Skupština Dinama u ponedjeljak je jednoglasno prihvatila prijedlog Uprave da se krene u postupak preoblikovanja kluba, a izvršni predsjednik Zdravko Mamić istaknuo je kako bi uspješnim preoblikovanjem došao svježi kapital u Dinamo.
Zdravko Mamić u svom je obraćanju Skupštini Dinama otkrio kako je spreman na preoblikovanje kluba iz nekoliko razloga.
‘Prihodi su sve manji, a ciljevi sve veći’
“Prihodi su sve manji, a ciljevi sve veći. Upravo iz tog razloga je Uprava kluba došla do zaključka da je potreban iskorak, odnosno nova etapa, a to je preoblikovanje kluba. Uspješnim preoblikovanjem došao bi zdrav i svježi kapital u klub, a drugi je razlog financijski fair play Uefe. To znači da klub koji posluje kao udruga građana, kao mi sada, može tri godine zaredom biti maksimalno pet milijuna eura u minusu inače gubi dozvolu za natjecanje. Dioničko društvo gubi licencu tek na 15 milijuna eura duga”, rekao je Mamić“.
On je Skupštini kluba, na kojoj je bilo 67 od 80 članova, istaknuo da Dinamova licenca nikada nije došla u pitanje, te da su ove godine dobili nagradu za savjesno poslovanje.
“Iako smo u zadnjih 15 godina napravili lavovski dio posla i klub izvukli iz ozbiljnih problema, stalno nas se destabilizira. Piše se kako je Dinamo postao prčija i privatni klub. Ako je tako, onda idemo u proces preoblikovanja, pa ćemo ponuditi na tržište dionice Dinama. Ako to uspije, imat ćemo mir, znat ćemo tko su dioničari, dobit ćemo svježi kapital za razvoj i stabilnost kluba. Nitko nam neće moći spočitavati da nije dobio priliku. Ako preoblikovanje ne uspije, pokazali smo da znamo čuvati naš Dinamo i radit ćemo to i u budućnosti”, dodao je Mamić.
Najavljeni postupak preoblikovanja kluba vodit će Odvjetnička kuća Hanžeković i partneri, javlja reporterka N1 Tina Kosor.
“Napomenuo bih par tehničkih detalja. Dva su oblika, dragovoljno i obvezno preoblikovanje. Potrebno je utvrditi vrijednost imovine, odnosno vrijednost koja ide u preoblikovanje. Za tu vrstu potrebna je revizorska kuća. Prijedlog je da to odradi jedna od četiri najveće svjetske kuće, Dinamo to zaslužuje. Postupak se vodi pred MZOS koje poznaje određene rokove, postoji povjerenstvo i određena dinamika. Krenulo bi se u postupak prodaje dionica, odnosno u krugove prodaje. U prvom krugu jedinica lokalne samouprave ima pravo upisati i uplatiti cjelokupni ponuđeni temeljni kapital”, rekao je direktor kluba Tomislav Svetina.
Predsjednik Dinama Mirko Barišić rekao je da je Porezna inspekcija nakon više mjeseci završila svoj rad, te da nije imala nikakve primjedbe na poslovanje kluba.
Dinamo od drugih klubova čeka na 202 milijuna kuna
Izvršni predsjednik Zdravko Mamić podnio je Skupštini izvješće o financijskom rezultatu za 2014. godinu. “Prihodi su iznosili 120.725.071 kuna, a rashodi su bili 211.372.783 kuna, što znači da je ostvaren knjigovodstveni manjak od 90.647.712 kuna. Bitno je napomenuti da je amortizacija iznosila 36.101.366 kuna. Manjak će biti pokriven viškovima koji su ostvareni prethodnih godina i budućim potraživanjima koja na dan 31. prosinca 2014. iznose 202.425.000 kuna, a odnose se na potraživanja od transfera Vrsaljka, Kovačića, Jedvaja, Brozovića, Čopa i Halilovića. Bitno je napomenuti da u ovu bilancu ne ulazi oko 90.000.000 kuna od prodaje Čopa i Brozovića”, rekao je Zdravko Mamić.
Govoreći o sportskim rezultatima, Mamić je rekao da ga više ne mogu zadovoljiti uspjesi u domaćem prvenstvu i kupu.
“Imamo devet domaćih titula zaredom, a ove godine ćemo slaviti i desetu. U Europi devet godina igramo skupine europskih natjecanja. No, ne zanima me osvajati prvenstva i kupove u Hrvatskoj, a u Europi igrati kao sada. Silno bih želio da smo još bolji i da europski budemo jači. Rekao bih da je ove godine ocjena naše sezone -4, jer nismo osigurali proljeće, a izgubili smo i nešto novca jer smo u Europsku ligu ušli kroz dodatne kvalifikacije”, rekao je izvršni predsjednik Zdravko Mamić i dodao kako bez Dinama nema hrvatske reprezentacije, “jer je na SP u Brazilu od 23 igrača njih 18 prošlo kroz Dinamo”.