Hrvatski odvjetnički tim zajedno s kolegama iz Švicarske, Švicarskom saveznom sudu podnio je zahtjev za osporavanje odluke Arbitražnog suda u Genevi. Tamo je naime Hrvatska izgubila spor protiv Mađarske. I dok stručnjaci upozoravaju kako je taj put dosta težak - Švicarski sud bi već za par mjeseci mogao donijeti svoju odluku.
Zadnjeg dana roka odvjetnički je tim poslao zahtjev kojim Vlada želi osporiti odluku arbitražnog suda koji je dosudio u korist mađarskog MOL-a. Premijer Andrej Plenković je optimističan.
“Riječ je o argumentima koji su vrlo dobro potkrepljeni, prije svega procesno pravnim razlozima i nadamo da će u postupku koji slijedi u slijedećih nekoliko mjeseci, Sud sve dobro sagledati”, kaže Plenković.
Arbitražne odluke koje nemaju žalbu mogu se osporavati po nekoliko pravnih temelja – ne baš lako, dodat će stručnjaci – no Vlada je uvjerena da ima čvrste argumente.
Zahtjev za osporavanje još nije stigao do Švicarskog suda, no za N1 objašnjeno je kako je glavno da je do ponoći predan: a kada će do njih stići ovisi o načinu: radi li se o pošti, dostavi, elektroničkom putem ili putem veleposlanstva.
Ovaj potez Vlade oporba podržava, čak je i prva o tome obavjestila javnost – još jutros u Saboru.
“Imam informaciju da je žalba poslana, prema tome Hrvatska je učinila sve što je u tom dijelu mogla”, kaže SDP-ovac Branko Grčić.
Odluka najviše za šest mjeseci
Ovaj postupak ne otvara ponovno pitanje arbitraže, objašnjavaju stručnjaci, već zapravo sudi presudi i ocijenjuje je li ona u skladu s nekoliko pravnih osnova ili ne. Taj nastavak pravne bitke podržava i
HNS-ov Ivan Vrdoljak koji je kao tadašnji ministar gospodarstva pokrenuo arbitražni spor u Genevi, kao odgovor na onaj u Washingtonu kojeg su pokrenuli Mađari.
“Ja sam dao svoju izjavu u prilog toj žalbi tako da definitivno ide žalba, a sadržaj ja sigurno ne mogu iznositi”, kaže Vrdoljak.
Sud u Švicarskoj relativno će brzo donijeti odluku – od 3 do 6 mjeseci iako se sam hvali s prošlogodišnjim prosjekom od 132 dana za ovakve predmete. A stručnjaci, kažu, praksa je pokazala kako je osporavanje uspješno tek u 10 posto slučajeva.
Više pogledajte u prilogu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.