'Porezna reforma smanjuje prostor za razvoj gradova'

Vijesti 05. stu 201609:03 > 09:05
N1

Veliki sukobi koji se događaju u HDSSB-u imati će posljedice, osobito za političku scenu istočne Hrvatske. Branimir Glavaš se ovog tjedna povukao iz Sabora zbog, navodno, izbornog poraza, a umjesto njega u saborske klupe će Josip Salapić. O mogućem raskolu u stranci za Novi dan govorio je predsjednik stranke Dragan Vulin.

Odlučili ste sazvati izvanredni izborni sabora stranke a svi mandati dužnosnika stavljeni su na raspolaganje?

“Tako je. Odlukom predsjedništva stranke o pokretanju inicijative sazivanja izvanrednog sabora on mora biti održan u roku od 90 dana. Sazvan je u pola mandata, a stav i odluka predsjedništva su da izbori budu održani po najvišim demokratskim standardima.”

Otvorili ste vrata i suspendiranim i isključenim članovima HDSSB-a, da ostanu u stranci?

“Prije svega žao mi je što je do ovoga uopće došlo. Smatram ovo potpuno nepotrebnim, ali da će HDSSB preživjeti i ići dalje, uvjeren sam da hoće. Pozvao sam sve pod stegovnim mjerama da postoji pravni lijek, da se vrate u stranku i da radimo zajedno i za to ima šanse jer se jedan dio njih već vratio. Ja sam se kao predsjednik stranke ispričao svima. U posljednja dva tjedna bilo je kaotično jer je određena skupina, vođena gospodinom Burićem djelovala tajno – nisu dolazili na razgovore, nije bilo moguće ostvariti dijalog. Trebali smo se naći na neutralnom terenu, u Đakovu, ja sam došao, oni nisu. Zaista, to je bio moj peti pokušaj da uspostavim kontakt, no odgovora nije bilo. Nadam se i vjerujem, da je svim našim članovima sada kristalno jasno kome je stalo do stranke i koji je njihov cilj. Dobrobit stranke nije im cilj, očito imaju “plan B” i neke druge ciljeve. Trebalo je sve biti riješeno na službenim tijelima stranke, tamo su se stvari trebale rješavati. Jasno je da u strankama, kao i u svim organizacijama postoje nesuglasice i drugačija mišljenja inače bi to bila diktatura, a ovo sigurno nije diktatura niti sam ja diktator. Mislim da sam dao sve da sačuvam jedinstvo stranke, moja savjest je čista. Za mene je ovo poglavlje završeno, to je bio neuspjeli pokušaj puča koji je iza nas.”

Zašto je uopće došlo do tog pokušaja, kako kažete, puča? Plašite li se da bi stranka mogla nestati s političke scene? Je li izborni poraz razlog unutarstranačkih sukoba? Ima li tu osobnih animoziteta?

“Rezultat na parlamentarnim izborima nije bio dobar, ja prvi nisam bio zadovoljan i javno sam rekao da ćemo sazvati izvanredni sabor stranke. Smatram da se to trebalo rješavati na sjednicama službenih tijelia stranke. Zašto je do ovoga došlo, to ćete morati pitati njih. Jasno mi je jedino da nisu htjeli dobro stranci. I (Dinko) Burić i (Vladimir) Šišljagić imaju iskustva da znaju da u takvom bratoubilačkom sukobu nema pobjednika. Žao mi je zbog toga, ali učinit ću sve da stranku konsolidiram. Siguran sam da ovo nije kraj stranke jer jedna snažna, regionalna opcija u Slavoniji i Baranji je potrebna jer to je najsiromašniji dio naše domovine i HDSSB se jedini beskompromisno zalagao za interese našeg zavičaja. HDSSB će sigurno dalje rasti, s jednim novim vodstvom koje će biti izabrano na najdemokratskiji način. Ja sam već jučer okrenuo novu stranicu.”

Hoćete li se Vi kandidirati za bilo koje tijelo stranke?

