Gost regionalne teme Novog dana bio je ministar vanjskih poslova Srbije, Ivica Dačić, koji je govorio o aktualnim prijeporima i odnosima između Hrvatske i Srbije.
Hrvatska nije dala suglasnost za otvaranje oko poglavlja 23, vjerujete li da će se stvari promijeniti? Vidjeli ste sastanak između predsjednice Hrvatske i premijera Vučića, koji je bi dobar, ali nisu govorili o tim temama.
Posjeta premijera Vučića BiH bila veoma korisna i potrebna, upravo zbog toga da se stane na loptu, racionalnije priđe regionalnim problemima, pogotovo zato što je Hrvatska u Saboru odlučila da bilateralni problemi s drugim zemljama neće kočiti proces europskih integracija. Zato je ovo suprotno onome što je Hrvatska govorila. To nisu nove teme koje se sad spominju, govorili smo o njima i ranije. Sreo sam ministra Kovača u Amsterdamu i dogovorili smo redovne sastnake ministarstava nakon izbora, jer ministri moraju imati redovnu komunikaciju, a mi smo zadužili ljude da se bave tim temamam. Definirano je da se neke teme odnosi na prošlost, druga na ekonomsko povezivanje i zajedničke interese, a treće pokretanje budućih suradnji.
Hrvatska je postavila uvjete od kojih neće odustati ni ako pristane na otvaranje poglavlja 23.
Nisu sporne te teme, kao što nije sporan zakon o jurisdikciji sudova. Taj zakon je omogućio suđenja za zločine van Srbije, npr. u Srebrenici. Kad je u pitanju hrvatska nacionalana mnanjina – nije potreban cenzus od 5 post, ali to se ne može garantirati ako se ide u koalicije s građanskim strankama. To nisu teme za podizanje negativne atmosfete, hrvatsko-srpski odnosi su žrtva dnevnopolitičkih odnosa.
Postoje li u ovom trenutku temeljem zakona o univerzalnoj jurisdikciji tajne optužnice protiv hrvatskih građana? Vladimir Šeks tvrdi da je on na jednoj takvoj optužnici.
A da ja vas pitam, postoje li tajne optužnice prema građanima Srbije?
Očito ne postoje, ovakvog zakona nema.
Postoje sigurno, mnogi građani bivaju uhapšeni kad krenu u Hrvatsku. To je pitanje o kojoj se raspravljalo u vrijeme Tadića, trebali bi sjesti naši tajni državni odvjetnici i o tome razgovarati. Zašto se prekinulo s tom suradnjom? Ako se sjećate, donesena je zajednička izjava da svatko treba suditi svojima, od čega se odustalo. Postoje načini da se stvari razjasne. Zakon je bio načinjen za kažnjavanje Srba koji su činili zločine van Srbije, i ljudi su uhićeni temeljem tog zakona. Nije dobro da Hrvatska blokira Srbiju na putu u EU i to ne nailazi na dobar odjek u Uniji, ne možemo se ponašati na način da ne želimo dorbo jedni drugima. Sigurno je i Srbija imala primjedbi na ponašanje Hrvatske, nadam se da će u narednom periodu doći do stišavanja baražne vatre.
Postoji li dijalog između ministarstava vanjskih poslova dviju zemalja?
Ne, ne postoji. Mi smo se dogovorili razgovarati o tim temema nakon izbora. Kao što vidite, ne odgovaramo na različite izjave iz Zagreba i drugih glavnih gradova. Dnevnopolitičke stvari prolaze, ali nadam se da možemo naučiti iz njih. Gledajte, Hrvatska i Srbija imaju burnu historiju, ali Njemačka i Francuska su 10 godina nakon rata formirale uniju za ugljen i čelik, a mi ćemo ovako godinama nastaviti razgovarati o tome tko se kome više treba ispričati – to mi je i Bakir Izetbegović rekao, da uvijek dođe do problema nakon što se otvori tema tko se kome treba više ispričati.
Kada će se riješiti pitanje razgraničenja?
O tom pitanju se razgovara dugi niz godina, nismo suglasni – imamo različite principe. Vesna Pusić predlagala arbitražu, o čemu nismo razgovarali. Mi smo formirali radne skupine koje se već godinama ne sastaju, jer se stalno stvara atmosfera koja ne da da se stvari rješavaju racionalno. Kad završe izbori i u Srbiji, moći ćemo o svemu diskutirati, ali nećemo trpjeti poniženja.
Molim vas da mi odgovorite sa da ili ne na pitanje imate li bolje političke odnose s desnom vladom, nego s onom lijevog centra?
Pa teško se na to odgovara s da ili ne. Vi znate da smo imali dobre odnose i ranije Karamarko i ja, kad smo bili ministri unutarnjih poslova, ali nismo još imali bilateralne sastanke s novom Vladom. Nadamo se da će imati dovoljno hrabrosti da se prihvati pruženu ruku Srbije. Lako je započinjati svađe, teško je miriti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.