Mrsić: U Zagrebu treba osnovati "antibandićevu" koaliciju

Vijesti 21. velj 201713:00 > 13:03
N1

SDP-ov saborski zastupnik i bivši ministar u vladi Zorana Milanovića, Mirando Mrsić, gostovao je u programu N1 televizije i komentirao aktualne događaje.

Mrsić je komentirao činjenicu da je ministar državne imovine, Goran Marić, u Koprivnici vodio skupštinu dioničara Podravke. “HDZ pokazuje svoje pravo lice, to je nešto što smo viđali prije. Podravka je došla u one poteškoće, koje su urodile time da je Podravka bila meta preuzimanja velikih korporacija. Mršić je došao na čelo kompanije ne voljom politike, nego voljom većinskih dioničara, koji su mirovinski fondovi. Podravka je stasala u dobru firmu, krenula u akviziciju drugih firmi, jedna od ideja bila je da se spoji s Atlanticom, i sve je išlo u pravcu da Hrvatska ima jaku prehrambenu kompaniju, važnu ne samo za Hrvatsku, nego i za širu regiju. Ovo što sada HDZ radi je direktni udar na razvoj Podravke i želja da politika kadrovira i utječe kuda će se kompanija razvijati i, nakon što se smijeni uprava, da se uhljebljuju određeni kadrovi, koji su pokazali svoju nesposobnost kad je Podravka bila na niskim granama. To nije dobra poruka ni za Hrvatsku ni za investitore. Neobično je da ministar dolazi voditi skupštinu dioničara”, rekao je Mrsić.

Smatra da bi bila vrlo loša poruka da je prošao prijedlog i da se izabere v.d. predsjednika Uprave. “Mislim da bi trebalo pametno ovo razriješiti, ali nisam siguran koliko u HDZ-u ima pameti da paze na Podravku”, kazao je Mrsić.

Što se tiče upravljanja samom kompanijom, Mrsić je istaknuo da nije pošteno da država, koja ima 25 posto udjela u vlasništvu Podravke, ima jednak broj članova Nadzornog odbora kao i mirovinski fondovi, koji u vlasništvu imaju 50 posto kompanije. “Treba omogućiti većinskom vlasniku da upravlja”, rekao je Mrsić.

Zamoljen da pobliže objasni na koje točno kadrove misli, kad spominje uhljebljivanje, Mrsić je rekao da je dio tih kadrova još uvijek u Podravci. “Država ne može upravljati time tko će biti u upravi same kompanije”, dodao je. “Mršić je pokazao da vodi Podravku neovisno i da nema političkog utjecaja”, rekao je.

Komentirao je i najavljeno poskupljenje struje i plina. “Oko plina i struje razni su spinovi, neka se narodu objasni i kaže što će biti i kako će biti”, kazao je Mrsić.

“Republika Hrvatska se obavezala da će dio energije proizvoditi u zelenoj energiji, energija vjetra se pokrenula i sve zemlje Europske unije imaju taj dodatak da kompanije i oni koji imaju sredstava u nju ulože. Mi imamo sad već respektabilan postotak zelene energije iz vjetra. Država mora naći načina, jer sve zemlje EU potiču stvaranje zelene energije iz vjetra i sunca i to je put kojim će Hrvatska krenuti dalje. Što se tiče plina, njegova je cijena porasla i na europskom i svjetskom tržištu. Mi proizvodimo 60 posto naših potreba, a Vlada konačno mora reći ili će poskupiti ili neće, ako hoće – zašto i koliko”, kazao je Mrsić.

Bivši je ministar rada i mirovinskog sustava rekao da je liberalizacija vjerojatan uzrok rasta cijena. “Vlada izbjegava reći istinu i premijer Plenković kad dođe u opasan politički tjesnac, onda formira radnu skupinu, koja će razmišljati što i kako dalje. Vlada ima u Zakonu o plinu mehanizam u kojemu će se definirati krajnja cijena. Idemo ka liberalizaciji, ali treba naći mehanizme kako to postići. Ja mislim da će plin poskupiti”, rekao je.

