Kakvo oružje Zapad šalje Ukrajini i tko šalje najviše?

Rat u Ukrajini 04. srp 202210:31 > 12:09 0 komentara
ABACA / Abaca Press / Profimedia / ilustracija

Od početka rata Ukrajina je od svojih zapadnih saveznika tražila pomoć u naoružanju. Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da prošlog tjedna da im je potrebno moderno naoružanje.

“Ako Ukrajina ne dobije oružje koje treba da bi porazila Rusiju, čelnici NATO saveza sami će se suočiti s ratom protiv Moskve”, poručio je Zelenski.

Više od 30 zemalja Ukrajini je dalo ogromne količine vojne opreme, ali teško naoružanje sporo je stizalo.

Koje zemlje daju najviše?

Što se tiče potrošnje, SAD se obvezao osigurati daleko više od bilo koje druge zemlje pojedinačno. Ujedinjeno Kraljevstvo i Poljska su zauzele drugo i treće mjesto na ljestvici zemalja koje će poslati naoružanje Ukrajini.

VEZANE VIJESTI

Kad je riječ o već potrošenom novcu, Bijela kuća kaže da je SAD osigurao 6,3 milijarde dolara pomoći Ukrajini otkako je predsjednik Joe Biden preuzeo dužnost u siječnju 2021.

Velika Britanija kaže da je osigurala 1,6 milijardi dolara, uz dodatnih 1,2 milijarde dolara u pripremi, od početka rata.

Predsjednik Zelenski apelirao je na slanje dodatnih sredstava i rekao da je mjesečni trošak obrane Ukrajine oko 5 milijardi dolara.

Ključni sustavi

Vojni stručnjaci kažu da je za uspjeh na bojnom polju potrebno razno oružje, obuka osoblja, rezervni dijelovi i druga vrsta podrške.

“Nijedan oružani sustav nije srebrni metak”, rekao je general Mark Milley, predsjednik Združenog stožera američkih snaga.

Međutim, vjeruje se da je nekoliko oružanih sustava igralo ključnu ulogu u dosadašnjem sukobu.

Rakete dugog dometa

Budući da su ukrajinski položaji na istoku zemlje pod intenzivnim ruskim bombardiranjem, analitičari kažu da su Ukrajini prijeko potrebne bolje opskrbe topništvom i streljivom kako bi zadržala ključne položaje.

VEZANE VIJESTI

Smatra se da je dosad isporučeno 10 raketa dugog dometa u Ukrajinu ili su na putu iz SAD-a, Velike Britanije i Njemačke.

Ukrajina kaže da je potrebno mnogo više kako bi se zaustavio napredak Rusije.

Američki Himras – domet varira ovisno o korištenom streljivu, a zapadni donatori nisu osigurali streljivo najvećeg dometa. Streljivo koje se trenutno isporučuje Ukrajini daje sustavu domet od oko 70 kilometara, što je usporedivo sa sutavom Smerch koji koriste Rusi.

Ipak, kako piše BBC, Himars je mnogo precizniji od ekvivalentnih ruskih sustava.

Haubice

Australija, Kanada i SAD poslale su više od 100 haubica M777 i 300.000 metaka streljiva od 155 mm u Ukrajinu.

Haubica M777 ima domet koji je sličan kao u ruske haubice Giatsint-B, a puno veći od ruskog vučnog topa D-30.

Ukrajinsko topništvo koristilo je streljivo od 152 mm, no s obzirom na to da su zalihe pri kraju, počinju koristiti streljivo od 155 mm konfigurirano u NATO-u.

Promjena streljiva, odnosno koordinacija zaliha je kompliciran i težak proces, a izvješća sugeriraju da ukrajinske snage pate od ozbiljnog nedostatka u nekim područjima.

Protutenkovsko oružje

Ukrajini je isporučeno najmanje 5000 komada Nlaw oružja koje se lansira s ramena, a koje je dizajnirano za uništavanje tenkova jednim hicem.

Smatra se da je oružje bilo posebno važno u zaustavljanju napredovanja ruskih snaga prema Kijevu u prvim danima invazije.

“Nlaw je bio apsolutno kritičan za poraz ruskih kopnenih prodora u ranim fazama rata”, rekao je Justin Bronk iz Kraljevskog instituta ujedinjenih snaga.

Tenkovi

Ukrajina je od Poljske i Češke dobila više od 230 tenkova. Ukrajinske oružane snage koriste T-72 desetljećima pa nemaju problema s održavanjem, rezervnim dijelovima i občavanjem osoblja.

Poljska donacija tenkova djelomično je nadopunjena alternativnim oružjem savezničkih zemalja, uključujući tenkove Challenger 2 iz Ujedinjenog Kraljevstva.

Dronovi

Bespilotne letjelice su do sada imale veliku ulogu u sukobu, a mnoge su se koristile za nadzor i ciljanje meta.

Turska je posljednjih mjeseci Ukrajini prodala naoružane dronove Bayraktar TB2 koji su se također pokazali važnima za Ukrajinu.

Analitičari navode da su ovi dronovi bili izuzetno učinkoviti, letjeli su na oko 7.600 metara prije nego što su se spustili kako bi napali ruske mete laserski navođenim bombama.

Vjeruje se da su uništili ruske helikoptere, mornarička plovila i raketne sustave, a također se koriste i za određivanje točnih lokacija ruskih položaja.

Protuzračna obrana

Očekuje se da će Washington sljedećih dana objaviti da će u Ukrajinu poslati NASAMS, napredni raketni sustav zemlja-zrak. Kijev je također dobio protuzračnu obranu S-300 iz Slovačke.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!