Iz turističkog naselja Pine Beach Pakoštane zatražena je suglasnost za cijenu ulaznica na plažu s uključenim najmom ležaljki i uz korištenje sportskih terena i aquparka, što bi odraslu osobu stajalo 50 kuna, ali u Zadarskoj županiji su prijedlog odbili jer je ocijenjeno kako povećanje cijene ulaznica nije opravdano.
Obrazloženje je glasilo da će se tek nakon donošenja propisa o kategorizaciji i tematizaciji plaža moći utvrditi prihvatljivi i opravdani iznosi cijena ulaznica na plaže.
Istovremeno, Zadarskom.hr javilo se nekoliko bijesnih gostiju jedne druge obližnje plaže smatrajući da vlasnici visinom cijena, ali i nekim dodatnim kriterijima za dolazak na plažu, tjeraju goste i dovode u pitanje proklamiranu dostupnost pomorskog dobra svim građanima. Nezadovoljnici tvrde da im je traženo 25 kuna za ulaznicu, ali se to uvjetovalo plaćanjem dodatnih 150 kuna za parking i 150 kuna za najam ležaljki i suncobrana. Ispalo bi da četveročlana obitelj mora platiti 400 kuna za jedan dan kupanja.
‘To je bezobrazluk i izigravanje prava na neometano obavljanje gospodarske djelatnosti na pomorskom dobru! Takvu praksu treba zaustaviti i sankcionirati, a davatelj koncesije bi morao u dogovoru s koncesionarom propisati kako osigurati dostupnost plaže svima. Ograđivanje plaža treba preskočiti’, misli jedan od turističkih radnika.
Na temu ekskluziviteta, ministar Siniša Hajdaš Dončić je još prošle godine najavljivao da država mora “štititi javni prostor i javno dobro”, a ograđene bi plaže kao izuzetak mogle postojati “samo u nekim ekskluzivnim dijelovima koji se ne nalaze unutar urbanih središta”.
‘Ne možemo Hrvatsku pretvarati u Tunis. Turizam se mora bazirati na tome da su turisti u simbiozi s lokalnom zajednicom. Ograđivanje će biti moguće samo na pojedinim nenaseljenim dijelovima obale i otoka’, govorio je Hajdaš Dončić vezujući ograđene plaže samo uz resorte s pet zvjezdica.