Zatvaranje Olimpijskih igara u Parizu: Hrvatsku zastavu nosili Stojković i Šapina

Ostali sportovi 11. kol 202422:28 0 komentara
REUTERS/Leah Millis

U Parizu na stadionu Stade de France je u tijeku svečanost zatvaranja 33. izdanja ljetnih Olimpijskih igara na kojima je nastupilo više od 10.000 sportaša iz 206 zemalja, uključujući i reprezentaciju izbjeglica.

Hrvatske boje u Parizu je branilo 73 sportaša u 16 sportova koji su osvojili sedam medalja. Podsjetimo, zlata su osvojili džudašica Barbara Matić i veslači Martin i Valent Sinković, srebro su osvojili vaterpolisti i tenisačica Donna Vekić, a bronce strijelac Miran Maričić, atletičarka Sandra Elkasević i tekvondašica Lena Stojković.

Svečanost je počela u Jardins des Tuileries, gdje se nalazi Olimpijski kotao, a Zaho de Sagazan i zbor Academie Haendel-Hendrix izveli bezvremenski klasik “Sous le ciel de Paris” slavne Edith Piaf.

Pjesma je pratila gašenje olimpijskog kotla i odlazak plamena, u rukama osvajača četverostruke zlatne medalje, francuskog plivača Leona Marchanda prema Stade de Franceu gdje se nastavilo “slavlje”.

Uslijedio je mimohod zastava, hrvatsku su nosili tekvondaši Lena Stojković i Ivan Šapina. Podsjetimo, Stojković je osvojila brončanu medalju u kategoriji do 49 kg, dok je Šapina zauzeo peto mjesto na Olimpijskim igrama u kategoriji do 80 kg, nakon što je ponajprije spletom nesretnih okolnosti u polufinalnom dvoboju ostao bez finala, a kasnije i bez brončanog odličja.

Za razliku od svečanosti otvaranja koja je prvi put u povijesti održana izvan stadiona, brodskim mimohodom ili mimoplovom duž rijeke Seine, punih šest kilometara i u nazočnosti oko 300.000 gledatelja, ceremonija zatvaranja se održava na stadionu Stade de France.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.