Čelnici velikih južnokorejskih kompanija na parlamentarnom saslušanju, održanom u utorak pred televizijskim kamerama, ustvrdili su kako nisu tražili političke protuusluge za uplate u dva fonda povezana s predsjednicom Park Geun-hye, zbog čega je ona suočena s opozivom.
U ovom velikom korupcijskom skandalu Samsung, Hyundai Motors i šest drugih kompanija pod sumnjom je da su uplatile milijune dolara u fondove povezane s predsjednicom Park Geun-hye, a u zamjenu za političke usluge.
Choi Soon-sil, osoba od povjerenja predsjednice, koja je početkom studenog uhićena zbog prijevare i zloporabe vlasti, optužena je da je svoj utjecaj na Park iskoristila kako bi kompanije navela da ulažu u navedene fondove, a ona se tim novcem poslije koristila u osobne svrhe.
U proteklim tjednima održani su masovni prosvjedi u kojima je tražena ostavka predsjednice Park.
Izvršne direktore ispitivao je parlamentarni odbor sastavljeno od zastupnika iz više stranaka, a najviše su vremena posvetili Jay L. Leeu, direktoru Samsunga, koji je optužen da je davao donacije u zamjenu za podršku u kontroverznom razdvajanju kompanije, kojim je je učvrstio svoje pozicije u tom tehnološkom divu.
Kao i ostali direktori, Lee je opovrgnuo navode.
“Česti su zahtjevi za donacije od različitih dijelova društva, od kulture do sporta. Nikada nismo donirali tražeći nešto zauzvrat. Isto je bilo i u ovom slučaju”, ustvrdio je Lee.
Južnokorejski poslovni konglomerati u obiteljskom vlasništvu, poznatiji kao ‘chaebols’, percipiraju se kao simboli nedodirljive elite i česta su meta bijesa javnosti.
Stotine tisuća prosvjednika u Seulu tijekom vikend je tražilo, šesti tjedan zaredom, ostavku predsjednice Park, dok su oporbene stranke nedavno podnijele u parlamentu zahtjev za njezin opoziv, o čemu bi Nacionalna skupština trebala glasovati u petak.
Park se više puta ispričala javnosti jer je dopustila Choi neprimjereno miješanje u pitanja vlasti, a prošli tjedan je rekla da će prepustiti parlamentu da odluči o pitanju njezina odlaska.