Europska komisija u utorak je u svojim proljetnim ekonomskim prognozama blago snizila procjenu rasta hrvatskog gospodarstva u ovoj godini na 1,8 posto.
“Hrvatska je u skupini zemalja kojima je projekcija rasta blago korigirana na niže. U odnosu na prvih 2,1 posto sada je to 1,8 posto. Kao glavni razlog EK je naveo loše rezultate u zadnjem kvartalu prošle godine, koji su bili ispod očekivanja. I naših i međunarodnih”, rekao je ministar financija Zdravko Marić, koji je i dalje optimističan jer kaže da u ovu procjene nisu uzete zadnje Vladine mjere, odnosno Nacionalni paket reformi. Marić je također zadovoljan “izuzetno dobrim fiskalnim projekcijama koje pokazuju da je Hrvatska na pravom putu i da je vraćeno povjerenje u fiskalnu politiku.”
Također, tvrdi da u projekcije rasta javnog nisu stavljene i neke druge aktivnosti poput angažiranja državne imovine i to je razlog zašto EK smatra da će nam javni dug rasti.
Sveukupno je Marić zadovoljan, ali tvrdi da su projekcije uvijek pretpostavke i da postoje rizici koji stoje iza njih i koji se moraju uzeti u obziru, ali su blizu onih koje je i Vlada uzela u obzir.
U posljednje vrijeme se često priča o nestabilnosti Vlade, preslagivanjima i prijevremenim izborima. Marić kaže da sve to na neki način dolazi i do njih, ali da ne smije utjecati na rad.
“Ni ja iz perspektive ministarstva financija ni mi kao Vlada ne možemo biti imuni na određene šumove, ali to ne može utjecati na moj posao. Donijeli smo proračun, želimo poslati jake poruke. Stvar koja me čini budnim noći su kamate koje mi plaćamo i to je sigurno stvar koju smo uzeli kao prioritet u kratkom roku”, kazao je Marić.
Što će se i kada od državni imovine prodati još uvijek nije poznato, s konkretnim imenima Marića nije htio izlaziti, ali tvrdi da pomno prate situaciju.
“Iz perspektive financijske i ekonomske politike sigurno se vodimo načelima pragmatičnosti, pratimo i analiziramo stanje na tržištu i biramo najbolji trenutak za neku aktivnost ili mjeru. Kod državne imovine se svi možemo složiti da postoji značajan iznos državne imovine koji nije u punoj upotrebi. Nama nije interes krpanje proračuna, već stvaranje nove vrijednosti. Postoji dosta državnih nekretnina koje vape za nekim novim ulaganjima. Pravi je trenutak i vrijeme da se dodatno ulaže u turističke kapacitete.”
Premijer Orešković je najavljivao da će od tog “mrtvog kapitala” dobiti 500 milijuna eura ove godine, a sada se daj rok produžuje.
“Što se tiče tih brojki, Orešković je rekao 500 milijardi u idućih 12 mjeseci. Mi smo u proračunu vrlo jasno rekli da se za ovu godinu planira 1,6 milijardi kuna. Kao i kod svih aktivnosti imamo dobre namjere i planove, ali ključna je egzekucija. Potrebno je napraviti cijeli portfelj državne imovine i voditi se ekonomskim i financijskim parametrima”, rekao je Marić te dodao da postoji niz pozitivnih pokazatelja kad je u pitanju gospodarstvo.
“U prva tri mjeseca industrijska proizvodnja narasla je 3 posto, raste trgovina, konačno se oporavlja i građevinska industrija. Sve su to pokazatelji da idemo u dobrom smjeru. Svakako u obzir treba uzeti i turističku sezonu, ali moramo prionuti poslu.”
Prošla je Vlada najavljivala otpis duga blokiranim građanima i mogućnost osobnog bankrota. Marić se slaže da je to veliki problem, ali za njega još nema konkretnih mjera.
“Na toj tematici radimo, no u ovom trenutku još nemamo konkretna rješenja za javnu prezentaciju. Za takve sveobuhvatne sustave zaista je potrebno napraviti temeljitiji pregled stanja i analizirati što bi bilo najbolje. To je zaista realan problem, ali o njemu treba otvoreno razgovarati i otvoriti neke teme”, zaključio je Marić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.