Razmjena vojnih obavještajnih informacija s Japanom nastavit će se, ali preko Sjedinjenih Država, odlučila je u petak Južna Koreja, dan nakon što je objavila da jednostrano raskida ugovor s Tokijom.
Veze dviju azijskih zemalja, saveznica Washingtona, iz dana u dan su sve lošije zbog starog spora naslijeđenog iz japanske kolonijalne prošlosti na Korejskom poluotoku (1910. – 1945.).
Južna Koreja je u četvrtak objavila da će raskinuti ugovor o izravnoj razmjeni vojnih informacija s Japanom poznat kao GSOMIA.
Spor Tokija i Seula naglo se pogoršao zadnjih tjedana. Južnokorejski sudovi su zatražili od japanskih tvrtki da isplate odštetu Južnim Korejcima koji su u vrijeme japanske okupacije morali prisilno raditi u japanskim tvornicama.
Japan drži da je to pitanje uređeno bilateralnim ugovorima potpisanim 1965.
Japanski ministar obrane Takeshi Iwaya rekao je u petak da je južnokorejska odluka da dokonča savez za razmjenu obavještajnih informacija žaljenja vrijedna i pokazuje da ne uvažava sve veću sigurnosnu prijetnju koju predstavlja Sjeverna Koreja.
GSOMIA je potpisana u studenom 2016. pod pokroviteljstvom Washingtona, u vrijeme snažnog razvoja sjevernokorejskog balističkog i nuklearnog programa.
No Južna Koreja će se ubuduće umjesto ugovora “aktivno koristiti trilateralnim kanalom za razmjenu informacija uz posredovanje SAD-a”, rekao je Kim Hyun-chong, zadužen za nacionalnu sigurnost.
Američki državni tajnik Mike Pompeo je u četvrtak rekao da je “razočaran” zbog raskida ugovora na koji se odlučio Seul i pozvao je obje zemlje na “nastavak dijaloga”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.