osnovne informacije
Beta glukan za imunitet: Kako ga pravilno koristiti i tko ga ne smije uzimati?

Beta glukan je vrsta topivog vlakna koji se nalazi u hrani, a može se i uzimati u obliku suplementa. Ima razne prednosti za organizam, među kojima su smanjenje kolesterola, ali i poboljšanje imuniteta. Beta glukan za imunitet se može uzimati u obliku kapsula, praha ili sirupa.
Beta glukan ima snažnu ulogu u zaštiti tijela od raznih infekcija, odnosno u podizanju imuniteta.
Može se uzimati putem hrane, ali ako ste stalno bolesni ipak bi bilo bolje uzimati ga u obliku suplementa.
Na ovaj će način beta glukan djelovati nakon uzimanja od najmanje mjesec dana.
Što je beta glukan?
Beta glukan je zapravo vrsta vlakna koja su topiva u vodi. Nalazi se u staničnim stijenkama zobi i ječma (1,3/1,4), ali i u stijenkama kvasca, bakterija, gljivica i algi (1,3/1,6).
Može se pronaći i u obliku dodataka prehrani.
Može se pronaći u zobenim pahuljicama, pri čemu 100 grama sadrži tri do osam grama beta glukana. Nalazi se i u ječmu, shiitake i reishi gljivama, prehrambenom kvascu, u algama i u raži.
Prednosti beta glukana
1. Utječe na imunitet
Beta glukan je najpoznatiji po utjecaju na imunitet i zdravlje općenito. Pomaže tijelu u zaštiti od infekcija, a ako do njih i dođe, pomaže da one traju što kraće.
On se koristi za prevenciju bolesti, a o njegovoj snazi govori i činjenica da se koristi i kao dodatna terapija kod onkoloških bolesnika, uz prethodni dogovor s liječnikom.
Ipak, treba znati da ne kreće odmah s djelovanjem, već je potrebno neko vrijeme da biste osjetili njegove blagodati na ovome polju.
2. Regulira razine šećera u krvi
Određene studije pokazuju da uzimanje između 2,5 i 3,5 grama beta glukana dnevno tri do osam tjedana može smanjiti razinu šećera u krvi. Isto tako, dugoročno može poboljšati regulaciju šećera u krvi kod osoba s dijabetesom tipa 2.
3. Poboljšava zdravlje srca
Ova vrsta vlakna može sniziti razine kolesterola u krvi, a samim time se i smanjuje opasnost od pojave bolesti srca. Također, bogat je antioksidansima koji smanjuju opasnost od pojave upale i štite tijelo od pojave kroničnih stanja poput bolesti srca.
4. Dulji osjećaj sitosti
Beta glukan usporava prolaženje hrane kroz crijeva, a samim time je tijelu potrebno dulje vremena za probavljanje te iste hrane pa se dulje i osjećate sitima. Ovo onda utječe na sprječavanje pojave pretilosti.
Koji beta glukan kupiti?
Što se tiče suplemenata, postoji više vrsta beta glukana. Najbolje je kupiti onaj s oznakama 1,3/1,6. Što se tiče cijene, morat ćete izdvojiti nešto više novca, ali na kraju se i isplati.
Tako ćete za pakiranje od 60 tableta trebati izdvojiti i više od 30 eura.
Važno je znati da se uzima po uputama na pakiranju, a dolazi u obliku tableta, odnosno kapsula, ali i u obliku praha, sirupa i šumećih tableta. Nekada dolazi u kombinaciji s vitaminom C, cinkom, mineralima ili probioticima.
Mogu li beta glukan uzimati i djeca?
Beta glukan mogu uzimati i djeca, ali u prilagođenim dozama, a najbolje je prije uzimanja kontaktirati liječnika. Postoji i poseban beta glukan namijenjen djeci koji se uzima u obliku sirupa.
Dnevna doza za djecu se određuje s obzirom na dob, odnosno tjelesnu težinu. Najčešće se daje mililitar na pet kilograma težine djeteta.
Nuspojave beta glukana
Kao i svaki lijek ili dodatak prehrani i beta glukan ima određene nuspojave.
Kod osoba koje inače ne jedu puno vlakana, a krenule su uzimati ovaj suplement, može doći do mučnine, nadutosti, grčeva u abdomenu ili proljeva.
Također, ne smije se miješati s pojedinim lijekovima poput lijekova za dijabetes, lijekova koji potiskuju imunološki sustav ili onih za povišeni krvni tlak.
Trudnice i dojilje bi se prije uzimanja beta glukana trebale posavjetovati s liječnikom.
Ne smiju ga uzimati osobe koje imaju autoimune bolesti.
Zaključak
Beta glukan se nalazi u određenoj hrani, a može se uzimati i kao dodatak prehrani. Radi se o topljivim vlaknima, a ima razne prednosti za zdravlje, među kojima je i zaštita imuniteta. Ipak, određene osobe ne smiju uzimati beta glukan, dok će se kod nekih pojaviti nuspojave.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare