SIBO: Uzrok, simptomi i liječenje ozbiljnog stanja koje može dovesti do pothranjenosti

Zdravlje 20. ožu 202415:08 0 komentara
bol, bolest, kauč, žena, djevojka, grčevi, bol u trbuhu
Pexels / ilustracija

Neki od prvih simptoma su nadutost i bol u području trbuha, a ako se ne liječi, može dovesti do ozbiljnih posljedica.

SIBO, odnosno small intestine bacterial overgrowth označava pretjerani rast bakterija u tankom crijevu. Drugim riječima, SIBO nastaje kada postoji porast bakterijske populacije u tankom crijevu.

Te se bakterije mogu naći u malim količinama i u drugim dijelovima crijeva, što uzrokuje bol i proljev. Ovo stanje se ponekad naziva i sindrom slijepe petlje.

SIBO je tek prije nekoliko godina identificiran kao posebno stanje pa se prije pogrešno dijagnosticirao i to kao sindrom iritabilnog crijeva. Prekomjerni rast bakterija u tankom crijevu obično nastaje kada neka okolnost, poput operacije ili bolesti, usporava prolazak hrane i otpadnih proizvoda u probavnom traktu, stvarajući pogodno tlo za razmnožavanje bakterija.

Višak bakterija često uzrokuje proljev i može uzrokovati gubitak težine i pothranjenost.

SIBO – simptomi

Simptomi SIBO-a uglavnom pogađaju crijeva i mogu nalikovati drugim gastrointestinalnim bolestima. Oni uključuju sljedeće:

– bol u trbuhu, osobito nakon jela

nadutost

– plinove

– grčeve

proljev

zatvor

probavne smetnje

– redoviti osjećaj sitosti

– mršavljenje

– umor

Veći rizik od razvijanja SIBO-a imaju oni s kroničnim bolestima poput Crohnove bolesti, dijabetesa, celijakije, sistemske skleroze (sklerodermije), HIV-a, Parkinsonove bolesti, hipotireoze ili konzumacije lijekova koji usporavaju rad crijeva, poput narkotika.

Uzroci SIBO-a

Kako se bakterije hrane, a najviše vole ugljikohidrate, oni u tankom crijevu fermentiraju, a nusprodukt je vodik. On je pak hrana jednostaničnim organizmima koji proizvode metan.

Zato se SIBO dijeli na dvije vrste – onaj kod kojeg prevladava vodik i SIBO kod kojeg je glavni metan.

Uzroci SIBO-a mogu biti razni, ali svi oni slabe zaštitnu funkciju crijeva.

Među najčešćim uzrocima pretjeranog rasta bakterija u tankom crijevu su:

1. Hipoklorhidrija ili smanjena razina želučane kiseline

Zbog ove pojave veća količina bakterija prelazi u tanko crijevo te njegovi zaštitni mehanizmi više ne mogu učinkovito sprečavati njihovo prerastanje.

2. Kronični pankreatitis

Upala gušterače uzrokuje višestruko oštećenje zaštitnih mehanizama crijeva i remeti crijevnu peristaltiku, odnosno pokretljivost. Kod pankreatitisa je smanjeno izlučivanje brojnih enzima gušterače koji u crijevima imaju ulogu ubijanja bakterija.

Time se stvara podloga za mnoge druge gastrointestinalne bolesti.

3. Nemogućnost prolaska sadržaja kroz tanko crijevo

Problem mogu biti i anatomske promjene koje dovode do mehaničkog sužavanja lumena tankog crijeva i posljedično omogućuju prolazak otpadnog sadržaja.

Osim nabrojanih, SIBO može uzrokovati i prekomjerna upotreba lijekova kao što su antibiotici, kao i odgođeno pražnjenje želuca kod dijabetesa.

Test na SIBO

SIBO se dijagnosticira pregledom kod liječnika koji obavlja fizički pregled. On uključuje palpaciju ili nježno opipavanje trbuha. Ako je potrebno, provode se krvne pretrage, kao i one za provjeru bakterijskog rasta u tankom crijevu i apsorpciju masti.

Jedan od učinkovitih načina za dijagnostiku SIBO-a je izdisajni test. On mjeri količinu metana i vodika koju izdišete kada popijete mješavinu glukoze/laktoze i vode. Ako je u dahu veća količina metana ili vodika, to može ukazivati na veću količinu bakterija u tankom crijevu.

Osim izdisajnog testa može se provesti i aspirat tankog crijeva. Kod ovog pregleda liječnici uvode tanku cijev niz grlo i kroz probavni trakt do tankog crijeva, gdje uzimaju uzorak crijevne tekućine. Uzorak se potom ispituje u laboratoriju na bakterije.

SIBO test možete obaviti u privatnim poliklinikama, a cijena mu je oko 60 eura.

Kako se liječi SIBO?

SIBO nikako nije stanje koje bi trebalo ignorirati ili uzimati zdravo za gotovo jer može dovesti do komplikacija kao što su slaba apsorpcija masti, ugljikohidrata i proteina, što remeti zdravlje cjelokupnog organizma. Osim toga, SIBO može poremetiti apsorpciju vitamina A, D, E i K te B12, što dovodi do umora i mentalne konfuzije, kao i trnaca u nogama i rukama.

Osteoporoza je također posljedica SIBO-a jer rast bakterija oštećuje crijeva pa ona ne mogu apsorbirati kalcij iz hrane, što dovodi do slabljenja kostiju i bubrežnih kamenaca.

SIBO se može liječiti kombinacijom antibiotika i promjenom prehrane. Antibioticima se bakterije stavljaju pod kontrolu i smanjuje im se broj. No, antibiotici neće riješiti temeljni problem koji je uzrokovao SIBO. Ako ga se ne može tretirati, promjena jelovnika mogla bi barem malo ublažiti stanje.

Kod SIBO-a se preporučuje jesti manje obroke kao u želucu ne bi ostalo previše hrane. Ako imate celijakiju, izbjegavajte hranu s glutenom.

Kod nekih slučajeva, SIBO se može liječiti niskom FODMAP dijetom kod koje se ograničava unos fermentabilnih oligosaharida, disaharida, monosaharida i poliola. Njih naš organizam ne razgrađuje pa ih bakterije ne mogu jesti, što smanjuje plinove i nadutost.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!