Krizni summit eurozone završen je u ponedjeljak s porukom da je do srijede navečer, kada je zakazan novi sastanak euroskupine, moguće dovršiti pojedinosti dogovora s Grčkom, ali da je ostalo još puno posla koji treba obaviti u kratkom vremenu.
Predsjednici Europskog vijeća i Komisije Donald Tusk i Jean-Claude Juncker izrazili su uvjerenje da će se ovoga tjedna postići rješenje za Grčku.
“Uvjeren sam da će euroskupina u srijedu postići dogovor o Grčkoj”, rekao je Juncker nakon kriznog summita čelnika 19 zemalja eurozone, koji je sazvan zbog Grčke.
Donald Tusk je dodao da su novi grčki prijedlozi pozitivan korak naprijed i da će ih se odmah početi analizirati te da bi euroskupina trebala dovršiti posao najkasnije do srijede navečer.
I njemačka kancelarka Angela Merkel istaknula je da grčki prijedlog predstavlja napredak, ali da je ostalo još puno posla koji se mora obaviti u kratkom vremenu.
Ona je izrazila nadu da će čelnici 28 zemalja članica, koji će se u četvrtak i petak okupiti na redovitom summitu “trebati samo primiti na znanje dogovor postignut na euroskupini o Grčkoj”.
Grčka je vlada predala popis mjera koje namjerava poduzeti i koje, kako je ocijenjeno na summitu, predstavljaju dobru osnovu za postizanje dogovora sredinom ovoga tjedna.
U tom prijedlog grčka vlada kaže da planira primarni proračunski suficit (u koji se ne računaju izdvajanja za otplatu dugova) od 1 posto BDP-a za ovu godinu i 2 posto za sljedeću. Vjerovnici su dosad tražili primarni suficit od 1,5 posto za ovu i 2,5 posto za sljedeću godinu.
Grčka vlada također predlaže smanjenje poreza na male prihode i njihovo povećenja za velike prihode. Porezi na dobit od 2016. godine povećali bi se s 26 na 29 posto, a uveo bi se i posebni porez na poduzeća koja ostvaraju dobiti preko 500.000 eura.
Predviđa se i povećanje poreza na luksuz, velike automobile, bazene, zrakoplove i brodove dulje od 10 metara.