Vrdoljak: Šest kompanija želi crpiti naftu iz Jadrana

Ekonomija 03. stu 201412:11 > 12:21
INA (F. Buva)

U ponedjeljak poslijepodne zatvoreno je javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju nafte i plina u hrvatskom dijelu jadranskog podmorja koje je otvoreno 2. travnja ove godine.

“Javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju nafte i plina u hrvatskom dijelu jadranskog podmorja zatvoreno je, a u prvom krugu prijavilo se šest kompanija”, objavio je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.

“Konačne ponude objavit ćemo do kraja godine, a do kraja prvog kvartala 2015. godine očekujemo potpisivanje koncesijskih ugovora”.

Zainteresirani ponuđači mogli su se javiti za istraživanja 29 istražnih polja, površine od 1.000 do 1.600 četvornih kilometara. Na sjevernom Jadranu je osam istražnih polja, a na srednjem i južnom 21.

Istraživanje i eksploatacija ugljikovodika iz Jadrana spominje kao projekt koji bi Hrvatsku trebao učiniti energetskim čvorištem europskog jugoistoka i značajnom točkom u oblikovanju ukupne europske energetske sigurnosti, uz Jonsko-jadranski plinovod (IAP) i LNG terminal.

Istovremeno, u ponedjeljak se u Zagrebu u Vukovarskoj ulici ispred Ministarstva gospodarstva održao prosvjed građana protiv bušenja i eksploatacije nafte i plina u hrvatskom dijelu jadranskog podmorja.

Cropix/Marko Todorov

Ministarstvo gospodarstva u čijem je djelokrugu natječaj, srednjoročno očekuje i koristi za hrvatsko gospodarstvo i stanovništvo u obliku povoljnih cijena, prije svega plina, što bi Hrvatsku trebalo učiniti atraktivnom za industrijska ulaganja.

Podsjetimo, očekuje se da bi istraživanja potencijalnih nalazišta nafte i plina u Jadranu, ovisno o polju, trebala trajati dvije do pet godina. Samo u tom razdoblju, ako se potpišu ugovori s investitorima, mogu se očekivati investicije u platforme i drugu opremu koje bi, procjenjuje se, mogle biti mjerene stotinama milijuna dolara od kojih bi koristi trebala imati domaća industrija.

Hrvatska brodogradilišta traže da se izabranim ponuđačima uvjetuje da surađuju s brodogradilištima u Hrvatskoj na poslovima poput izgradnje naftnih platformi na Jadranu.

Sve je komentirao i premijer Zoran Milanović koji se osvrnuo i na rad hrvatskih brodogradilišta te moguću arbitražu s Crnom Gorom.