“Ono što mi je u ovom trenutku prvo jest da stranka bude stabilna do izvanrednog sabora. Moram još razgovarati s kolegama iz stranke, vidjeti imam li uopće podršku. Mislim da imam snage nastaviti dalje i ponovno se kandidirati za predsjednika stranke. Ali mislim i da stranka mora okrenuti stranu, promijeniti statut, modernizirati se. Nisu isti problemi kao 2005. kada je HDSSB nastojao. Drugi su problemi, a neke druge stvari moramo ostaviti po strani.”

Josip Salapić zamijenio je Branimira Glavaša u Saboru. U čijem je on “taboru”?

“Josip Salapić je zastupnik HDSSB-a i odgovorno tvrdim da nema tabora – jedan je HDSSB. U ovom stanju, bez obzira što je bilo stanje nereda i kaosa, stranka je sada stabilna i funkcionira. Postoji samo jedan HDSSB, s legalno izabranim stranačkim tijelima.”

Jedan od “pobunjenika” je Vladimir Šišljagić, osječko-baranjski župan, a vi ste dožupan. Kakva je suradnja?

“Suradnja u županiji funkcionira bez ijednog problema. Tko god me imalo poznaje zna da nisam čovjek sukoba i da sam odgovorna osoba koja će odrađivati svoj posao ne ugrožavajući interes stanovnika. Ni na koji način neću preslikavati unutarstranačke nesuglasice na županiju. Ovo govorim u svoje ime, a čvrsto vjerujem da i gospodin Šišljagić dijeli moje mišljenje.”

Što će biti s Glavašem, najavio je da će se povući iz aktivne politike?

“Što se tiče njega, samo ću reći da je odluka o povlaćenju iz Sabora njegova. Znamo svi, temeljem zakona da je mandat njegov. Jedino njegovom dobrom voljom moglo je doći do ovoga. Iz kojih razloga je povukao ovaj potez, ne bih htio govoriti. Mislim da je to njegova stvar.”

Približavaju se lokalni izbori. Hoće li HDSSB postići lokalnu stabilnost do tada? Kome bi mogli ići vaši glasovi ako se ne uspijete stabilizirati?

“Ja čvrsto vjerujem da će glasovi HDSSB-a ići nama i da ćemo se konsolidirati do lokalnih izbora. Imate primjer HDZ-a na nacionalnoj razini. HDSSB je potreban i siguran sam da će živjeti dalje. Imamo dovoljno kvalitetnih ljudi.”

Osvrnut ćemo se i na aktualnosti, kako ocijenjujete reakciju hrvatskog državnog vrha nakon uhićenja u Orašju?

“Nažalost, ali ovo što se događa u susjednoj BiH, mislim da je to svakako i političko pitanje. Nemoguće je, s obzirom za što se oni terete i kako su provedena uhićenja mislim da se to ne može odvojiti od politike. Možda su se pokazale manjkavosti obavještajnog sustava, nije bilo pravovremenih informacija. Međutim i ovi događaji i sve što se proteklih tjedana i mjeseci događalo i BiH vodi do jedne političke nestabilnosti u toj zemlji i reakcija hrvatskog vrha mora biti jača. Ne mislim na izazivanje sukoba, ali se mora više uključiti pogotovo radi naših ljudi tamo. Ako se ovako nastavi tamo, bojim se da će to bitno utjecati i na Hrvatsku.”

Što, kao dožupan, mislite o poreznoj reformi? Lokalne samouprave imat će manje novca.

“Još jedna od reformi, kada gledam iz aspekta regionalne samouprave, koja smanjuje prihode i to mislim da nije dobro. Ne zato jer treba više novca, ali smanjuje se jedan prostor za razvoj i stvara se sve veća ovisnost o centralnoj blagajni. Nameće se pitanje koliko uopće smisla ima postojanje lokalnih samouprava na takav način. S druge strane pozdravljam ukidanje nameta svim državljanima, ali možda se to moglo drugačije napraviti, da i najsiromašnije skupine to osjete. Mislim da je njima povećanje plaće najpotrebnije.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.