo.

Karakterizira ga rijetko pražnjenje crijeva ili otežano obavljanje stolice, što može uzrokovati nelagodu i bol. Ovo stanje može se javiti zbog nekoliko razloga, od kojih su najčešći prehrana s malo vlakana, dehidracija i sjedilački način života.

U ovom ćemo članku istražiti uzroke, simptome i mogućnosti liječenja zatvora, kao i neke korisne savjete za upravljanje ovim stanjem.

Uzrok zatvora

Glavni zadatak vašeg debelog crijeva je apsorbirati vodu iz ostataka hrane dok ona prolazi kroz probavni sustav.

Zatim stvara stolicu koju izbacuju mišići debelog crijeva kroz rektum. Ako stolica predugo ostane u debelom crijevu, može postati tvrda i teška za izlazak. To se događa kada je naša prehrana siromašna vlaknima.

Dijetalna vlakna i adekvatan unos vode neophodni su kako bi stolica bila mekana. Vlakna dolaze u topivom i netopivom obliku. Prva se mogu otopiti u vodi i stvaraju mekani materijal nalik gelu dok prolaze kroz probavni sustav, dok netopiva vlakna zadržavaju većinu svoje strukture. Oba oblika vlakana spajaju se sa stolicom, povećavajući njenu težinu i veličinu, a također je omekšavajući.

To olakšava prolazak kroz rektum.

Postoji još nekoliko glavnih uzroka zatvora:

dehidracija

– premalo fizičke aktivnosti

– odgađanje odlaska na toalet

– promjene u rutini kao što je putovanje

– stres

trudnoća

– lijekovi, uključujući određene antacide, lijekove protiv bolova, diuretike i neke tretmane za Parkinsonovu bolest

– starija dob

Osim navedenih, zatvor mogu potaknuti i određena stanja i bolesti poput Parkinsonove bolesti i dijabetesa, bolesti debelog crijeva ili rektuma, kao i hormonalni problemi, prekomjerna upotreba laksativa i bolesti štitnjače.

Simptomi zatvora

Navike pražnjenja svake osobe su različite. Neki ljudi na toalet idu tri puta dnevno, dok drugi idu tri puta tjedno. Međutim, možete imati zatvor ako osjetite sljedeće simptome:

– manje od tri pražnjenja crijeva tjedno

– izlučivanje kvrgave, tvrde ili suhe stolice

– naprezanje ili bol tijekom pražnjenja crijeva

– osjećaj punoće, čak i nakon pražnjenja crijeva

Trebali biste posjetiti liječnika ako vaši simptomi ne nestanu nakon promjene prehrane i navika ili ako imate obiteljsku povijest raka debelog crijeva ili rektalnog karcinoma.

Ako primijetite neke od sljedećih simptoma, odmah zakažite pregled:

krv u stolici

– krvarenje iz rektuma

– trajni bolovi u trbuhu

bol u donjem dijelu leđa

vrućica

povraćanje

– osjećaj napuhnutosti

– neobjašnjivi gubitak težine

– nagla promjena u pokretima crijeva

Kako spriječiti i liječiti zatvor?

Kako biste prevenirali pojavu zatvora, najvažnije je promotriti kakve imate navike. Prvi korak je promjena prehrane. Na jelovniku neka vam se nađe hrana bogata vlaknima poput voća i povrća, cjelovitih žitarica, graha, a pomoći vam mogu i suhe šljive koje su poznate po tome da pospješuju rad crijeva.

Također, povećajte unos vode. Ona će pomoći da vaša stolica bude mekana i laka za pražnjenje. Ako do sada niste imali naviku redovite fizičke aktivnosti, svaki dan se potrudite napraviti barem 8.000 koraka. Redovita tjelovježba može pomoći u stimulaciji probavnog sustava i spriječiti zatvor.

Izbjegavajte odgađanje pražnjenja crijeva. Kada osjetite želju da odete na toalet, pokušajte otići što je prije moguće kako biste spriječili da stolica postane tvrda i teška za izbacivanje.

Određena hrana može uzrokovati zatvor. To je prerađena hrana, neki mliječni proizvodi i crveno meso pa ih izbjegavajte dok liječite vaš problem.

Ako prirodne metode liječenja zatvora ne pomažu, možda ćete morati uzimati suplemente, omekšivače stolice ili laksative. No, ne uzimajte ih bez konzultacije s liječnikom jer prekomjerna konzumacija laksativa može poremetiti crijevnu floru.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!