U slučaju da bude moguće, kako bi biranje cjepiva moglo izgledati u praksi objasnila je prof. Alemka Markotić u Dnevniku Nove TV.
“Sigurno će se napraviti neke upute, ali vjerojatno će oni koji se žele cijepiti reći svojim liječnicima ili zavodima za javno zdravstvo reći koje cjepivo žele”, rekla je Markotić dodajući kako Hrvatska očekuje dodatne doze Pfizerovog cjepiva, a od polovice veljače i ono iz laboratorija AstraZenece.
“Obzirom da smo naručili velike doze tog cjepiva vjerujem da će biti isporuka brza, a s time i ubrzano cijepljenje ostale populacije”, rekla je Alemka Markotić za Novu TV.
Izazivali to cjepivo više nuspojava od onog za gripu, Markotić kaže kako ćemo to – tek vidjeti.
“Vidjet ćemo tek kad se jedan veći dio populacije procijepi i kad se usporede postoci i vrste nuspojava u odnosu na one koje imamo kod gripe. Kod gripe se isto događaju slabije reakcije tako da ćemo to moći vidjeti za 5, 6 mjeseci”, procjenuje ravnateljica Klinike za infektivne bolesti.
Trebaju li nas zabrinuti smrti u Norveškoj nakon cijepljenja, Markotić kaže kako su uglavnom preminuli ljudi koji su bili u palijativnoj skrbi i kod kojih je povećana smrtnost.
“Norveška i njezini stručnjaci analizirat će te podatke, ali vjerojatno je da će biti da ove smrti nisu povezane s cjepivom”, rekla je.
Napominje kako je Hrvatska u fazi u kojoj smo dosegli značajan pad broja zaraženih i hospitaliziranih.
“I daje treba biti oprezan jer u zemljama oko nas situacija nije idealna, možda su malo prerano popustili mjere. Moramo pratiti malo ozbiljnije situaciju s mutiranom virusom”, rekla je Markotić dodajući kako će popuštanje mjera sigurno biti postupno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!