Rok za žalbu u slučaju Ina istječe sutra. Ipak od resornog ministra nije se moglo doznati gotovo nijedan detalj. Ni je li žalba napisana, a kamoli poslana.
Vrijeme ističe, rok za podnošenja zahtjeva za osporavanje arbitražne odluke, koja je za pravo dala mađarskoj strani je, kako sama Vlada tvrdi, 1. veljače. Ministar Slaven Dobrović rekao je da na tome radi pravni tim te da će se žalba podnijeti na vrijeme.
Je li sve spremno?
Arbitraže nemaju žalbe, a poništenje pravorijeka nije lagan put. Hrvatska bi, kažu stručnjaci, za to trebala dokazati ili da odluka nije po švicarskom zakonu, da premašuje okvire zadane sporazumom, da je postupak vođen protivno Ugovoru ili da je predmet, odnosno, odluka protivna švicarskom javnom poretku.
Vlada ima sličan odgovor – ne bi detaljnije o tome, za svako pitanje vezano za arbitraže, no argument tajnosti, odnosno, povjerljivosti ne može vrijediti kad je u pitanju pravna procedura. Dakle, kad hrvatski zahtjev stigne na švicarski sud, zaračunat će se pristojba, zatražiti odgovor druge strane i zatim predmet dodijeliti sucu izvjestitelju.
Sve bi trebalo biti gotovo relativno brzo. Prema prošlogodišnjem prosjeku, Savezni vrhovni sud u Švicarskoj na te vrste predmeta potroši prosječno 132 dana. “Postupak se odvija u sjednici vijeća, nema tu svjedoka, rasprave, jer sudi se – čemu? Jednom papiru koji se zove odluka ili pravorijek i ništa drugo. Dakle vijeće koje sudi o tome, sudit će nabazi toga i dokumentacije u predmetu”, kazao je Miljenko Giunio, član stalnog arbitražnog sudišta HGK.
U najnovijoj pravnoj akciji Vlade, kao uostalom ni u onima oko samih arbitražnih sporova u Washingtonu i Ženevi ne sudjeluje Državno odvjetništvo. “Činjenica jest da postoje tri mogućnosti zastupanja u ovakvim sporovima, jedna je mogućnost da zastupanje uzme državno odvjetništvo, drugo, samo odvjetniččko društvo i treće kominacija državnog odvjetništva i stranog društva. U svim situacijama, osim u samo jednoj situaciji, a to je arbitražni spor INA – MOL , dakle u tom predmetu Hrvatsku nije zastupalo državno odvjetništvo u svim ostalim je sudjelovalao, i za sada tri su arbitraže i Hrvatska ih je sve dobila”, kazao je državni odvjetnik Dinko Cvitan.
Nakon gubitka arbitraže u Ženevi, Vlada je najavila nacionalizaciju Ine, za što će biti potrebni pregovori s MOL-om, ali i mađarskom politikom. Andrej Plenković već je rekao da je telefonom razgovarao s Viktorom Orbanom, i najavio da će se sresti ovog tjedna na Malti, na neformalnom sastanku čelnika Europskog vijeća. Istovremeno, Nacional tvrdi, Andrej je Plenković na rubu sukoba s Europskom komisijom. “Od Republike Hrvatske traži se promjena Zakona o Ini koji kaže da nitko ne može postati vlasnik više od 10 posto dioonica Ine bez dozvole države, na što mi aposlutno imamo pravo. Međutim, Europska komisija traži promjenu zakona, jer kaže da zakon krši protok slobodnog kapitala”, kazala je novinarka Nacionala, Orhidea Gaura Hodak.
I dok upravo Mađarska ima vrlo sličan zakon, ministar Dobrović u petak putuje u Bruxelles kako bi Komisiji pojasnio stav Hrvatske i spriječio da postupak za povredu propisa Europske unije ne završi na Sudu Europske unije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.