Kovač: Slovenci su racionalni i neće primijeniti arbitražu

Vijesti 20. pro 201711:49 > 12:02
N1

Bivši ministar vanjskih i europskih poslova i saborski zastupnik HDZ-a, Miro Kovač, gostovao je u N1 studiju uživo i komentirao jučerašnji sastanak Andreja Plenkovića i slovenskog premijera Mire Cerara oko arbitraže između Hrvatske i Slovenije.

Kako ste doživjeli sastanak Plenkovića i Cerara?

Ja sam taj sastanak doživio kao jedan od pozitivnih susreta u relaksiranju odnosa. Bitno da se razgovara, ali nisam očekivao previše. Mi smo vezani odlukom Hrvatskog sabora, a Slovenija se drži arbitraže. Cerar će u lipnju biti testiran na izborima u Sloveniji. On nije sam u toj vladi, ima partnere, socijaldemokrate i stranku Erjavca. Nije Erjavec član stranke Cerara, kojega je on tamo postavio i slušat će ga bespogovorno, on ima svoje mišljenje, stranku, on je koalicijski partner. Njih se mora uvažavati, a obojica su mu prije dolaska u Zagreb rekli da mora paziti na svoje poteze u Zagrebu. Bitno je da postoji dijalog, da je Cerar ipak došao u Zagreb. To je pozitivno. On drži poziciju svoju i svoje vlade i države, da se mora implementirati arbitraža koja se ne može implementirati, a mi poručujemo da postoji Hrvatski sabor i da moramo pregovarati i naći rješenje dvostranim sporazumom. To je jedini put.

Vesna Pusić prije završetka sastanka rekla je da nije vano kako će dvojica premijera komunicirati stvar i kako će se to zvati, nego da je važno da se sadržajno nađe rješenje.

Ja ne znam što gospođa Pusić zna ili ne zna. Meni se čini Slovenija inzistira na arbitraži koja ne može biti provedena. Bitno je da mi u ovom trenutku budemo pragmatični i da se utječe na javnost na način da nema incidenata u Piranskom zaljevu, da se ne dižu tenzije, da u ovoj fazi smirimo strasti i pokušamo privremeno riješiti upravljanje zaljevom. To je najracionalniji put za rješavanje toga pitanja u ovoj fazi. Kad se formira nova vlada u Sloveniji, imat ćemo opet platformu artikuliranu s podrškom javnosti i moći ćemo nastaviti sa Slovencima dalje razgovarati o granici.

Kako riješiti nešto ako nijedna strana ne odstupa?

Moramo biti racionalni. Moramo to staviti u normalan okvir. Postoji sličan konflikt između dviju zemalja Europske unije, to je zaljev između Njemačke i Nizozemske. I dan danas svatko ima svoju verziju gdje je granica na moru. Potpisali su sporazum o upravljanju zaljevom, to su rješavali ministri vanjskih poslova. To je pitanje struke i pitanje za naše ljude i njihove ljude koji tamo žive, koji koriste Piranski zaljev. To je najvažnija stvar. Naravno da želimo riješiti pitanje granice na moru, ali ako je ne uspijemo riješiti, jer to se ne događa preko noći, to su teški pregovori, svaki milimetar se gleda i zato predlažem da se u prvom redu koncentriramo na upravljanje zaljevom, ako već ne možemo brzo riješiti granicu na moru.

Slovenija ističe da 29. prosinca kreće primjena arbitraže. Što to znači za Hrvatsku?

Ja ne znam što slovenska strana misli tada početi implementirati, na koje oni sve mjere misle. Ako se to odnosi na Piranski zaljev i na zadiranje u onaj dio zaljeva gdje granica nije dogovorena između dviju strana. To za Hrvatsku nije prihvatljivo i to se, čini mi se, neće ni dogoditi. Oni su tu racionalni, ne čini mi se da će Slovenija prevršiti mjeru i implementirati nešto što ne smije implementirati.