Učestalo mokrenje: Zašto dolazi do ovog problema i kako ga možete riješiti?

Zdravlje 23. sij 202116:05 > 25. sij 2021 15:26 1 komentar
Ilustracija: Pixabay

Učestalo mokrenje je stalna potreba za pražnjenjem mjehura koja može nastati zbog više različitih medicinskih stanja ili vanjskih čimbenika.

Nekada se može raditi samo o upali mjehura koji nastaje zbog bakterija, a nekada je u pitanju puno ozbiljniji problem. Upravo zato je važno odmah reagirati i potražiti pomoć liječnika kako bi se mogao liječiti uzrok, ali i spriječiti neželjene posljedice.

Zašto dolazi do učestalog mokrenja?

Mokrenjem se tijelo rješava štetnih tekućina. Urin tako sadrži vodu, mokraćnu kiselinu, ureu i štetne tvari koje se filtriraju iz tijela. Urin se izbacuje iz tijela kada se u mokraćnom mjehuru pojavi osjećaj punine i nagon za mokrenjem. U ovom procesu glavnu ulogu imaju bubrezi. Većina ljudi mokri šest do sedam puta dnevno, ali ovo ovisi i o količini tekućine koja se unosi u tijelo. Učestalo mokrenje smatra se mokrenje više od sedam puta u periodu od 24 sata u kojih je u tijelo uneseno oko dvije litre tekućine.

Do učestalog mokrenja dolazi iz više razloga. Ovo može biti posljedica problema s bubrezima, kao i problema s prostatom. Do učestalog mokrenja može doći i kod dijabetesa, a ova pojava je također pojačana za vrijeme trudnoće. Osim toga, učestalo mokrenje može biti posljedica stresa ili anksioznosti, hladnoće, upale mjehura te unošenja određenih tekućina u velikim količinama u tijelo, kao što su kava ili alkohol.

Može se raditi i o bubrežnim kamencima, spolnim bolestima te nekim vrstama tumora i raka. Ipak, najčešći razlog pojačanog mokrenja je upala mjehura koju uzrokuju bakterije.

Učestalo mokrenje češće je kod muškaraca s povećanom prostatom, kod trudnica i kod starijih ljudi.

Koji simptomi mogu pratiti učestalo mokrenje?

Učestalo mokrenje nekada nema popratnih simptoma, dok je u drugim slučajevima povezano s neugodom i bolovima u području mjehura i donjeg dijela trbuha za vrijeme mokrenja. Također, može doći i do promjene u boji mokraće, iscjetka iz rodnice ili penisa, povećanog apetita ili želje za tekućinom te mučnine.

Kada se učestalo mokrenje ponavlja potrebno je posjetiti liječnika jer to može značiti probleme s bubrezima koji kada se ne tretiraju mogu dovesti do oštećenja bubrega.

Učestalo mokrenje može se pojaviti po danu ili navečer, a može bitno utjecati na svakodnevne aktivnosti, kvalitetu života i na spavanje.

Može li se spriječiti pojava učestalog mokrenja?

Učestalo mokrenje može se spriječiti uz pomoć nekoliko jednostavnih promjena. Prije svega, izbacite alkohol i prevelike količine kave. Osim toga, pomoći može ispijanje određenih čajeva koji pomažu kod upale mjehura, kao što su čaj od šipka, brusnica, uvin H čaj, čaj od peršina ili čaj od koprive. Kako biste mirno spavali, izbjegavajte tekućinu sat vremena prije odlaska u krevet.

Kako će se otkriti ovaj problem?

Kada se uz učestalo mokrenje javlja i bol u leđima, povišena temperatura, mučnina ili promjena u boji urina potrebno je posjetiti liječnika koji će na temelju simptoma donijeti dijagnozu ili će tražiti dodatne pretrage, kao što je urinokultura.

Po potrebi će biti potrebno napraviti ultrazvuk bubrega, rendgen ili CT abdomena kao i test na spolne bolesti. Kada se radi o ozbiljnijem problemu, pacijent se može poslati na daljnju obradu urologu, a žene će možda morati raditi dodatne pretrage kod ginekologa.

Kako se liječi učestalo mokrenje?

Liječenje će se provoditi ovisno o samom uzroku problema. Ako su na primjer uzrok učestalog mokrenja bakterije, liječnik će preporučiti antibiotik, ako se radi o dijabetesu koji uzrokuje stalan odlazak na toalet, liječenje će uključivati promjenu prehrane i kontrolirano unošenje šećera u organizam.

Zaključak

Učestalo mokrenje nastaje kao posljedica upale mjehura, problema s bubrezima ili nekog drugog medicinskog stanja. Potrebno je posjetiti liječnika te mu detaljno objasniti u čemu je problem te koji simptomi prate učestalo mokrenje, a liječnik će potom pripisati određenu terapiju ili će tražiti dodatne pretrage kako bi se otkrio uzrok koji se potom liječi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

 

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare