ZS: Realni sektor lani zabilježio rast poslovne aktivnosti

Ekonomija 17. stu 201706:48 > 06:50
Ilustracija

Hrvatski realni sektor, odnosno poduzeća iz sektora industrije, građevinsrtva, trgovine i nefinancijskih usluga, u 2016. godini su zabilježila nominalni rast poslovne aktivnosti u odnosu na godinu ranije, tj. rast prometa, dodane vrijednsti i broja zaposlenih, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Tako su, prema privremenim podacima, poduzeća u realnom sektoru lani ostvarila promet od 611 milijardi kuna, što je rast od 3,3 posto prema godini ranije te dodanu vrijednost od 168,3 milijarde kuna ili 4,2 posto više.

U realnom sektoru prošle je godine poslovalo ukupno 147.481 poduzeća s 996.794 zaposlenih, ili 0,7 posto više zaposlenih nego u godini ranije.

Najveći broj poduzeća djelovao je u područjima nefinancijskih usluga, u kojima je aktivno poslovalo 72.053 poduzeća, ili 48,9 posto te u trgovini u kojoj je poslovalo 36 620 poduzeća, odnosno 24,8 posto.

Poduzeća u djelatnosti trgovine imala su najveći udio u ostvarenom prometu, 236 milijardi kuna ili 38,6 posto. Slijede poduzeća u djelatnosti industrije s ostvarenim prometom od 193,1 milijardi kuna, odnosno 31,6 posto.

U ukupnoj dodanoj vrijednosti prema troškovima proizvodnih čimbenika najveći udio ostvarila su tvrtke iz nefinancijskih usluga, 37,4 posto, te iz industrije, 34,7 posto.

Broj rođenja poduzeća u 2016. porasta

DZS je nedavno objavio i statistiku o osnovnim pokazateljima poslovne demografije u 2016. koja daje pregled kretanja broja aktivnih poduzeća, broja rođenja poduzeća i broja smrti poduzeća te stopu preživljavanja poduzeća od jedne do pet godina nakon rođenja.

Prema privremenim rezultatima, u 2016. je bilo aktivno ukupno 163.146 poduzeća koja su zapošljavala 1,08 milijuna ljudi.

Rast broja aktivnih poduzeća zabilježen je u većini djelatnosti, a s izraženijim rastom u djelatnosti poslovanja nekretnina te stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima.

Pad broja aktivnih poduzeća zabilježen je, pak, u rudarstvu i vađenju, prerađivačkoj industriji, trgovini na veliko i malo, popravku motornih vozila i motocikla te prijevozu i skladištenju.

U građevinarstvu te djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi ne bilježe se veće oscilacije u broju aktivnih poduzeća.

Broj rođenja poduzeća lani je porastao na 14.392, za razliku od godine ranije kada ih je bilo 13.258.

Znatniji porast broja rođenih poduzeća zabilježen je u rudarstvu i vađenju, financijskim djelatnostima i osiguranju, poslovanju nekretninama te administrativnim i uslužnim djelatnostima.

Pad broja rođenih poduzeća zabilježen je, pak, u prerađivačkoj industriji i opskrbi vodom, uklanjanju otpadnih voda te djelatnosti sanacije okoliša.

U trgovini na veliko i malo te u ugostiteljstvu i turizmu nije bilo većih promjena u broju rođenih poduzeća.

Podaci DZS-a pokazuju i da stopa petogodišnjeg preživljavanja poduzeća koja su rođena u 2011. te su bila aktivna i u 2016. iznosi 43 posto.