Danas vrhunac toplinskog vala

Vijesti 10. srp 201708:46 > 08:50
Ilustracija

Toplinski val koji je već nekoliko dana prisutan kod nas danas će, prema najavama meteorologa, dosegnuti svoj vrhunac. Najviše dnevne temperature bit će izmjerene u kopnenim dijelovima zemlje.

Pretežno sunčano i dalje vrlo vruće s najvišom dnevnom temperaturom zraka od 32 do 38 Celzijevih stupnjeva, u gorju malo niža, prognoza je Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) za Hrvatsku za danas.

Izrazito vruće bit će središnjim i istočnim krajevima, gdje će temperatura dosegnuti i do 37 stupnjeva. Najtoplije će biti u unutrašnjosti Dalmacije, gdje bi temperature mogle dosegnuti do 38 Celzijevih stupnjeva.

U unutrašnjosti Hrvatske će povremeno biti male i umjerene naoblake, a osobito sredinom dana i poslijepodne lokalno se očekuju pljuskovi s grmljavinom.

Vjetar većinom slab, a na Jadranu slab do umjeren jugozapadni i sjeverozapadni.

Jutros na Komiži 30 stupnjeva, Zagreb 25

Već jutros temperature su ponegdje dosezale i do 30 Celzijevih stupnjeva. U sedam je sati temperatura na Komiži bila 30,2 stupnja.

U Zagrebu je u 7 sati izmjereno 25, Rijeci 23 stupnja, a Splitu 27 stupnjeva.

Sunčajte se oprezno!

S obzirom na to da je najbolja zaštita izbjegavanje najjačeg sunca, nošenje odgovarajuće odjeće, pokrivala za glavu te naočala, prilikom sunčanja se potrebno uz pravilnu primjenu sredstava za sunčanje voditi i zlatnim pravilima sunčanja koje donosi HZJZ:

  • Izbjegavajte prekomjerno sunčanje od 11 do 16 h.
  • Štitite se! Nosite šešir, majicu i naočale!
  • Ne izlažite novorođenčad i malu djecu direktnom suncu.
  • Odaberite zaštitni faktor primjeren svojem tipu i fototipu kože. Kremu nanesite obilno prema uputi prije izlaganja suncu, ponavljajte nanošenje, naročito nakon kupanja, znojenja ili brisanja ručnikom.

Preporuke HZJZ-a za zaštitu od vrućina

  • Rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine
  • Pijte redovito negaziranu običnu ili mineralnu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera. Preporučljivo je ne piti jako rashlađene napitke ili samo za osvježenje u ustima rastopiti kockicu, dvije leda. Dehidraciju od vrućina možete izbjeći uzimanjem razrijeđenog soka kao što je limunada i to odrasli svakih 1-2 sata, a djeca svakih 15-20 minuta po jednu do dvije žlice ili gutljaj vode. Nemojte čekati osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, pogotovo kod starijih osoba koje imaju slabiji osjećaj žeđi.
  • Izbjegavajte boravak na suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima (mentalne bolesti, dijabetes i dr.)
  • Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je zamotati se u hladne mokre ručnike ili se rashladiti mokrom spužvom, kupkom za noge i sl. Djeci treba mokre ručnike stavljati na noge i ruke.
  • Nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete izvan doma, stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale, a korisna su zaštita od direktnog sunca i kišobrani te lepeza za rashlađivanje zraka.
  • Koristite laganu posteljinu, po mogućnosti bez jastuka kako biste izbjegli akumulaciju topline od tijela.
  • Jedite češće male i što tekućije obroke. Izbjegavajte hranu prebogatu bjelančevinama. Ako ste u mogućnosti, pripremite miješano svježe voće, tzv. „smoothie“ ili spravite laganu juhu, koji će također organizmu vratiti izgubljene minerale, vitamine i elektrolite.
  • Važno je piti dovoljno tekućine jer znojenjem gubimo više tekućine, čime dolazi do dehidracije i povećanog viskoziteta krvi, što može izazvati trombozu, inzult mozga ili infarkt srca.

Oprezno s klimom

Ako koristite klima uređaj i na taj način rashlađujete prostor u kojemu boravite ili automobil, imajte na umu da razlika između vanjskog i klimatiziranog prostora u kojem boravite ne bi smjela biti veća od 5 stupnjeva.

Ako se klima uređaj koristi i noću, treba biti oprezan kako se prostor ne bi previše rashladio. Velika razlika između klimatiziranog i vanjskog prostora nije zdrava i postoji mogućnost od toplinskog udara.

Opća slabost, malaksalost, mučnine, vrtoglavice, glavobolje, pojačana žeđ, dehidracija, samo su neki od simptoma toplinske iscrpljenosti iz koje nastaje toplinski udar. Sve se to događa u trenutku kad tjelesna temperatura prijeđe 40 stupnjeva, piše Index.

DHMZ
DHMZ
DHMZ
DHMZ