Saborskim zastupnicima na raspolaganju u zgradi Sabora stoji samo jedan bankomat, a danas je privukao pažnju šire javnosti.
S obzirom na to da većina bankomata koje građani posjećuju nudi isplate od 100 kuna pa do 1.000 i 2.000 kuna pažnju je privuklo to što je na bankomatu PBZ-a u Saboru moguće kao najmanji iznos podignuti 800 kuna, a kao najveći 5.000 kuna što je uočio i naš novinar pa je i zabilježio fotografiju i objavio je na Twitteru. K tome, dok ostali bankomati imaju opciju “drugi iznos”, ovaj je pokazivao da te mogućnosti nema.
A sad malo plitkog populizma: ovo je sučelje jedinog bankomata u Saboru, najniži iznos za isplatu je 800 kn, opcija “drugi iznos” ne postoji. Je li bankomat prilagođen potrebama korisnika, ili? #n1info pic.twitter.com/mRCMxGMBxT
— Hrvoje Kresic (@hkresic) December 13, 2017
Istu informaciju na Twitteru je objavila i novinarka Sandra Bartolović.
Najmanji iznos koji se može podignuti na bankomatu u Saboru je 800 kuna. S gnušanjem sam odbila ponudu ?????
— Sandra Bartolović (@sanbartolovic) December 12, 2017
Na Twitteru se oglasio i Zoran Kureljušić, jedan od direktora PBZ-a, objasnivši da je riječ o pogrešci banke te je najavio da će iznosi na PBZ bankomatima 15. prosinca biti vraćeni na prethodnu verziju.
Pozdrav Sandra, naša greška. U petak 15.12. iznosi na PBZ bankomatima bit će vraćeni na prethodnu verziju.
— Zoran (@zkureljusic) December 13, 2017
Reagirao je i Sabor:
“Poštovani urednici, novinari i saborski izvjestitelji,
novinar i saborski izvjestitelj televizije N1 Hrvoje Krešić objavio je tijekom današnjeg dana na svom Twitter profilu sljedeću slikovnu i tekstualnu informaciju:
Informaciju su prenijele i neke druge medijske kuće, stoga u skladu sa Zakonom o medijima molimo ispravak netočne informacije.
Nejasni i neshvatljivi su motivi potrebe za ovakvom vrstom dezinformiranja javnosti. Naime, sučelje PBZ-ovog bankomata postavljenog u zgradi Hrvatskoga sabora izgleda ovako:
Minimalni iznos za podizanje gotovine je 100 kuna, a kao što je vidljivo postoji i opcija ‘Drugi iznos’. Pretpostavljamo da je nepotrebno istaknuti kako je u bankarskoj industriji slabo vjerojatna mogućnost ponude bankomata ‘prilagođenih potrebama korisnika’, kako to g. Hrvoje Krešić sugerira svojom objavom, tim više što se tim istim bankomatom u Saboru uz zastupnike koristi i 250 saborskih službenika te brojni ostali službenici zaposleni u drugim institucijama smještenima na Trgu sv. Marka. Vjerujemo kako je navedeno poznato i g. Hrvoju Krešiću zbog čega se izostavljanjem naziva vlasnika bankomata (PBZ) u svojoj objavi sučelja vjerojatno htio zaštititi od možebitnih neugodnih pravnih posljedica”, stoji u reagiranju Sabora.