Dovršen je tranzitni prihvatni centar u Tovarniku, jedan od dva u koje će se smještati uhićeni ilegalni migranti. Bitan je to uvjet za ulazak Hrvatske u šengenski prostor, no s dovršetkom centara se kasni.
Ilegalci, za razliku od onih koji zatraže azil i koji imaju pravo kretanja – jednom kada uđu u ovakav centar nemaju slobodu: ovo su zapravo zatvori s uvjetima koje propisuju EU standardi. Prije nego završe ovdje, Ilegalci prvo imaju priliku sami, dobrovoljno napustiti zemlju u roku od 7 do 30 dana.
Ukoliko stranci ne napuste Uniju u tom roku, onda se donosi rješenje o protjerivanju, u kojem se utvrđuje zabrana ulaska i boravka te se utvrđuje procedura prisilnog povratka itakvi se onda slučajevi mogu smjestiti u ove centre.
No prvi ilegalci u centre u Tovarniku, ali i Trilju, neće prije kraja ove ili početka iduće godine – jer prvo se trebaju kadrovski popuniti: uz 50-tak policajaca po centru raspisan je natječaj, ali i za druge profesije.
“Uz početne probleme, otkup zemljišta, pristupnog puta, voda je nadolazila pa smo morali i čekati da se povuče i natrpavati šljunkom, a sve s ciljem da se naši mještani zaposle, da smanjimo odlazak iz našeg Tovarnika”, kaže načelnica Ružica Veselčić-Šijaković.
Oba centra ukupno su koštali oko 6,5 milijuna kuna, a većinu je financirala Europska unija jer Hrvatska želi biti i službeno njena vanjska granica.
Izgradnja tranzitnih prihvatnih centra nije išla glatko i Hrvatska je prekoračila rokove, no u MUP-u tvrde da to neće ugroziti rezultat schengenske evaluacije.
Više pogledajte u prilogu Vanje Kranic.