Mogu li i u kojoj mjeri državni dužnosnici sudjelovati u kampanjama za lokalne izbore? Doduše, pravilnika nema, ali ima li zlouporabe funkcija.
Petak ujutro, umjesto u svom uredu premijer provodi na predizbornom skupu HDZ-a u Dugom Selu.
“Mi smo danas u Dugom Selu, pa idemo u Mursko Središće, pa smo u Prelogu, Ludbergu, Varaždinu, Ivancu, Humu na Sutli, Krapini i Velikom Trgovišću”, kaže premijer Andrej Plenkovć.
Takvo ponašanje politički je neumjesno smatraju u GONG-u, posebno kažu u situaciji u kojoj u Vladi koja vlada bez četiri ministra.
“Ono što bi bila dobra praksa, je da premijer da i ministri obave svoje poslove tijekom dana. Nije da ih nema, jer ima puno problema u državi, a onda predvečer da idu u kampanju za loklane izbore”, kaže Dragan Zelić iz GONG-a.
No praksa je da se spaja ugodno s korisnim – u nedjelju je nenajavljeno sudjelovao na predstavljanju kandidata za Zagreb. Budući da je nakon stranačkog skupa kasnio na proslavu Sv. Duje u Splitu, odlučio se otputovati Vladinim zrakoplovom – a taj najskuplji način putovanja platili su građani.
Premijerske dužnosti između stranačkih skupova obavljao je i danas – otvorenje ispostave Hitne pomoći, sportskih susreta….
Na pitanje vodi li kampanju kao premijer ili šef stranke, odgovorio je: “Ja pomažem kolegama, ja nisam kandidat na izborima.”
Funkcije je pomiješao i Plenkovićev ministar rada Tomislav Ćorić. Povećanjem broja radnih mjesta u prvom tjednu predizborne kampanje hvalio se u središnjici stranke.
“Ja sam ministar iz redova HDZ-a i član Središnjeg odbora i mislim da su to dovoljni razlozi. Ali stječe se dojam da je ovo zloporaba dužnosničke funkcije u ime stranke? Ja to ne bi tako rekao”, kaže Ćorić.
Onaj tko je na vlasti – iskoristi priliku
“Ova država ima i neke institucije ne samo političke stranke, i te institucije nisu jednake kao političke stranke. U tim institucijama onda ministri rade, a ne u svojim političkim strankama i to je jedna elementarna politička pristojnost”, kaže Zelić.
Dužnosti se koriste pokazale su sve prethodne kampanje – ovisi tko je na vlasti i ima tu priliku. Zoran Milanović ovako je 2015. kao premijer otvarao 11 kilometara brze ceste.
Tko je platio karanfile?
Prvak u korištenju pozicije u kampanji je gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, a koji je zbog takvog ponašanja već bio sankcioniran. Posljednji primjer je Praznik rada.
Građanima su se tom prigodom dijelili karanfili na kojima je bila zakačena oznaka stranke “Bandić Milan 365”. Te stranačke karanfile dijelilo je aktualni gradonačelnik Bandić i druge osobe, djevojke i mladići koji su nosili stranačke bedževe i bili odjeveni u majce sa stranačkim obilježjima.
Čijem novcem je cvijeće kupljeno, odgovor iz Grada nismo dobili.
Zakon o izbornoj promidžbi jasno kaže da se državna i lokalna sredstva ne smiju koristiti za izbornu promidžbu. No, za razliku od parlamentarnih lokalni izbori osim zakona nemaju propisan etički kodeks niti postoji etičko povjerenstvo.
“Međutim, imamo DIP i niza povjerenstva koja trebaju nadzirati izborne postupke, No, koliko nam je poznato oni to ne rade, ne samo da loše rade, nego to ne rade”, kaže Dragan Zelić iz GONG-a.
Uvjerili smo se i sami. Na naša dva upita u posljednjih tjedan dana – jesu li ponašanja političara u kampanji bila dopuštena ili ne – odgovor usprkos podsjetnicima nismo dobili. Možda i zbog toga što su njihovi najbliži suradnici – glasnogovornici i voditelji ureda također u kampanjama.
Pogledajte prilog.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.