Objasnio je i kako misli da bi se poskupljenje moglo ublažiti. “Kako smo liberalizirali struju i dostupnost i prijenos struje, tako smo morali i za plin. Očito je Vlada zakasnila, donijela zakon i ne zna što će napraviti dalje. Od mehanizama, kroz poreze, kroz fiskalnu politiku, olakšice distributerima može se da ne poskupi, ali mislim da će između 10 i 15 posto sigurno poskupiti”, kazao je Mrsić.

Mrsić je komentirao i pregovore sindikata i Vlade, istaknuvši da su sindikati izuzetno teški pregovarači. “Većina je čelnika dugo u pregovorima, znaju kako postići svoje ciljeve. Vlada SDP-a bila je 2012. godine u teškoj situaciji i potpisala temeljne kolektivne ugovore gdje su se očuvalo toliko prava koliko se moglo, jer nije bilo sredstava. U dogovoru sa sindikatima, nakon mukotrpnih pregovora, potpisali smo kolektivne ugovore, koji su bili čvrsti i izdržali sve. Vlada je sad u puno povoljnijoj poziciji, ekonomija se oporavlja, raste BDP, deficit je manji i u lagodnijoj je poziciji u smislu da prava koja su zadržana treba nastaviti dalje, ali s druge strane, treba zahtjeve sindikata razmotriti i vidjeti što se može prihvatiti, a što ne. Pregovori će biti teški i komplicirani, ali nadam se, zbog socijalnog mira u zemlji, da će završiti uspjehom”, rekao je Mrsić.

Komentirajući činjenicu da njegovu prisutnost na sastanku s predsjednikom SDP-a, Davorom Bernardićem, sindikalisti nisu željeli, Mrsić je rekao da je taj zahtjev iznijela samo jedna osoba – Vilim Ribić. “Meni su se kasnije javili predstavnici sindikata i kazali da nisu uvjetovali moj nedolazak. Na tom sastanku nije bilo Samostalnog saveza sindikata Hrvatske, koji su se izjasnili da žele sami imati sastanak i to je pravi put. Pravi se sastanci trebaju događati u svakoj središnjici ponaosob. Ja sam to rekao da bih uputio na put da se dogodi suradnja, ali ne možemo imati sastanak na kojemu će biti apsolutno svi predstavnici svih sindikata i svih stranaka. To je stil Ribića, a predsjednik stranke je pristao na to iz samo njemu znanih razloga. Tijekom kampanje je govorio o zajedništvu, da treba sve okupljati. SDP nije počeo 3. 12., treba iskoristiti povijest da bi mogli graditi bolju budućnost”, rekao je Mrsić.

Komentirajući slučaj Tomislava Sauche, koji je predao ispisnicu iz SDP-a i podnio ostavku na sve dužnosti u Saboru, Mrsić je istaknuo da je to jedan moralni čin i odgovornost prema stranc u kojoj je bio 17 godina. “To je bilo na neki način očekivano, da rastereti stranku u procesu u kojemu će morati dokazati svoju nevinost. To stranci nije ništa dobro doprinijelo, vidjet ćemo prema rejtinzima, ali nije baš da nam je to trebalo”, rekao je Mrsić.

Dotaknuvši se lokalnih izbora i toga hoće li se postići dogovor za zajedničkoga kandidata u Zagrebu, Mrsić je istaknuo da se treba formirati “antibandićeva koalicija”, koja bi okupila sve stranke koje planiraju iznjedriti protukandidata aktualnom zagrebačkom gradonačelniku, Milanu Bandiću. “Tu vidim HSS, HSU, stranke koje mogu doprinijeti da se Zagreb modernizira. Ono što je za HDZ i SDP jasno jest da predsjednik stranke ne može biti kandidat za gradonačelnika, ali može za premijera. Na tom tragu trebalo bi nastaviti s time da se podrži kandidatkinja koja se profilirala, Anka Mrak Taritaš”, rekao je Mrsić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.