Cijene hrane pale su u rujnu na globalnim tržištima zbog obilne ponude ključnih prehrambenih proizvoda, objavila je u četvrtak agencija Ujedinjenih naroda za hranu (FAO), povisivši ujedno blago procjenu ovogodišnje proizvodnje žitarica.
FAO-v indeks košarice osnovnih prehrambenih proizvoda pao je u rujnu za 1,4 posto u odnosu na prethodni mjesec, na prosječna 165,4 boda. U odnosu na prošlogodišnji rujan njegova je vrijednost niža 7,4 posto, ističu u FAO-u.
Najviše su u prošlom mjesecu pale cijene žitarica, za 2,8 posto u odnosu na kolovoz, pritisnute snažnim padom izvoznih cijena kukuruza zbog očekivanog vrlo obilnog uroda u SAD-u.
Osjetno je u prošlom mjesecu pojeftinilo i mlijeko i mliječni proizvodi, četvrti mjesec zaredom, za 2,4 posto u odnosu na kolovoz.
Nastavak silaznog trenda, osmi mjesec zaredom, zabilježen je i u kategoriji biljnih ulja, koja su na mjesečnoj razini pojeftinila 2,3 posto, uz pad cijena na najnižu razinu u tri godine.
Najviše je pritom pojeftinilo palmino ulje, zbog velikih zaliha u vodećim izvoznicama. U odnosu na prošlu godinu njegove su cijene niže za četvrtinu.
Indeks koji mjeri kretanja cijena mesa bio je u rujnu gotovo nepromijenjen u odnosu na revidiranu vrijednost u kolovozu.
U prošlom je mjesecu prema FAO-vim izračunima poskupio samo šećer, za 2,6 posto u odnosu na kolovoz, zbog naznaka na početku žetve da je suša smanjila urod šećerne trske u Brazilu, vodećem svjetskom proizvođaču i izvozniku.
blago podignuta procjena proizvodnje žitarica u 2018.
U odvojenom mjesečnom izvješću o ponudi i potražnji za žitaricama FAO je blago povisio procjenu ovogodišnje proizvodnje žitarica u odnosu na rujansko izvješće, za tri milijuna tona, na 2,591 milijardu tona.
Time bi ona i dalje bila nešto ispod prošlogodišnje rekordne razine, napominju u UN-ovoj agenciji za hranu.
Očekuje se da će slabije padaline u Australiji i Kanadi smanjiti urod pšenice, što bi trebala nadoknaditi veća proizvodnja u Alžiru i Ruskoj Federaciji, procjenjuju u FAO-u.
Američka proizvodnja kukuruza trebala bi se približiti rekordnoj razini i više nego nadoknaditi snižene procjene uroda te žitarice u Rusiji.
Globalna potrošnja žitarica u sezoni 2018/2019. trebala bi porasti na 2,647 milijardi tona, što je 1,1 posto više no što je FAO prognozirao u rujanskom izvješću.
Trgovina žitaricama trebala bi se približiti razini od 417 milijuna tona, što je nekih jedan posto manje u odnosu na prošlosezonski rekord. Pritom bi pad trgovine pšenicom i rižom trebao neutralizirati veći obujam trgovine kukuruzom.
U FAO-u također procjenjuju da će zalihe žitarica na kraju sezone 2018/2019. iznositi 751,3 milijuna tona i biti oko sedam posto niže u u odnosu na rekordnu razinu na početku sezone, uz značajan pad zaliha pšenice u Europskoj uniji i Ruskoj Federaciji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.