Skupina oporbenih zastupnika uputila je u srijedu Europskoj komisiji (EK) pismo u kojem tvrde da je Vlada nezakonito pokrenula postupak razrješenja predsjednice i članova Vijeća za elektroničke medije.
SDP-ov zastupnik Peđa Grbin rekao je novinarima u Saboru da je nekoliko država, posebno u Istočnoj Europi, u zadnjih nekoliko godina pokušalo razriješiti neovisne regulatore prije isteka mandata. “Zbog toga su se pred sudovima EU vodili postupci kojima je utvrđeno da su te zemlje kršile Europsko pravo. Ti postupci nemaju samo deklaratorni učinak, već za sobom mogu povlačiti vrlo visoke kazne koje moraju plaćati države članice EU”, upozorio je Grbin.
Naglasio je kako oporbeni zastupnici, njih 21 iz stranaka koalicije Hrvatska raste i IDS-a te nezavisni Stipe Petrina, na to prije svega žele upozoriti premijera Tihomira Oreškovića, uvjereni kako on “nije imao dovoljno informacija kad je pristao na ovakvu odluku, da svojim postupanjem može stvoriti izravnu štetu za Hrvatsku”.
“Neću ovdje govoriti o pritiscima koji se odnose na medije, mislim da to svi znamo, nećemo govoriti da se pred Agencijom za elektroničke medije protestiralo, ni kako je i što govoreno tijekom tih prosvjeda, želim govoriti da Hrvatska u ovom trenutku, ako nastavi sa započetim postupkom, krši europsko pravo i time riskira sankcije. Mi želimo to spriječiti i zbog toga relevantne i nadležne upozoravamo na nezakonitost takvog postupanja”, kazao je Grbin.
Upitan može li se povući paralela s pokušajem bivše Vlade da razriješi vodstvo Agencije za zaštitu osobnih podataka, od čega se odustalo nakon upozorenja EK-a da se odluka neovisnog regulatora može sporiti samo pred nadležnim sudom, Grbin je pozvao premijera da uči iz grešaka svojih prethodnika. “Mi smo u EU tek dvije i pol godine i još uvijek se uhodavamo. Ako pogriješimo, nije toliki problem koliki je problem ako u tim greškama ustrajemo i ponavljamo ih”, uvjeren je Grbin.
Goran Beus Richembergh (HNS) rekao je kako je “opće poznato da državni teror započinje tako da se maršira na institucije ili da se na njih, kao što bi rekao ministar kulture, izvrši desant”. “Upravo to se sada događa s neovisnim regulatornim tijelom. Podsjetit ću, Vijeće ne samo da dodjeljuje koncesije elektroničkim medijima, nego raspolaže ozbiljnim financijskim sredstvima koja se distribuiraju radi uvođenja posebnih javnih sadržaja u elektroničke medije. U tome smislu, vidimo ovo kao presedan, kao pritisak iz razloga da se institucija destabilizira i stavi pod kontrolu, što smatramo natruhama državnog terora, kojem se želimo oduprijeti”, kazao je Richembergh.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.