Iako izvanredna uprava Agrokora još ne otkriva detalje, čini se da je postignut je dogovor o načelnom sporazumu o nagodbi.
Navodno je potpredsjednica Vlade Martina Dalić sudjelovala u brojnim sastancima ovaj tjedan u ulozi medijatora između velikih bankara i šefova najvećih hrvatskih tvrtki kojima je Agrokor ostao dužan.
Paralelno stiže i vijest da je trgovački sud, kao što se i očekivalo, produžio rok za postizanje nagodbe za daljnja tri mjeseca – do 10. srpnja.
Inače danas je točno godinu dana otkad je donesen lex Agrokor – kontroverzan zakon kojeg državni vrh i dalje opravdava tvrdnjama da se njime spašava gospodarstvo i turizam – a mi smo istražili zašto baš nitko u Hrvatskoj dosad nije radio nikakvu analizu o tome što bi krah Agrokora uistinu značio za Hrvatsku?
“Zakon je osigurao sigurnosnu mrežu za hrvatsko gospodarstvo”, kazala je ministrica Dalić kada je spomenuti zakon donesen.
No bi li bankrot Agrokora uistinu ikad ugrozio gospodarstvo?
Jedan od najvećih procesa restrukturiranja koji se trenutno odvija u Europskoj Uniji upravo je onaj izvanrede uprave u Agrokoru, velik i značajan proces no očito nezanimljiv hrvatskoj akademskoj zajednici.
Ekonomskim fakultetima u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, veleučilištima i privatnim visokim ekonomskim školama, kao i institutima – ukupno 16 različitih institucija koje vrve ekonomistima poslali smo pitanje – postoji li ikakva znanstvena analiza koja bi pokušala otkriti što bi eventualni krah koncerna značio za Hrvatsku.
Odgovor fakulteta u Puli: Nemamo saznanja da se netko sustavno bavio navedenim istraživanjima pri našoj instituciji.
Odgovor Instituta za javne financije: Institut za javne financije nije radio takvu analizu/istraživanje.
Odgovor Instituta za turizam: Institut za turizam nije specifično sagledavao moguće scenarije utjecaja krize u Agrokoru na hrvatski turizam. Stoga vam ne možemo pružiti odgovore na vaša pitanja.
Odgovor Ekonomskog fakulteta u Splitu: Stručne analize na Ekonomskom fakultetu u Splitu nisu rađene jer ne raspolažemo s dovoljno provjerenih analitičkih podataka.
Nismo istraživali, ali vjerojatno ne bi značajno utjecao – ovakav odgovor nisu dali samo splitski ekonomisti – već i većina šefova turističkih središta. Što bi značio bankrot Agrokora za njihovo mjesto pitali smo 10 najposjećenijih hrvatskih turističkih gradova prošle godine, kao i 10 nasjposjećenijih općina.
Odgovor Grada Umaga: Vjerujemo da bi se navedene teškoće premostile upravo iz razloga što postoji slobodno tržište s kojega je moguća opskrba svega onoga što je potrebno za turističku sezonu. Građani ne bi osjetili štetu u opskrbi,
Odgovor općine Funtana: Nismo radili nikakva predviđanja što bi se dogodilo u slučaju eventualnog stečaja Agrokora.
Ne vjerujemo da bi se stečaj u nekoj značajnijoj mjeri mogao odraziti na našu turističku ponudu.
Jedino iz Dubrovnika gdje je na vlasti HDZ – malo drugačiji odgovor.
“Poslovanje tvrtke Konzum, ali i drugih društava vezanih uz lanac Agrokor koji posluju na području Grada Dubrovnika zauzima značajan dio tržišta gospodarskog uslužnog poslovanja. Činjenica je da bi njihovim prestankom poslovanja na dubrovačkom tržištu nužno došlo do značajnih poremećaja”, odgovorili su nam iz Grada Dubrovnika.
A isto pitanje postavili smo i šest najjačih hotelskih grupacija na Hrvatskoj obali, što bi krah lanaca distribucije popu Roto prometa ili veplroa, tvrtki u sastavu Agrokora – značio za njihovu ponudu.
Odgovori Amadria Parka: Sa spomenutim tvrtkama surađujemo u nešto manjem obujmu budući da su se na tržištu u međuvremenu pojavile nove tvrtke u tom segmentu i preuzele dio tržišta.
Drugim riječima – hotelijeri su se prilagodili i osigurali. Hoće li ili ne imati dovoljno hrane i pića za poslužiti doručak, ručak i večeru svojim gostima – ne žele da odgovor na ovo pitanje ovisi o raspletu situacije u Agrokoru.
Baš zato jer postoje očito i drugi koji su spremni brzo preuzeti ili su već preuzeli u određenim dijelovima Agrokorovu poziciju na tržištu – ostaje upitno bi li eventualni stečaj koncerna bio toliko koban za gospodarstvo da se zbog njega država morala upuštati u rizik zvan lex Agrokor.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.