Nakon što su u javnost procurili detalji presude Arbitražnog suda u Ženevi vezanih uz Inu Mol, postavlja se pitanje koliko će to utjecati na još jedan arbitražni postupak - onaj u Washingotnu koji bi za Hrvatsku izgubi li ga, mogao biti znatno skuplji.
Ivo Sanader bio je svjedok na arbitraži u Genevi koju je Hrvatska izgubila, a prema neslužbenim informacijama N1 televizije pozvan je da svjedoči i u drugom hrvatskom sporu s MOL-om, onim u Washingtonu.
“Činjenica je da me pozvao Arbitražni sud i ja sam se odazvao, kao što ću se odazvati drugom arbitražnom sudu ako me pozove”, kazao je Sanader u jučerašnjem intervjuu N1 televiziji.
U Washingtonu je već svjedočio Robert Ježić, a prema informacijama Telegrama tamo je priznao da je dio njegova iskaza u kojem tereti Ivu Sanadera – djelomično neistinit. On se danas ne javlja na telefon, a izvori bliski Ježiću tvrde da iskaz nije mijenjao.
Kako bilo, presuda iz Geneve sasvim je sigurno, tvrdi Sanaderova odvjetnica Jadranka Sloković, dio spisa u Washingtonu: “To je aposlutno već neko prethodno pitanje koje je riješeno ovom odlukom arbitražnog suda, naravno da i ovaj arbitražni sud ima pravo na drugi način razmotriti tu situaciju, ali sigurno da je to dostavljeno, ali to je jedna od činejnica kojima će se ovaj sud baviti”.
U Vladi vjeruju da genevska odluka neće smanjiti šanse u Washingtonu u arbitraži koju je protiv Hrvatske pokrenuo mađarski MOL. Drugi vjeruju upravo suporotno. “Ova presuda nije povoljna za hrvatsku stranu koja će se tamo naći, eto ja bih samo na tome ostao”, kazao je član stalnog arbitražnog sudišta HGK Miljenko Guinio.
Preko ministra energetike Tomislava Ćorića Vlada je jučer poručila da rade sve kako bi osporili mađarski MOL u Washingtonu, a bivši Mostov državni tajnik Ante Čikotić koji je radio i na žalbi švicarskom sudu – poručuje: alati postoje: od tužbi na Trgovačkom sudu sve do istraživanja MOL-ovog ponašanja u drugim zemljama: “Ako ćemo biti ozbiljna država, dovoljno je pogleadti drugo međunarodno iskustvo, s Molom u drugim državama, poput Kurdistana ili koje li već zemlje, gdje su oni izbačeni s tržišta”.
Presuda iz Geneve šokirala je javnost: ocrnila je hrvatsko pravosuđe: od USKOK-a do suda. HNS-ov Ivan Vrdoljak koji je kao ministar gospodarstva u vrijeme Zorana Milanovića pokrenuo proces u Genevi svjedočit će u Washingtonu pa ne želi ništa komentirati.
Kao uostalom ni državni vrh. “Jasno je da smo mi ovo nasljedili, ali vodi se drugi proces u Washingtonu i Vlada ne namjerava komentirati pravorijek dok drugi proces traje”, poručio je jučer premijer Andrej Plenković, a na tom je tragu jučer bila i predsjednica Kolinda Grabar Kitarovi.
Presudu koja Roberta ježića procjenuje nepouzdanim svjedokom, u čijim je lažnim iskazima sudjelovao i USKOK, a suca Ivana Turudića naziva pristranima – ide u koristi Ivi Sanaderu i njegova će obrana, najavili su, pokušati to kao činjenicu uvesti u spis u postupku protiv Sanadera. On je jučer kazao: “Braneći sebe od laži branio sam Hrvatsku”.
Reakcije na presudu su mnoge pa su se neki pravnici zapitali i je li arbitražni mandatar mogao odlučivati o kaznenim pitanjima. Član arbitražnog sudišta HGK Guinio kaže da jest jer je između ostalog Hrvatska tražila da se ugovor poništi zbog posljedica mita: “Ne da nije smio, nego je morao i trebao, to mu je bila glavna stvar, sve drugo bilo je sporedno”.
Da je postojala pravomoćna presuda protiv Sanadera, nju bi se koristilo, dodaje Guinio koji kaže da se u Genevi odlučivalo ima li dokaza za mito – ne i o Sanaderovoj krivnji. O tome će, u ponovljenom procesu, odlučivati hrvatsko pravosuđe.