Od utorka na snazi nova pravila EU-a za putovanja i covid-potvrde

Vijesti 31. sij 202214:47 0 komentara
REUTERS/Noemie Olive/File Photo

Europsko vijeće usvojilo je prošli tjedan preporuku o "koordiniranom pristupu" pandemiji kako bi se omogućilo sigurno i slobodno kretanje tijekom pandemije covid-19, a ona na snagu stupa u utorak, 1. veljače.

Prema novim preporukama mjere protiv covida-19 trebaju se primjenjivati uzimajući u obzir individualni status osobe, umjesto situacije na regionalnom nivou, s izuzetkom područja u kojima virus cirkulira u vrlo visokim nivoima.

“To znači da cijepljenje, testiranje ili status oporavka od covida-19, kao što je potvrđeno važećim digitalnim certifikatom EU-a o covidu, treba biti ključna odrednica. Ovaj pristup će značajno pojednostaviti pravila i pružiti dodatnu jasnoću i predvidljivost putnicima”, navodi se u Vijeću.

Preporuka stupa na snagu sutra, 1. veljače 2022. godine, a od tada će i covid-potvrde vrijediti 270 dana.

Važeće digitalne covid potvrde podrazumijevaju

– Potvrdu o cijepljenju cjepivom odobrenim na europskom nivou ako je prošlo najmanje 14 dana i ne više od 270 dana od posljednje doze primarne serije cijepljenja ili ako je osoba dobila booster dozu.

VEZANE VIJESTI

“Države članice bi također mogle prihvatiti potvrde o cijepljenju za cjepiva koja su odobrile nacionalne vlasti ili SZO”, navodi se u preporukama Savjeta.

– Negativan rezultat PCR testa ne stariji od 72 sata ili negativan brzi antigenski test dobiven ne stariji od 24 sata.

– Potvrdu o oporavku koja pokazuje da nije prošlo više od 180 dana od datuma prvog pozitivnog rezultata testa.

Od osoba koje ne posjeduju digitalne EU covid-potvrde moglo bi se zahtijevati da se podvrgnu testu prije ili najkasnije 24 sata nakon dolaska.

Od ovog pravila izuzeta su djeca mlađa od 12 godina, kao i putnici s esencijalnim razlogom putovanja.

EU će nastaviti procjenjivati situaciju u regijama, a zadržan je i mehanizam tzv. hitne kočnice u slučaju pojave novih varijanti ili pojačane zabrinutosti u vezi sa širenjem virusa.

Preporuke Vijeća nisu pravno obvezujuće, tako da je na vlastima država članica odlučiti o njihovoj primjeni.

Karta zemalja EU

Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) nastavit će objavljivati kartu regija država članica u kojoj se upotrebom boja semafora (zelena, narančasta, crvena, tamnocrvena) označava potencijalni stupanj rizika od zaraze. Karta bi se trebala temeljiti na 14-dnevnoj stopi prijavljenih slučajeva, stopi cijepljenja i stopi testiranja.

Na temelju te karte države članice trebale bi primjenjivati mjere u pogledu putovanja u tamnocrvena područja na kojima je razina cirkuliranja virusa vrlo visoka, kao i putovanja iz tih područja.

Mehanizam hitnog kočenja

Novom je preporukom ojačan “mehanizam hitnog kočenja” za odgovor na pojavu novih varijanti virusa koje izazivaju zabrinutost ili varijanti koje su od interesa. Ako država članica uvede ograničenja kao odgovor na pojavu nove varijante, Vijeće bi trebalo preispitati situaciju, u bliskoj suradnji s Komisijom te uz potporu ECDC-a.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!