Presjecanjem crvene vrpce i svečanim programom otvorena je džamija Ferhadija u Banjaluci koja je obnovljena nakon 23 godine.
Veliki broj dužnosnika i gostiju, ali i vjernika, prisustvovao je danas u Banjoj Luci na otvorenju Ferhat pašine džamije u Banjaluci.
Ferhat-pašina džamija ili Ferhadija je izgrađena 1579. godine, smještena je u dijelu grada poznatom kao Donji Šeher koji je procvat doživio zahvaljujući posljednjem bosanskom sandžakbegu (1574-1580) i prvom beglerbegu (1580-1588) Ferhad-paši Sokoloviću, članu poznate porodice iz sela Sokolovića kod Rudog.
Kako je svojevremeno napisao poznati arhitekt i jedan od najistaknutijih poznavalaca spomeničkog bogatstva BiH Alija Bejtić, ono što je Gazi Husrev-beg bio nešto ranije Sarajevu, to je Ferhad-paša Sokolović bio Banjoj Luci.
“Kao rođeni Banjalučanin imam poseban osjećaj za sve što se tiče Banjaluke, pa tako i za simbol ovog grada džamije Ferhadije koji je bio sastavni dio ovog naroda i grada“, rekao je banjalučki biskup Franjo Komarica.
Džamija je kroz historiju nekoliko puta oštećivana, 1944. godine, tokom bombardiranja u Drugom svjetskom ratu, srušen je vanjski trijem.
“Ferhadija je otvorenih vrata za sve one koji je poštuju. Muslimani dolaze na otvorenja džamije da podijele radost zajedno s onima koji su pomogli da se ona izgradi. Veliki dan za sve nas na gradu na Vrbasu“, kazao je banjalučki muftija, Osman ef. Kozlić.
U zemljotresu koji je pogodio Banju Luku 1969. srušen je dio minareta.
“Za one koji su Ferhadiju srušili neka ovaj dan bude trajna opomena. Htjeli su srušiti kontekst suživota u BiH. Oni to nisu i neće nikada ostvariti”, kazao je Bakir Izetbegović.
Ferhadija je bila jedna od 16 džamija srušenih u Banjoj Luci tijekom rata u BiH od 1992. do 1995. godine. Srušena je 7. maja 1993. godine, nakon što je prvobitno bila granatirana, a potom i minirana. Dan rušenja Ferhadije, 7. maj, u Bosni i Hercegovini je proglašen Danom džamija.
“Zahvaljujem se Bogu što sam doživio ovaj dan i što sam ga podijelio s vama. Salavati i selami našem Pejgamberu. Prije četiri godine bio je Ramazan, i ja sam svojim prijateljima rekao – jednog dana kada bi svijet nestao, a ostalo samo Sarajevo, ne bi propalo čovječanstvo”, kazao je Ahmet Davutoglu, premijer Turske.
Obnova Ferhadije trajala je 15 godina i koštala je više od 10 milijuna konvertibilnih maraka. Među najvećim donatorima njene obnove su Turska agencija za saradnju i koordinaciju (TIKA) koja je izdvojila oko dva milijuna konvertibilnih maraka, institucije Republike Srpske koje su dale preko milijuna konvertibilnih maraka, te mnogobrojni donatori i vakifi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.