Prirodni lijek protiv žuljeva: Ove namirnice pomažu, sigurno ih imate kod kuće

Magazin 10. srp 202313:00 0 komentara
prirodni lijek protiv žuljeva
Pexels

Svi smo se barem jednom u životu susreli sa žuljevima, bolnim izbočenim dijelovima kože koji nastaju kao rezultat trenja, pritiska ili trljanja. Najčešće se pojavljuju na stopalima, no mogu se pojaviti i na bilo kojem drugom dijelu kože koji se trljao o grubu površinu. Obično su okruglog ili ovalnog oblika i imaju bjelkastu, prozirnu ili žutu boju.

Žuljevi nastaju kao obrambena reakcija tijela, odnosno, zaštita kože od daljnjeg oštećenja. Postoji nekoliko načina kako spriječiti njihov nastanak, a kada oni ipak nastupe nije loše koristiti prirodni lijek protiv žuljeva.

Zašto nastaju žuljevi?

Žuljevi mogu biti različitih veličina, neki uopće ne smetaju, a neki izazivaju jaku bol na koži. Nakon grebanja kože o tvrdu, grubu površinu može doći i do pucanja žulja te krvarenja. Obično ne predstavljaju zdravstvenu opasnost, ali ih je svakako potrebno tretirati.

Ovo su najčešći razlozi zašto nastaju žuljevi:

– nošenje neudobne obuće: cipela koje su preuske, prevelike, trljaju se na području pete ili imaju tvrde dijelove

– sportska aktivnost: tijekom trčanja, dužeg hodanja ili drugih sportskih aktivnosti, konstantno trenje između stopala i obuće može dovesti do žuljeva

– rukavice i rekviziti koji se često koriste u određenim aktivnostima, poput alata ili sportskih rekvizita, mogu uzrokovati žuljeve na rukama

– ponavljajući pokreti koji uzrokuju trenje ili pritisak na određenim područjima kože, poput držanja olovke ili korištenja instrumenta, mogu dovesti do žuljeva na prstima ili rukama

Kada se koža izloži takvom trenju ili pritisku, dolazi do oštećenja vanjskog sloja kože (epidermisa) i nastanka mjehurića ispod kože. Ti mjehurići su ispunjeni tekućinom koja služi kao zaštitni mehanizam. Ako se trenje ili pritisak nastavi, žuljevi mogu puknuti, izazvati nelagodu ili bol, te izložiti unutrašnje slojeve kože infekciji.

Prirodni lijek za žuljeve

Prije nego se dovedete do situacije da trebate posegnuti za prirodnim lijekom protiv žuljeva, bilo bi dobro činiti sve da spriječite njihov nastanak. To uključuje nošenje udobne obuće koja odgovara veličini stopala, izbjegavanje trenja između kože i površina koje izazivaju žuljeve, te korištenje zaštitnih rukavica ili obloga.

Ako već imate žuljeve, vrlo je važno pokušati izbjeći njihovo pucanje kako biste spriječili infekciju. Možete koristiti obloge za smanjenje trenja i pritiska na žulj kako bi se olakšala nelagoda i potaknulo brže zacjeljivanje. Osim toga je jako važno da žulj ostavite netaknutim kako bi se prirodno zacijelio. Ako on sam pukne, dezinficirajte područje i zaštitite ga sterilnom gazom.

Neki od načina za smanjivanje boli i upale mogu biti namakanje zahvaćenog područja u toploj kupki te stavljanje flastera ili omota. Ti flasteri, oblozi i kupke mogu sadržavati prirodni lijek protiv žuljeva.

U nastavku donosimo neke od najčešće korištenih prirodnih lijekova za žuljeve te najbolje načine kako ih koristiti.

1. Kokosovo ulje

Ovo ulje ima hidratantna svojstva i može pomoći u smanjenju trenja i vlaženju kože. Ako žulj nije puknuo možete nanijeti tanki sloj kokosovog ulja i ostavite da se upije. Ovo bi trebalo pomoći u olakšavanju napetosti.

Pixabay

2. Papaja

Svježa papaja može imati protuupalna svojstva koja pomažu u ublažavanju boli. Da biste papaju koristili kao prirodni lijek protiv žuljeva, jednostavno narežite jedan komad i nanesite ga na žulj pa ostavite da djeluje neko vrijeme.

3. Kurkuma

Kurkuma ima dobro poznata protuupalna svojstva koja mogu pomoći u smirivanju upaljenog žulja. Napravite pastu od kurkume i vode, nanesite je na žulj i ostavite da se osuši prije ispiranja. Ovo činite isključivo ako žulj nije otvoren.

4. Aloe vera

Gel aloe vere ima umirujuća svojstva i može pomoći u ublažavanju boli i iritacije žulja. Pomoći će i u smanjivanju napetosti kože. Jednostavno nanesite svježi gel aloe vere na žulj i ostavite da se osuši. Ponovite postupak nekoliko puta dnevno. Prilikom odabira aloe vera gela pokušajte odabrati neki koji ne sadrži dodatne sulfate i aditive već neki koji je što čišći.

5. Ulje čajevca

Ulje čajevca ima antimikrobna svojstva koja mogu pomoći u sprečavanju infekcije žulja. Ovo je dobar prirodni lijek protiv žuljeva dok su još u razvoju. Razrijedite nekoliko kapi ulja čajevca u baznom ulju poput maslinovog ulja, pa nanesite tu smjesu na žulj. Ponovite nekoliko puta dnevno i držite dok se ne upije.

6. Ulje lavande

Ovo ulje je poznato po svojim protuupalnim i umirujućim svojstvima. Kao i kod drugih ulja, bilo bi dobro par kapi razrijediti u par kapi baznog ulja i onda nanijeti na žulj. Lagano utrljajte i pričekajte da se upije. Ponovite nekoliko puta dnevno.

7. Organski med

Med je poznat po svojim antibakterijskim i ljekovitim svojstvima. Nanesite malu količinu meda na žulj i prekrijte sterilnom gazom. Ostavite da djeluje nekoliko sati ili preko noći, a zatim isperite toplom vodom. Prilikom odabira meda kao prirodnog lijeka, pazite da bude što kvalitetniji i bez dodanog šećera.

Pixabay

8. Kiselo mlijeko

Možda zvuči neobično, ali kiselo mlijeko može pomoći u ublažavanju upale i bolova. Sadrži mliječnu kiselinu koja može pomoći za smanjivanje napetosti. Namočite komad čiste pamučne tkanine u kiselo mlijeko i nanesite na žulj. Ostavite da djeluje neko vrijeme, a zatim isperite i osušite područje.

Iako se neki od ovih prirodnih lijekova za žuljeve u narodu koriste već dugo, ne postoje jasne znanstvene činjenice niti istraživanja koja bi potvrdila njihovu djelotvornost. Međutim, protuupalna svojstva određenih biljaka jesu znanstveno potvrđena.

Ako žulj i nakon korištenja prirodnih preparata ne prolazi, a više ne činite pritisak koji bi poticao razvoj žulja, obratite se liječniku kako ne bi došlo do infekcije. Posebice se obratite liječniku ako je žulj dubok, jako bolan ili se stanje pogoršava, kao i ako primijetite znakove infekcije.

Mogu li žuljevi biti opasni?

U većini slučajeva, žuljevi nisu ozbiljna prijetnja po zdravlje i obično se mogu tretirati kod kuće te brzo zacjeljuju. Međutim, u rijetkim situacijama, žuljevi mogu biti povezani s određenim komplikacijama koje mogu zahtijevati medicinsku intervenciju.

Tako primjerice ako žulj pukne ili se otvori, bakterije mogu prodrijeti u oštećenu kožu, što može dovesti do infekcije. Ako primijetite crvenilo, oticanje, toplinu ili gnojni iscjedak iz žulja, trebali biste se obratiti liječniku. Infekcije koje se ne liječe mogu se pogoršati i proširiti na susjedna područja.

Opasno može biti i ako su žuljevi posebno duboki ili dosežu slojeve ispod epidermisa. U tom slučaju može doći do oštećenja dubljih tkiva poput dermisa. Kod takvog stanja osoba može osjetiti jaku bol, krvarenje ili otvorenu ranu. Ako se takva ozljeda dogodi, važno je zatražiti medicinsku pomoć kako bi se procijenila težina ozljede i poduzele odgovarajuće mjere.

Kod nekih ljudi, poput osoba s dijabetesom, oslabljenim imunološkim sustavom ili drugim stanjima koja otežavaju zacjeljivanje rana, žuljevi mogu biti posebno problematični. Takve osobe imaju veći rizik od razvoja komplikacija, uključujući teže infekcije ili loše zacjeljivanje rana.

Ako primijetite bilo kakve znakove infekcije ili ako ste zabrinuti zbog ozbiljnosti žulja, uvijek se posavjetujte s liječnikom kako biste dobili stručnu procjenu i savjet.

Kako izbjeći pojavu žuljeva?

Prije nego posegnete za lijekovima ili prirodnim preparatima protiv žuljeva, pokušajte učiniti sve što možete kako bi izbjegli njihovu pojavu. Prije svega, obratite pozornost na dio tijela na kojem najčešće dobivate žuljeve pa učinite sve što možete kako biste smanjili bol. Najbolji pristup u ublažavanju žuljeva je primjena preventivnih mjera i adekvatne njege kože kako bi se spriječila pojava ovih neugodnosti.

Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u izbjegavanju pojave žuljeva:

– nosite udobnu obuću: odaberite obuću koja odgovara veličini i obliku vaših stopala; nosite cipele s dovoljno prostora za prste i izbjegavajte preuske ili prevelike cipele koje mogu pritiskati ili trljati kožu

– nosite kvalitetne čarape; osim cipela su jako važne i čarape, posebno ako ste skloni dobivanju žuljeva nosite čarape izrađene od prirodnih materijala kao što su pamuk ili bambus, jer takve čarape omogućuju bolju ventilaciju stopala i smanjuju vlažnost koja može povećati trenje

– razradite nove cipele nošenjem kod kuće prije nego ćete u njima hodati cijeli dan

– koristite obloge i jastučiće: ako ste skloni dobivanju žuljeva možete koristiti posebne obloge ili jastučiće za žuljeve na područjima koja su sklonija trenju, primjerice na petama i prstima

– redovito obrezujte nokte: pazite da nokti na stopalima budu pravilno obrezani kako bi se spriječilo trljanje ili pritisak na susjedne dijelove kože

– koristite pudere ili kreme za smanjenje trenja, posebice ako se stopalo pojačano znoji; puder ili krema se mogu nanijeti na problematična područja kako bi se smanjilo trenje i smanjio rizik od žuljeva.

– održavajte dobru higijenu: redovito perite i dobro osušite stopala kako biste spriječili vlažnost koja može povećati trenje i iritaciju kože

Uz pravilnu njegu i preventivne mjere, možete smanjiti rizik od pojave žuljeva.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!