Većina studenata u Hrvatskoj svoje i prihode obitelji ocjenjuje prosječnima, svaki četvrti student oslanja se isključivo na financije roditelja dok 39% kaže da uz roditeljski budžet imaju i vlastitu zaradu od povremenih poslova. Studenti, ako su uporni, imaju prihvatljive prilike za rad tijekom studija, a tek svaki treći očekuje posao u struci.
To su rezultati istraživanja koje je tijekom veljače provela Hrvatska poštanska banka u suradnji s portalom Studentski.hr u kojem je sudjelovalo 1330 studenata iz cijele Hrvatske. Rezultati su predstavljeni na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu na okruglom stolu HPB-a i studentske udruge Financijski klub u sklopu Europskog tjedna novca.
Žive skromno, povremeno zarađuju
Najveći broj studenata živi u privatnom smještaju (39%), s roditeljima 34%, a u studentskim domovima njih 27%. Više od polovice studenata mjesečno raspolaže s najviše 500 kuna, ne računajući troškove stana i hrane. Ne zadužuju se – tako kaže 81% ispitanika dok 14% priznaje da imaju dugove za svakodnevne troškove. Plaćaju najčešće gotovinom (81%), kreditnu karticu koristi 9% studenata (i to više muškaraca), a internetskim i mobilnim bankarstvom služi se 10%.
Najviše bi željeli štedjeti za putovanja (65%), a edukacija je odmah na drugom mjestu (23%). Studentice bi više štedjele za putovanja, a studenti za edukaciju. Imaju prihvatljive mogućnosti za rad tijekom studija, no treba biti uporan, kaže 63% ispitanika, a 77% rado prihvaća volonterske poslove.
Ne očekuju posao u struci
Od ukupnog broja anketiranih, 67% ne očekuje posao u struci nakon studija, među njima je 48% onih koji će raditi sve što bude moguće i 12% koji nastavljaju edukaciju. Dakle, samo trećina studenata očekuje posao odmah nakon faksa i to više studenti nego studentice. Iznenađuje da su studenti tehničkih fakulteta vrlo pesimistični, samo 7% očekuje posao dok su društvenjaci iznimno optimistični.
Zanimljivo je da 82% studenata ekonomije računa na posao odmah nakon fakulteta. Svaki drugi kaže da će kad se zaposli odmah izraditi financijski plan, trećina će započeti štednju, a samo 2% planira uzeti kredit.