Europska komisija u srijedu je odbacila prigovor Republike Hrvatske o uvozu mlijeka iz Bosne i Hercegovine.
A kakva je kvaliteta mlijeka, u Hrvatskoj, i u zemljama u okruženju? Kakve su otkupne cijene? Jesu li mljekari zadovoljni i kakva je situacija na terenu? U regionalnoj temi Novog Dana razgovarali smo s farmerima i mljekarima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini te Srbiji.
U mjestu Vrhovec u zagrebačkoj županiji na njegovoj farmi muznih krava razgovarali smo s gospodinom Marijanom Prevarekom.
‘Mora biti trgovinska razmjena između nas i BiH, ali ni Hrvatska nema dovoljno mlijeka za izvoz, a kamoli Bosna. Tko zna od kuda je to mlijeko.
Najveći problem proizvođaču mlijeka u Hrvatskoj je usitnjenost parcela, pa onda smanjenje cijena. Najmanje zarade proizvođači, a najviše prerađivači. Zadnjih pet godina samo preživljamo.
Ova Vlada nije pokazala interes za nas. Za dva mjeseca će izbori pa se nadam da će nova biti bolja’.
U Prnjavoru smo razgovarali s Vladimirom Usorcem, predsjednikom Udruženja poljoprivrednih proizvođača mljekara Republike Srpske.
‘Ovo nije problem farmera i nije bila naša želja. To sve radi politika. Mi proizvodimo 200 milijuna litara mlijeka godišnje. Naša kvaliteta mlijeka je neupitna. Upitno je da neki izvoznici prave mlijeko u prahu i to izvoze u zemlje gdje nema kontrole. Sukoba među farmerima nema, ni u Srbiji, ni u Hrvatskoj. Ovo je politički sukob.
No Hrvatska mora odlučiti: CEFTA ili EU. Ne može se imati dvije žene ili biti na dvije stolice.
Poruka našoj Vladi jest da se počnu ponašati kao i EU koja štiti svoje proizvođače’.
U Kuli je bila Sanja Bugarski, vlasnica farme i predsjednica Asocijacije proizvođača mlijeka Vojvodine.
‘Situacija je svugdje slična. Poslujemo u gubitku, jer su nam podigli cijenu. Nemamo subvencije kao farmeri u EU, Srbija je na puno nižem stupnju. Sve više farmera odustaje od ove proizvodnje. Moja farma ima 180 grla, a mlijeko je ekstra klase.
Nadam se da će moja Vlada poslušati savjete farmera’, zaključuje Bugarski.