Uz geslo “Nudimo vam pomoć pri pisanju i izradi seminarskih, završnih i diplomskih radova, u najkraćem roku i uz najkvalitetnije izvore. Naša glavna prednost su znanje i iskustvo, a glavni cilj nam je vaš uspjeh”, od ove godine sasvim legalno u Hrvatskoj djeluje tvrtka koja se bavi pisanjem akademskih radova, naravno, za novac.
Uslugu, kako navode, profesionalne pomoći u izradi svih vrsta radova tvrtka nudi na svojoj Facebook i web-stranici “Seminarski radovi”. Riječ je o tvrtki Qwerty d.o.o., iz Kostrene, kod Rijeke, općine s najvećim indeksom razvijenosti u Hrvatskoj, piše Glas Slavonije.
Općina Kostrena dala je i financijski vjetar u leđa tvrtki Qwerty. Potporu u iznosu od 6869,22 kune Općina im je dodijelila putem mjere Programa poticanja poduzetništva Općine Kostrena za 2017. godinu. Zahtjev vlasnika društva Qwerty d.o.o. nisu imali razloga odbiti, budući da je predan u skladu s procedurom, potvrdila je Martina Zekić, viša stručna suradnica za lokalni ekonomski razvoj i financije općine Kostrena.
”Potpora trgovačkom društvu Qwerty d.o.o. dodijeljena je sukladno valjanoj šifri glavne djelatnosti i zakonskoj proceduri, nemajući uvid u djelatnost pisanja i prodaje akademskih radova. Sukladno predanoj dokumentaciji nepovratna sredstva iskorištena su za ishođenje dokumentacije potrebne za početak rada društva, nabave opreme i materijala za osnovnu djelatnost, a jedinica lokalne samouprave ne preuzima odgovornost u svezi s djelatnosti društva koja nije klasificirana šifrom Nacionalne klasifikacije djelatnosti”, poručila je Zekić.
Prema javno dostupnim podacima vlasnici tvrtke su Filip Simonić i Karlo Marunić. Zanimljivo je da je Marunić nećak načelnice Općine Kostrena Mirele Marunić. Međutim, važno je istanuti kako načelnica nije sudjelovala u dodjeli potpore tvrtki svoga nećaka te se radi izbjegavanja sukoba interesa izuzela iz postupka, a odluku je donio njezin zamjenik, što je potvrdilo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa. Kako se tvrtka prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost smatra malim poreznim obveznikom, oslobođena je plaćanja PDV-a.
Tvrtka Qwerty, kako navodi, svojim klijentima jamči stručnost, sigurnost podataka, kao i jedinstvenost svakog napisanog rada, a posebno je zanimljivo i istaknuto kako se prilagođavaju pravilima pisanja fakulteta ili škole i potrebama pojedinog rada. Tvrtka ima i detaljan pravilnik, odnosno Opće uvjete poslovanja kojima se uređuje odnos s klijentom, osobom čije će ime u konačnici pisati na radu kojeg napiše zaposlenik Qwertyja. Pravilnikom od deset članaka, određeno je da se sva autorska prava s društva prenose na klijenta, piše Glas Slavonije.
“Cijena usluge varira od rada do rada, ovisno o opsegu, zahtjevnosti rada te njegovom roku izrade. Usluge mogu biti pružene i u ekspresnom roku, a u prosjeku se radi o roku od 48 sati do 15 dana. Za točnu cijenu dogovaramo se nakon dostave svih navedenih informacija, te posebnih uputa od strane profesora, ako postoje. Ako zatražite naknadne korekcije, one su besplatne i bit će vam izvršene u roku od 24 do 48 sati”, stoji u Općim uvjetima društva.
Akademska zajednica zgrožena je podatkom o legalnom postojanju jedne ovakve tvrtke koja ruši integritet, čast i moral njezinih članova. S obzirom na to da su za utvrđivanje eventualnih nezakonosti u poslovanju gospodarskih subjekata koji djeluju na tržištu nadležna mjerodavna tijela, iako se sve odvija pred očima javnosti, a o tome najčešće doznaju putem medija, sveučilišta tu ne mogu mnogo napraviti.